Zanzibar. Wyspa skarbów

Okładka książki Zanzibar. Wyspa skarbów Beata Lewandowska-Kaftan
Okładka książki Zanzibar. Wyspa skarbów
Beata Lewandowska-Kaftan Wydawnictwo: Wielka Litera Seria: Podróż Nieoczywista literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Podróż Nieoczywista
Wielka Litera
2023-05-17
2017-09-27
literatura polska Zanzibar Tanzania podróże suahili Afryka Wschodnia literatura podróżnicza

Przed wyprawą w nieznane mi miejsce lubię sięgać po literaturę podróżniczą opisującą historię danego regionu, kraju – a w tym wypadku wyspy Zanzibar. Bardzo podobała mi się forma tego przewodnika, bo tekst rozpoczął się od przedstawienia historycznych początków kształtujących kraj i zamieszkującą go ludność. Opowieść snuta przez autorkę jest niezwykle sensualna i z każdej historii przebija niezwykła fascynacja krajem oferującym nie tylko rajskie plaże i bajeczne widoki ale również i przede wszystkich niesamowitą kulturę opartą na wpływach Hinduskich, Arabskich i Afrykańskich. Barwne opisy z tego przewodnika, fascynujące historie ludzi, obrządków i najważniejszych elementów, które uformowały ten rejon świata – sprawił, że jestem jeszcze bardziej ciekawa i podekscytowana zbliżającą się podróżą. Zdecydowanie polecam przewodniki tego typu napisane przez prawdziwych pasjonatów i fascynatów kultury danego miejsca, którzy z taką pasją potrafią opisywać odległe nam miejsca.

Zanzibar.
Miejsce, którego odwiedzenie może się marzyć niejednej osobie.
Dzięki książce Beaty Lewandowskiej-Kaftan czytelnik dostaje szansę przeniesienia się na tę niezwykłą wyspę. Poznaje ją oczami autorki i odkrywa jej piękno, trudy, to, jak ludzie tam żyją.

Znajdziemy tu wiele ciekawostek, m.in. to, jak pięknie rosną tamtejsze (i doskonale nam znane) przyprawy. Dodatkowo książkę ubogacają barwne fotografie.

Jeśli jesteście ciekawi zgłębienia sekretów Zanzibaru, warto sięgnąć po ten tytuł.

We współpracy reklamowej z: @wielkalitera

Zanzibar.
Miejsce, którego odwiedzenie może się marzyć niejednej osobie.

Bardzo przyjemna lektura, szczególnie jeśli chce się poznać trochę Zanzibar, przed podróżą tam. Polecam, autorka dobrze opisuje, szybko się czyta. Jest sporo. historii. Mam wrażenie, że często powtarzają się wątki, albo tak jakby rozdziały nie są w dobrej kolejności...

Spędziłam 2 tygodnie na Zanzibarze i wyspa jest ni szczególnie bliska. Moim zdaniem autorka porusza wiele ciekawych wątków, jak niewolnictwo, historia wyspy czy życie codzienne miejscowej ludności. Moim zdaniem zabrakło rozdziału o wszechobecnej biedzie, wątek pojawia się w małym stopniu, a bieda popycha tu ludzi do wielu rzeczy. Polecam tym, którzy wybierają się na te wyspę :)

Kolejna część serii Podróż Nieoczywista przenosi nas po raz pierwszy poza Europę, do Afryki.

Beata Lewandowska-Kaftan przedstawia Zanzibar, wyspę "gdzie Afryka spotyka się z Orientem". W książce skupia się przede wszystkim na historiach ludzi, zarówno tych znanych (sułtanów czy księżniczek),jak i zupełnie zwyczajnych (budowniczych tradycyjnych łodzi, rybakach, kobietach uprawiających pola alg czy tworzących naturalne kosmetyki). Widać, że autorka ma dar do zjednywania sobie ludzi i zaprzyjaźniania się z nimi, dzięki temu dowiaduje się i ogląda wiele rzeczy, do których obcym trudno dotrzeć.

Z książki dowiedzieć się można wiele o życiu na Zanzibarze, o tamtejszych zwyczajach, kulturze, jedzeniu. Wszystko udokumentowane również na zdjęciach oszałamiających kolorami, co bardzo mi się podobało (szkoda, że nie mogłam poczuć też zapachów i smaków 😉).

Zafascynowała mnie na przykład historia tradycyjnych chust zwanych kangami. Ich kolor i wzór nigdy nie jest przypadkowy. Zakładając odpowiednią chustę można przekazać komuś jakiś komunikat, a ofiarując ją w prezencie wyrazić swe życzenia dla obdarowanego.

Trzeba jednak pamiętać, że to subiektywny przewodnik po tej wyspie, ukazujący nam głównie tradycje i kulturę, a nie cały obraz życia na Zanzibarze. Bo może piękne tradycje są cenne, ale wydaje mi się, że codzienne życie tamtejszych ludzi jest bardzo ciężkie bez wielu cywilizacyjnych udogodnień.

