Tajemnice stygmatyków

Okładka książki Tajemnice stygmatyków Grzegorz Fels
Okładka książki Tajemnice stygmatyków
Grzegorz Fels Wydawnictwo: Fronda religia
religia
Fronda
2022-03-11
2022-03-11
stygmatycy stygmaty katolicyzm mistycy święci religia wydawnictwo fronda Grzegorz Fels Tajemnice stygmatyków

~ Książka jest ciekawa choć na samym początku mówię że liczyłam tutaj na coś więcej, na totalną petardę, stygmaty to dosyć fascynujący i zarazem kontrowersyjny temat ...
Jedni wierzą drudzy nie koniecznie, ale aby je udowodnić i aby kościół przypieczętował prawdziwość trzeba nie lada nic innego jak prawdziwego cudu .
Mamy tu opisanych księży i innych ludzi którzy faktycznie zostali uznani za Stygmatyków wielu doczekało się tego dopiero po śmierci.
Są również przypadki oszustw ,ludzi którzy chcieli się wzbogacić sugerując że są wybrańcami... reportaż sam w sobie nie jest zły.

Mamy tu opisanych księży i innych ludzi którzy faktycznie...

Na półkach: , , , , , , ,

Książkę pt."Tajemnice stygmatyków" otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Fronda-dziękuję🧡📖📙
Stygmaty i stygmatycy, to temat, który wciąż wzbudza kontrowersje.
W tej książce autor Grzegorz Fels, opisuje zdarzenia i osoby pamiętane od stuleci, a także takie, o których nikt nie słyszał.
Mistycy naznaczeni stygmatami często posiadali inne cudowne umiejętności, np. wizjonerskie, bilokacyjne, okresy postu bez szkody dla organizmu.
Z wyczytanych ciekawostek.
Prawie nikomu nieznana Wanda Malczewska, osoba świecka, w widzeniu z 1873r. wypowiedziała słowa o Polsce, które sprawdzają się do dziś.
Współczesny włoski "stygmatyk" Elia Cataldo, który ostatnio ( w latach 2019-20) odwiedził Polskę, budzi duże kontrowersje, szczególnie w swoim kraju.
Książka warta przeczytania, bo zawiera wiele informacji i szczegółów dotyczących tematu stygmatów, stygmatyków, tych prawdziwych oraz fałszywych.
Potwierdzenia możemy poszukać na podanych przez autora stronach internetowych.
Książka bardzo dobrze opracowana, to kompendium wiedzy o stygmatykach.
Polecam🙏

Stygmaty i stygmatycy, to temat, który wciąż wzbudza kontrowersje.

Lubicie czasem sięgnąć po inne książki od tych, po które sięgacie z przyzwyczajenia ?
Ja jak najbardziej i jedną z nich jest
"Tajemnice stygmatyków" nakładem @wydawnictwo_fronda

Bardzo zaciekawił mnie ten tytuł i chętnie po niego sięgnęłam bo chciałam się coś więcej dowiedzieć na temat mistyków i ich stygmatów, w które zwykłemu człowiekowi trudno uwierzyć.
Kościół spośród wielu mistyków uznaje tylko dwóch: Franciszka z Asyżu i Katarzyny ze Sieny".
Pośród wielkiej rzeszy stygmatyków, jest wielu oszustów, którzy dla rozgłosu i kasy potrafią zrobić wszystko.

Stygmaty to trudny temat i nie każdy w nie wierzy, to jest indywidualna sprawa, jednak zdarzają się cuda, ale i to nie jest mocnym dowodem aby zostało zatwierdzone przez Kościół i uznane za autentyczne.

Chętnie sięgam po takie książki i z czystym sumieniem mogę ją polecić każdemu, choćby w celu poznania i dowiedzenia się o życiu mistyków nie tylko polskich.
POLECAM!!!

Ja jak najbardziej i jedną z nich jest
"Tajemnice stygmatyków" nakładem @wydawnictwo_fronda

Kościół...

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

Stygmaty

Stygmat (gr. στίγμα dpn. στίγματος 'znamię, piętno') – rany będące w niektórych religiach symbolem szczególnego związku z Bogiem. Zjawisko znane np. z wierzeń chrześcijańskich (rany odpowiadające ranom Chrystusa na czole, dłoniach, stopach i boku). Człowiek, u którego takie rany występują, nazywany jest stygmatykiem. Stygmatykami byli między innymi św. Franciszek z Asyżu oraz św. Pio z Pietrelciny. Rany takie mogą cały czas krwawić, nie goją się, ale także nie ropieją mimo braku sterylności, a po śmierci stygmatyka często znikają. Stygmaty były przyczyną wielu kontrowersji, głównie dotyczących ich autentyczności oraz możliwości kontrolowania przez naznaczonego.

Stygamtykom właśnie poświęca swoją najnowszą publikację Grzegorz Fels. W książce tej odnajdziemy wiele ciekawych informacji o tych najbardziej znanych mistykach obdarzonych ranami Chrystusa, tych uznanych przez Kościół Katolicki jak i tych nieuznanych, jak i o tych, którzy okazali się zwykłymi, przebiegłymi mistyfikatorami, oszustami.

