Żołnierskie szczęście

militaria, wojskowość
Bellona
2014-01-01
2014-01-01

Okładka książki Bezpieczeństwo narodowe Rzeczypospolitej Polskiej. Podstawowe założenia i uwarunkowania Eugeniusz Nowak, Maciej Nowak
Bezpieczeństwo... Eugeniusz Nowak, Ma...
Okładka książki Zarys teorii bezpieczeństwa narodowego Eugeniusz Nowak, Maciej Nowak
Zarys teorii b... Eugeniusz Nowak, Ma...

Autor ma już tutaj zamieszczonych kilka swoich publikacji. Głównie z dziedziny logistyki i zarządzania bezpieczeństwem. Natomiast ta książka ma charakter wspomnieniowy. Obejmuje w całości okres życia, który spędził odbywając służbę w LWP, a potem WP.
Nabyłem na wyprzedaży w markecie, a więc dość przypadkowo. Najcelniejszym porównaniem dla tej książki byłoby rozbudowane CV, albo raczej życiorys. Autor po kolei opisuje swoje losy od przyjęcia do wojska, a kończy na swoim przejściu na emeryturę. Zaspokoiła moją ciekawość dotyczącą realiów służby w LWP w PRL-u, ale niestety tylko częściowo, stąd obniżona ocena. Po przeczytaniu kilkudziesięciu pierwszych stron, gdy czytelnik już zaczyna identyfikować się z bohaterem wspomnień, zaczęły pojawiać się u mnie wątpliwości co do szczerości tych wspomnień. Nie podejrzewam autora o kłamstwa, ale o unikanie jakichkolwiek kontrowersyjnych tematów z czasów swojej służby. A z racji czasów, w których służył musiało być ich niemało. Chociażby szokująca dziś ilość samobójstw wśród żołnierzy ZSW. Koledzy i podwładni, z którymi zdarzyło mu się obcować są przedstawiani mało wyraziście i też bardzo powierzchownie, choć tutaj uznaję prawo autora wspomnień do własnej proporcji w tym temacie.
Co od pewnego momentu denerwuje to konsekwentne unikanie zawieszenia w ramach czasowych kolei służby autora. Nie wiemy kiedy rozpoczęła się jego służba i w jakich latach działy się kolejne wydarzenia, a przecież PRL ewoluował i realia służby również się zmieniały. Pierwszym i zarazem jednym z ostatnich kamieni milowych w książce jest stan wojenny, a potem przełom '89.
Treść książki jest tak ugładzona, że wspomnienia robotnika z dowolnego PRL-owskiego zakładu pracy mogły by być ciekawsze.
Auto wybrał jednak bycie maksymalnie niekontrowersyjnym i po lekturze ma trochę podejrzenia, że mogło to częściowo odegrać rolę w jego, bez wątpienia, zasłużonej karierze żołnierza oraz naukowca.

Dodaj cytat z książki Żołnierskie szczęście