Wielkie cuda aniołów w życiu narodów, świętych i zwykłych śmiertelników

Okładka książki Wielkie cuda aniołów w życiu narodów, świętych i zwykłych śmiertelników Grzegorz Fels
Grzegorz Fels Wydawnictwo: Fronda religia
religia
Fronda
2022-09-19
2022-09-19
Religia Wiara Anioły Cuda

Kompletnie mylący tytuł i podtytuł. Wprawdzie prawie połowa ebooka poświęcona jest świadectwom osób, które doświadczyły pomocy aniołów w trudnych sytuacjach, ale wiele z tych świadectw dotyczy świętych i błogosławionych i te historie znane są już z innych pozycji książkowych. Druga część zajmuje się aniołami w sztuce i architekturze, głównie na Górnym Śląsku, ale nie tylko. Słowem – tematycznie – groch z kapustą. Dla mnie ciekawy był rozdział o aniołach na pocztówkach, wydawanych w czasach I wojny światowej, bo nic na ten temat nie wiedziałam. Interesujący był też dla mnie rozdział o roli aniołów w obecnie trwającej wojnie na Ukrainie – Archanioł Michał jest patronen Kijowa. Późniejsze rozdziały, opisujące historie figur aniołów w architekturze i malarstwie nudziły mnie niesamowitą ilościa szczegołów historycznych, których i tak nie jestem w stanie zapamiętać.
Książka dla miłośników Górnego Śląska, architektury i sztuki.

Na półkach: , , , , , , ,

Za możliwość przeczytania książki, pt."Wielkie cuda aniołów w życiu narodów, świętych i zwykłych śmiertelników", dziękuję Wydawnictwu Fronda💙📘📖
To druga książka autora Grzegorza Felsa, którą przeczytałam bardzo szybko.
Tematyka ciekawa, intrygująca, budzącą wiele wątpliwości wśród ludzi.
Jedni wierzą w istnienie aniołów, inni są sceptycznie nastawieni.
A, jaka jest prawda?
"Aniołowie oferują nam nie tylko ochronę ciała, dodają nam odwagi, sił, pocieszają w trudnych chwilach."
Wyobrażamy ich sobie, jako uskrzydlone istoty, o niewieścich rysach twarzy, bo tak przynajmniej oglądamy na obrazach, rzeźbach, witrażach.
Temat postrzegany, poprzez Biblię, historię, a nawet swiat sportu.
Przedstawiono tutaj przykłady anielskiej obecności, z życia osób świętych oraz zwykłych, w tym samego autora, bardzo dobrze opracowane.
Książka podzielona jest na dwie części: 1- to świadectwa potwierdzające anielską moc oraz 2- anioły w pracach artystów.
Sam autor zbiera pocztówki, gdzie anioły są przewodnim tematem. Ma ich pokaźną kolekcję.
Z wyczytanych ciekawostek:
"Do jednego z pierwszych objawień św. Michała w naszym
kraju miało dojść już w XIII w. Anioł ukazał się we śnie księciu krakowskiemu Leszkowi Czarnemu, podał mu miecz, którym miał pokonać wroga".
Postać Michała Archanioła widnieje w wielu herbach: w Białej Podlaskiej, Toruniu, Twardogórze, Głubczycach, Supraślu, Barczewie.
Anioły na polach bitewnych, opisy te szczególnie mnie poruszyły, np. obecnie podczas walk w Ukrainie, tzw."chmurzaste anioły"👼
Inny przykład.
Ikony Matki Bożej oraz te z Archaniołem Michałem, płakały krwawymi łzami w cerkwiach w Rosji 13.03.2022r. oraz w Ukrainie.
Co to są virale i co mają wspólnego z aniołami?
Jakie jeszcze inne tajemnice aniołów poznamy i nas zaskoczą, a może zadziwią?
Przykłady ludzi, którzy doświadczyli "mocy" anielskich, także dają do myślenia, skłaniają do refleksji.
W książce mamy wiele zdjęć aniołów, ale szkoda tylko, że czarno-białych.
Lektura bardzo ciekawa, warta zgłębienia tematu aniołów w "całości", godna przeczytania🙏

To druga książka autora Grzegorza Felsa, którą przeczytałam bardzo szybko.
Tematyka ciekawa, intrygująca, budzącą wiele wątpliwości wśród ludzi.
Jedni wierzą w istnienie aniołów, inni są sceptycznie nastawieni.
A, jaka jest...

• Wydawnictwo Fronda
  • Otrzymałam w prezencie, posiadam w domowej biblioteczce
  • Do kupienia
  • Teologia, religia
  • Polscy autorzy
  • Egzemplarz recenzencki
  • Biografia, reportaż, oparte na faktach