Publikacja podzielona jest na dziesięć rozdziałów, w których autor przybliża nam sylwetki stygmatyków, tych autentycznych i tych fałszywych. Jest to bardzo interesująca książka, przyznam, że sama dowiedziałam się z niej o wielu ciekawych postaciach, o których nie zdawałam sobie sprawy, że byli obdarzeni stygmatami, jak na przykład święta siostra Faustyna, sługa Boża Wanda Malczewska, Helena Pelczar.
Przeczytać tu można także o ukrytych stygmatach, które nie były widoczne, ale mistycy odczuwali ból z nimi związany. Autor nie ogranicza się jedynie do terytorium Polski, ale przybliża sylwetki stygmatyków z całego świata.

Najbardziej bulwersujące w publikacji są przykłady osób, które dla rozgłosu, pieniędzy, a nawet władzy wymyślali historie o stygmatach, wizjach czy mistycznych ekstazach. Przez takie przypadki podejście niektórych ludzi do prawdziwych mistyków może być nieufne czy podejrzliwe. Możemy przeczytać tu więc o śląskim górniku, Paulu Diebelu, który w międzywojennej Europie podbijał salony jako fakir-stygmatyk, o Giorgio Bongiovannim i jego kosmicznych aniołach czy antypapieżach i kościele palmariańskim.

Jedyne co mi niezbyt pasowało tutaj to korzystanie przez autora z artykułów z Wikipedii i podawanie jej jako źródła w bibliografii. Już na studiach przy pisaniu pracy licencjackiej i magisterskiej przestrzegali nas przed korzystaniem z Wikipedii i podawaniu jej jako źródła, więc przy takiej publikacji książkowej tym bardziej słabo to wygląda trochę. Ale to jedyny zarzut z mojej strony.

Tajemnice stygmatyków to bardzo interesująca publikacja, która przybliża nam sylwetki stygmatyków i mistyków, prawdziwych jak i oszustów. Ciekawa myślę nie tylko dla katolików, ale dla każdego kto lubi ciekawe postacie, historie czy zjawiska, których ludzki rozum nie potrafi ogarnąć ani zrozumieć. Ciekawa publikacja. Polecam !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję nakanapie.pl i wydawnictwu Fronda.

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

Stygmaty

„Gdzie Pan Bóg kościół buduje, tam diabeł kaplicę stawia”.

Stygmaty — zaraz po opętaniach, oraz objawieniach kolejny temat nie tylko ciekawy, ale przede wszystkim kontrowersyjny. Został on bardzo mocno nagłośniony i spopularyzowany dzięki Świętemu Ojcu Pio, który obdarzony między innymi darem bilokacji, był również stygmatykiem, także gnębionym przez złe duchy.

Czy stygmaty są biblijne? Nie. Nigdzie w Piśmie Świętym nie znajdziemy osób obdarzonych ranami naszego Pana Jezusa Chrystusa, poza Nim samym. Święty Paweł pisze wprawdzie, że"ja stygmaty Jezusowe noszę na ciele moim." (list do Galacjan 6,17),jednak teologowie zgadzają się, że fragment ten dotyczy ran, jakie Paweł posiadał na swym ciele, a które zostały mu zadane w związku z wiarą w Pana Jezusa Chrystusa, podczas biczowania, wymierzanych kar etc. Izajasz w swej Księdze pisze wprost "Lecz on zraniony jest za występki nasze, starty za winy nasze. Ukarany został dla naszego zbawienia, a jego ranami jesteśmy uleczeni" (Ks. Izajasza 53,5). Czy Bóg Ojciec, a także Jego Syn obdarza wiernych stygmatami? Gdybyśmy w tym temacie zaufali tylko Biblii, która notabene dla wierzącego powinna być drogowskazem i prawdą objawioną, nasza odpowiedź byłaby prosta — nie.

Czym w ogóle są stygmaty? W najprostszym wyjaśnieniu są to rany Pana Jezusa, które pojawiają się na ciele innych osób. Mogą to być rany na głowie, które pojawiły się u Naszego Zbawiciela podczas koronowania cierniem, lub te zadane podczas biczowania na plecach, lub krwawiące ślady po gwoździach. Stygmaty znane są także pod innymi nazwami jak Pięć ran, lub Święte Rany Naszego Pana.

Nie możemy zaprzeczać, pojawiającym się faktom, które jasno pokazują, że są ludzie obdarzeni tak zwanym „darem” stygmatów. Kościół Rzymskokatolicki oficjalnie zatwierdził autentyczność ran tylko dwóch osób, pierwszą z nich jest Święty Franciszek a drugą Święta Katarzyna ze Sjeny. Dla mnie jako Chrześcijanki nie do końca wiadomo, na jakiej podstawie Kościół Rzymski uznał tę autentyczność, ponieważ śmiem twierdzić, że na pewno nie na podstawie nauczania Pisma Świętego. Sceptycyzm wobec tego typu znaków, jest głośniejszy, niż wobec np. objawień maryjnych, czy opętań, być może z powodu tego, że stygmaty można łatwo podrobić, czy wywołać w sposób psychologiczny.

