Książki zbójeckie

Okładka książki Książki zbójeckie Wojciech Karpiński
Okładka książki Książki zbójeckie
Wojciech Karpiński Wydawnictwo: Wydawnictwo Zeszytów Literackich językoznawstwo, nauka o literaturze
268 str. 4 godz. 28 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Zeszytów Literackich
Data wydania:
2009-11-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-11-01
Liczba stron:
268
Czas czytania
4 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360046081
Tagi:
literaturoznawstwo esej
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zeszyty Literackie nr 144 / 2018 Anna Arno, Karol Berger, Josif Brodski, Benedetta Craveri, Józef Czapski, Irena Grudzińska-Gross, Zbigniew Herbert, Maria Iwaszkiewicz, Wojciech Karpiński, Harry hrabia Kessler, Ewa Kuryluk, Giuseppe Tomasi di Lampedusa, Tomasz Łubieński, Claudio Magris, Piotr Matywiecki, Maciej Miłkowski, Czesław Miłosz, Piotr Mitzner, Paweł Muratow, Anna Piwkowska, Redakcja kwartaln. Zeszyty Literackie, Tomasz Różycki, Roberto Salvadori, Marci Shore, Timothy Snyder, Adam Szczuciński, Michał Szymański, Barbara Toruńczyk, Tomas Venclova, Adam Zagajewski, Szymon Żuchowski
Ocena 6,5
Zeszyty Litera... Anna Arno, Karol Be...
Okładka książki Akant 12/2018 (272) Jolanta Baziak, Anna Błachucka, Piotr Burczyk, Stanisław Chyczyński, Lesław Czapliński, Zygmunt Dekiert, Victor Ficnerski, Teresa Grabińska, Jerzy Grupiński, Otton Grynkiewicz, Rafał Jaworski, Anna Kapusta, Wojciech Karpiński, Ewa Klajman-Gomolińska, Małgorzata Kulisiewicz, Karolina Kusek, Michał Łukowiak, Ariana Nagórska, Krzysztof Nurkowski, Janusz Orlikowski, Stefan Pastuszewski, Maciej Porzycki, Jadwiga Pstrusińska, Bartłomiej Siwiec, Krzysztof Stanisławski, Elżbieta Stankiewicz-Daleszyńska, Jerzy Utkin, Joanna Wicherkiewicz, Leszek Wierzchowski, Tadeusz Zawadowski, Paweł Ziółkowski
Ocena 10,0
Akant 12/2018 ... Jolanta Baziak, Ann...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
220
176

Na półkach:

Książkę czytałem kilka (bardziej 9 niż 3) lat temu i opinia to raczej luźna impresja dotycząca jej treści i kilka cytatów. Przede wszystkim robią wrażenia nazwiska owych zbójników. Właściwie cała śmietanka ( i to co najmniej 30%-owa) polskiej literackiej emigracji: Miłosz, Wat, Stempowski, Herling, Jeleński, Czapski, Gombrowicz.
Każde z tych nazwisk solowo właściwie jest na swój sposób legendą, a co dopiero jeżeli oni wszyscy tworzą team. Nic tylko paść na kolana...ale bez przesady, chociaż Karpiński sytuuje tę generację właściwie na równi z romantycznym kwartetem, czyli Mickiewiczem, Słowackim, Norwidem i Krasińskim i nazywa te środowiska (trochę za Miłoszem) "ustawiaczami głosu" literatury polskiej.
Kilka zdań.
W przypadku Jeleńskiego, jego zasługi to nie jakiś szczególny dorobek literacki, ale trochę niewdzięczna praca popularyzatora, czy wręcz ambasadora polskiej powojennej literatury w ówczesnej Europie i USA. Dzięki robocie Jeleńskiego murowanym noblistą stał się Gombrowicz, ale przedwczesna śmierć autora "Ferdydurke" trochę pokomplikowała sprawę. Z Miłoszem się udało, ale tutaj pomagał też sporo Giedroyc.

Trochę jako anegdota historia z Watem, w okresie kiedy przebywał jeszcze w Polsce, czyli 1949 rok:

Kino w Zakopanem dostało film "Hamlet" z Olivierem na trzy dni. Lud okoliczny, czyli górale i góralki walił drzwiami i oknami, nie wyłączając staruszków i dzieci.
Pyta się Wat górala: A co wam się tak podoba? Przepych królewskiego dworu?"
Góral odpowiada:"Jaki przepych? Bodajby się nawzajem pozarzynali!

Przy okazji eseju o Gombrowiczu, Karpiński przytacza bardzo ciekawy fragment, w którym Gombrowicz daje trochę "popalić" Nałkowskiej, ale tak naprawdę jest to ilustracja trochę szerszego zjawiska jakie dostrzegał chyba nie tylko Gombrowicz:

"Ale bo ja w gruncie rzeczy nie cierpiałem takich Europejczyków jak Nałkowska przyswajających sobie savoir-vivre Europy, a uchylających się od istotnej konfrontacji z Zachodem. Była to w moim pojęciu imitacja Europy, nie zaś rzetelna z nią styczność. Gdyby Nałkowska była silniej, boleśniej związana z rzeczywistością polską… Gdyby poszła śladami Szopena, który zdobył Europę swoją polskością, czyli swoją osobistą, autentyczną rzeczywistością… ale ona czuła się bliższa Szymanowskiemu, który – choć tak utalentowany – nigdy nie zdołał dotrzeć do swojej rzeczywistości osobistej, więc i narodowej…wyzyskiwał ją estetycznie, ale nie zdobywał duchowo. Była więc Nałkowska bardziej ambasadorem Europy w Polsce, niż przedstawicielem Polski w Europie, a to według mnie nie była najlepsza metoda żeby przeobrazić się w rzetelnego Europejczyka.”

Szymanowski w tym fragmencie to oczywiście Karol Szymanowski.

Książka ciekawa, chociaż nie czyta się jej łatwo, miło, i przyjemnie. Ale ze zbójcami tak już bywa, że znajomość z nimi nie należy do przyjemności.

Książkę czytałem kilka (bardziej 9 niż 3) lat temu i opinia to raczej luźna impresja dotycząca jej treści i kilka cytatów. Przede wszystkim robią wrażenia nazwiska owych zbójników. Właściwie cała śmietanka ( i to co najmniej 30%-owa) polskiej literackiej emigracji: Miłosz, Wat, Stempowski, Herling, Jeleński, Czapski, Gombrowicz.
Każde z tych nazwisk solowo właściwie jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    36
  • Przeczytane
    15
  • Posiadam
    10
  • POPULARNO-NAUKOWE
    1
  • 01. Epub+
    1
  • Eseje
    1
  • #eseje i felietony o książkach, literaturze i wszystkim innym
    1
  • Kupione - nie przeczytane
    1
  • Jestę filologę
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Książki zbójeckie


Podobne książki

Przeczytaj także