Jeżeli chodzi o samo wydanie, to podoba mi się ilość i jakość zdjęć. Minusem są występujące w książce powtórzenia, być może wynikające z tego, że to drugie, rozszerzone wydanie tej książki.

Książkę polecam, pozwala poznać Zanzibar, który kojarzyłam dotychczas głównie z relacji turystów wypoczywających na tamtejszych pięknych plażach.

[książkę otrzymałam w ramach współpracy barterowej z Wydawnictwem Wielka Litera]

„Obiecaj, że wrócisz” - zaszumiał ocean, gdy okręt królowej Saby kierował się ku brzegom. „Wrócę” - obiecała królowa i wrzuciła do wody naszyjnik z pereł. „To zbyt mało za łaskawość moich fal i przychylność wiatru” - ocean zaszumiał mocniej. Królowa uśmiechnęła się i cisnęła w fale szkatule pełną klejnotów. Skrzynia uderzyła o dno, otworzyła się, a ze skarbów królowej powstały wyspy archipelagu Zanzibar”

Zanzibar. Wyspa skarbów. Beata Lewandowska - Kaftan

Podróż do Zanzibaru jeszcze przede mną ale dzięki tej książce poczułam wszelkie barwy tego kraju, nieznane zapachy, wspaniałe wzory, innych ludzi. Podróż ta jest podróżą niezwykłą, prowadzoną przez autorkę, która zabiera nas do domów jej przyjaciół, na podwodne pola alg, do ogrodów pełnych przypraw, na sekretny rytuał unyago, podążamy uliczkami Stone Town, bazarów, knajpek. Treść uzupełniają piękne zdjęcia Zanzibaru, tak że chciałoby się być tam już i teraz.

Barwnie, ciekawie i zachęcająco przedstawiony Zanzibar, tak że ta podróż czytelnicza tylko wzmocniła moje marzenie pojechania do Afryki. Chciałabym poczuć ją wszystkimi zmysłami, bo podobno trafiając ma Zanzibar „trafia się do Raju” i takiego Raju chciałabym doświadczyć.

Uwielbiam książki, dzięki którym możemy poznać inne kraje, kulturę, zwyczaje i obrzędy. Beata Lewandowska-Kaftan zabiera nas do wspaniałego Zanzibaru i oprowadza nas po nim w interesujący sposób. Według autorki, kto raz odwiedzi tę wyspę, będzie tam często wracał. Muszę przyznać, że po przeczytaniu tej książki, trudno się nie zgodzić z panią Beatą. Zdecydowanie zachęca do podróży i doświadczenia tych wszystkich ciekawych rzeczy, które są w niej opisane. Z całą pewnością jest to coś niesamowitego. Na Zanzibarze powstała kultura Suahili, która zrodzona jest z wielu tradycji i czerpie ogrom wspaniałości z różnych miejsc świata. Czytając tę książkę odczuwamy te wszystkie dźwięki, kolory, czujemy zapachy, dokładnie tak jakbyśmy sami w tym momencie byli w tym miejscu. Autorka w bardzo ciekawy sposób przedstawia nam jak wygląda codzienność mieszkańców oraz niektóre uroczystości, takie jak ślub. Naprawdę fajnie jest dowiedzieć się jak to wygląda w tym kraju. Treść uzupełniają wspaniałe zdjęcia, od których naprawdę ciężko oderwać wzrok. Dodatkowo są w niej przepisy na różne dania oraz kosmetyki naturalne. Naprawdę świetnie było poznać bliżej tę wyspę. Polecam wszystkim lubiącym książki podróżnicze.

Uwielbiam podróże. Chciałabym kiedyś odwiedzić Afrykę - to moje marzenie!
Jednak póki co musi mi wystarczyć podróż czytelnicza. Tym razem wybrałam się na Zanzibar. Jest to wyspa, gdzie Afryka styka się z Orientem🧐

Była to niesamowita wyprawa. Chłonęłam tę książkę wszystkimi zmysłami.
Oczami wyobraźni widziałam intensywne kolory kobiecych kang, po horyzont ciągnęły się błękity, turkusy, szmaragdy. Nos chciwie podążał za smużkami nieznanych zapachów. W ustach czułam boski smak mango rozgrzanego słońcem... 🥭

Jest to wyspa, która jest "mieszanką" zapachów, smaków, zwyczajów z połowy świata. To jakby wędrować przez Afrykę, Indie, Arabię, daleką Azję, starą Persję. Przed wiekami monsuny przyniosły tu łodzie żeglarzy i kupców z dalekich stron. Wymieszały się zwyczaje, stroje, wierzenia i języki. I powstał klejnot – kultura Suahili.