Pomimo tego, że rany na ciele Ojca Pio utrzymywały się przez ponad 50 lat, Kościół Rzymski nigdy ich nie zatwierdził. Badania nad nimi trwają do dziś. Stygmaty tego zakonnika zniknęły z ciała po Jego śmierci. Czy były wywołane aspektem psychologicznym? Tego zapewne nigdy się już nie dowiemy, mimo to na świecie żyją osoby, które również posiadają ten „dar”. Jednym z bardziej znanych stygmatyków jest Brat Elia, który poza ranami posiada także „dar” bilokacji i uzdrawiania. Człowiek ten oficjalnie mówi, że cierpieniem wynagradza Panu Jezusowi nasze grzechy, co stoi w wielkiej sprzeczności z Biblią i zakrawa na herezję.

„On to dla nas grzechem uczynił Tego, który nie znał grzechu, abyśmy się stali w Nim sprawiedliwością Bożą” (2 List św. Pawła do Koryntian 5:21).

„On sam, w swoim ciele poniósł nasze grzechy na drzewo, abyśmy przestali być uczestnikami grzechów, a żyli dla sprawiedliwości - Krwią Jego zostaliście uzdrowieni” (1 List św. Piotra 2:24).

„Chrystus bowiem również raz umarł za grzechy, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was do Boga przyprowadzić; zabity wprawdzie na ciele, ale powołany do życia Duchem” (1 List św. Piotra 3:18).

Te wersety nie tylko uczą, że Chrystus zastąpił nas na krzyżu, ale iż był także za nas ofiarą zastępczą. Oznacza to, że spłacił dług grzechów człowieka. Żaden człowiek nie cierpi za grzechy innych ludzi, ponieważ Pan Jezus Chrystus umarł za nasze grzechy. Ci, którzy czytają Pismo Święte bardzo dobrze o tym wiedzą.

Tajemnice stygmatyków Wielcy mistycy i mali oszuści to kolejna pozycja Pana Grzegorza Felsa, po którą sięgnęłam z wielkim zainteresowaniem. Książka ta jest próbą rozprawienia się z tematem stygmatów, z logicznego punktu widzenia, a przynajmniej ja ją tak odbieram. Nie będę wnikała, czy Pisarz jest rzymskim Katolikiem. Nawet jeśli tak to muszę przyznać, że pozycja, którą stworzył, jest publikacją bardzo uniwersalną dla ludzi każdej wiary.

Czy Autor poddaje wątpliwość tak zwany „dar”? Owszem. Pisze także o ludziach, którzy na przestrzeni lat posiadali „Rany Pana Jezusa”, pochyla się również nad oszustwami dotyczącymi tematu, muszę przyznać w sposób niezmiernie uczciwy. Osobiście jestem zachwycona pozycjami Pana Felsa, pierwsza o opętaniach jest równie dobra (choć wymaga większej debaty),kolejna także zasługuje na zainteresowanie. W książce tej poznamy takie osoby jak np. wspomniani wcześniej Ojciec Pio, czy Elia Cataldo. Przeczytamy także Wandzie Malczewskiej, Gorgiu Bongiovannim, czy antypapieżu, którego miały wspomóc anioły.

Czy zgadzam się ze wszystkim, co napisał Pisarz? Nie. Mam swoje zdanie w sprawie stygmatów oparte całkowicie na Biblii. Uważam, mimo to, że nad tą pozycją warto się pochylić. Pan Fels stworzył książkę, którą moim zdaniem sam tłumaczy sobie tak zwany fenomen stygmatu, jednocześnie poddając w wątpliwość, oraz rozbierając na czynniki pierwsze sztuczki tego zjawiska. Tylko jedna kwestia jest dla mnie, nie zrozumiała. Dlaczego Autor nie podpiera się Pismem Świętym… Bardzo chętnie przeczytałabym książkę w temacie objawień maryjnych Pana Felsa. Mam wielką nadzieję, że taka powstanie.

Polecam obie pozycje Pisarza zarówno tę o opętaniach jak i najnowsze dzieło Tajemnice Stygmatyków. Jestem świadoma tego, że każdy będzie miał swoje przemyślenia, a także zastrzeżenia, jednak obie publikacje są dziełami, które wywołują szeroką i ciekawą dyskusję, a w takie pozycje warto inwestować.

„Gdzie Pan Bóg kościół buduje, tam diabeł kaplicę stawia”.

Czy...

Warta przeczytania!

Warta przeczytania!

• Do kupienia
  • Teologia, religia
  • Cuda, relacje nauka-wiara
  • Polscy autorzy
  • Egzemplarz recenzencki
  • Biografia, reportaż, oparte na faktach

Dodaj cytat z książki Tajemnice stygmatyków