Byłam zachwycona opowieściami autorki. Jej lekkim piórem i niezwykle wciągającym stylem. Bo obok historii Zanzibaru mamy też obrazy z życia codziennego mieszkańców i przepiękne fotografie 😁

Jeżeli tak, jak ja lubicie czytać książki podróżnicze, to serdecznie polecam.

Odwiedzicie podwodne pola alg i ogrody pełne przypraw. Weźmiecie udział w weselu i sekretnym rytuale unyago. Idąc za zapachem oudi, zgubicie się w labiryncie uliczek Stone Town, dotkniecie dawnego Zanzibaru sułtanów i niewolników. Potargujecie się na bazarze, z rybakami popłyniecie na ryby, w knajpkach spróbujecie aksamitnych sosów i pweza pilau🤭

Uwielbiam podróże. Chciałabym kiedyś odwiedzić Afrykę - to moje marzenie!

Była to niesamowita wyprawa. Chłonęłam tę książkę wszystkimi zmysłami.

Lubicie podróżować w odległe miejsca?

Autorka w swojej najnowszej książce zabiera czytelnika na barwny Zanzibar.
Zawsze w nowym miejscu, szczególnie gdzie kultura jest różnorodna, a przyroda przedstawia się z nieznanego nam dotychczas obrazu wpadamy w zachwyt, aby później wracać do swojego ulubionego miejsca na ziemi. Autorka Beata Lewandowska-Kaftan, która to z wykształcenia jest geografką wydała kolejną książkę ze swojej podróży.

Zanzibar, mieszanka kulturowa przepełniona barwnymi kangami, rozmaitymi zapachami, którymi chcielibyśmy się otaczać podczas lektury, ale i od razu przenieść się do miejsca, przedstawionego przez autorkę.
Przepełniona przepięknymi fotografiami i obrazami miejsc i ludzi, oddające piękno i szczęście, ukazujące życie mieszkańców jak i ich pracę z połowów.
Dużo tutaj historii, ale i codzienności oraz obrzędów opisanych przez autorkę dzięki zaprzyjaźnionym rodzinom.

Jednak jak na literaturę podróżniczą zdecydowanie autorka zachęca do spakowania walizki i wyruszenia w podróż do kolorowego i rajskiego miejsca, pełnym niesamowitych potraw i miejsc Zanzibaru.

Lubicie podróżować w odległe miejsca?

Autorka w swojej najnowszej książce zabiera czytelnika na barwny Zanzibar.

Zanzibar jest wyspą leżącą na Oceanie Indyjskim, należącą terytorialnie do Tanzanii. Zanzibar to intensywne kolory, nieznane zapachy i ciekawe smaki. Zanzibar to w końcu… mieszanka kulturowa wielu miejsc na świecie – połączenie Afryki z Orientem.

Autorka zabiera czytelnika w magiczną i fascynującą podróż po Zanzibarze – pełnego barw, zapachów i smaków. W ciekawy sposób przedstawia historię wyspy (ukazując powstanie kultury Suahili) oraz codzienne życie jej mieszkańców. Z ogromnym zainteresowaniem czytałam o powtarzanych od lat rytuałach i zwyczajach, sposobie życia na wyspie oraz pełnym łagodności samym podejściu do życia, tak odmiennym od naszego. Z ciekawością zwiedziłam stolicę wyspy, rybackie wioski, lokalne sklepy i bazary czy gabinety kosmetyczne, poznając kolejnych mieszkańców wyspy. Bo Zanzibar to nie tylko cała gama barw, zapachów czy smaków – to przede wszystkim ludzie.

Warto dodać, że książka jest pięknie wydana – zawiera wiele fotografii przedstawiających miejsca, roślinność i ludzi. Jestem zachwycona książką i samą wyspą - z ogromną przyjemnością wybrałabym się w podróż po Zanzibarze, by poczuć na własnej skórze to, o czym przeczytałam. Lekki styl autorki sprawił, że przeżyłam piękną czytelniczą podróż po tej niesamowitej wyspie. Czytając czułam jej niesamowity klimat. Miałam wrażenie, że wraz z Autorką gubię się w krętych uliczkach jej stolicy – Stone Town, spaceruję brzegiem oceanu, czuję smak owoców i zapach kardamonu. Opisy zawarte w książce pobudzają zmysły i wyobraźnię.

Jeśli zatem chcecie przenieść się w wyjątkowe miejsce – polecam sięgnąć po książkę ,,Zanzibar. Wyspa skarbów”. Lektura w cudowny sposób zabiera czytelnika w podróż na drugi koniec świata, umożliwiając odkrycie zakamarków wyspy. Osobiście bardzo mi się ta podróż podobała – podróż całkiem nieoczywista. Lektura pachnie, smakuje i rozgrzewa.

• Podróżnicze
  • Przeczytane w 2023
  • Afryka
  • Reportaż

Dodaj cytat z książki Zanzibar. Wyspa skarbów