Tajemnice sieci

popularnonaukowa dziecięca
Helion
2021-09-21
2021-09-21
strony www internet dla dzieci

Sieć to zbiór komputerów i urządzeń połączonych ze sobą kanałami komunikacyjnymi, która umożliwia wzajemne przekazywanie informacji oraz udostępnianie zasobów. Ale sieć definiowana jest także jako pułapka lub zasadzka na kogoś. W kontekście korzystania z sieci internetowej warto pamiętać nie tylko tę pierwszą definicję, ale także tę drugą. Sieć chociaż daje morze możliwości, to nieodpowiednio i nieodpowiedzialnie używana może stanowić poważne zagrożenie.

Nasze dzieci dorastają w czasie, gdy świat realny z wirtualnym nieustannie się przenikają, a dostęp do sieci jest na wyciągnięcie ręki. Ten świat daje im wiele możliwości, ułatwia wiele spraw, ale może też okazać się zgubny. Naszą rolą nie jest chronić dzieci przed tym, co oferuje nam współczesna technika, ale nauczyć je mądrze i odpowiedzialnie z niej korzystać. Jasne, że to nie jest proste, gdyż sami wpadamy w pułapki sieci i błądzimy w wirtualnej przestrzeni, dlatego warto sięgnąć po wsparcie.

„Tajemnice sieci” Adama Wierzbickiego to doskonały przewodnik po zaułkach sieci. Skierowany do dzieci w przyjazny i bardzo przystępny sposób wprowadza młodego czytelnika w arkana wiedzy, o tym czym jest sieć, jak funkcjonuje, jak mądrze ją wykorzystywać i na co uważać. Autor porusza w niej wiele niezwykle ważnych wątków, jak to dlaczego musimy się uczyć mimo, że wszystko jest dostępne w internecie. Uwrażliwia na kwestię fake newsów (podając sposoby weryfikowania informacji) i przemocy w sieci.

Zaskoczyła mnie forma tej książki, bo nie są to suche fakty i porady, ale opowieść fabularna, w którą zgrabnie wpleciono ogrom wiedzy o internecie! Młody czytelnik sięgając po „Tajemnice sieci” otrzymuje 2w1 – ciekawą historię i poradnik. Ponadto poszczególne zagadnienia są podsumowywane pytaniami, które utrwalają zdobytą wiedzę i nakłaniają do nabywania własnych doświadczeń.

To świetny pomysł na upominek dla dzieci szkolnych, np. na zakończenie roku szkolnego. Chociaż nie zachwyca ilustracjami, to tekst jest naprawdę wart uwagi. To bardzo wartościowa pozycja i życzyłabym sobie, żeby wiele dzieciaków to właśnie od niej zaczynało swoją przygodę z Interetem.

Czy Wasze dzieci korzystają już z internetu? Niezależnie od odpowiedzi każdy rodzic powinien mieć na uwadze ten tytuł na przyszłość. Prędzej czy później pociechy będą przecież częścią wirtualnego świata.
Autorem książki jest profesor oraz nauczyciel Adam Wierzbicki, który przygląda się sieci WWW w zasadzie odkąd powstała. Zafascynowany jej rozwojem, związał się z nią zawodowo, odkrywając tajniki sztucznej inteligencji i zajmując się wiarygodnością treści WWW.

Bohaterowie książki Aleks, Kuba i Zosia chodzą do jednej klasy. Nauczycielka biologii zadała dzieciom pracę w grupach, w której przygotować mieli raport na temat wymarłych gatunków żyjących niegdyś w ich regionie. Pani pozwoliła korzystać z internetu, więc dla dzieci zadanie to wydało się bułką z masłem. Podczas szukania pierwszych informacji natknęli się w sieci na Wirtualnego Profesora, który odtąd będzie ich towarzyszem co rusz zdradzającym tajemnice sieci.

Trójka przyjaciół dowie się, czym jest internet, jak bezpiecznie i mądrze korzystać z wyszukiwarki, czy sieć jest nieomylna oraz co to jest crowdsourcing. Kim są prosumenci, a czym hosting i pliki cookies? Dzieci znajdą wskazówki, jak założyć własną stronę internetową/bloga, jak powstrzymać cyberbullying,
a także poznają wady i zalety mediów społecznościowych.

A to wszystko w zgodzie z ekologią.
Książka mimo ogromu informacji jest bardzo czytelna i przejrzysta. Fabuła non stop przeplata się ze wzmiankami i wyjaśnieniami Wirtualnego Profesora na temat sieci WWW, na bieżąco tłumacząc jej działanie czy też skomplikowane zagadnienia. Autor książki poszedł o krok dalej, angażując czytelnika do wykonywania ćwiczeń proponowanych po każdym rozdziale. Przekładanie teorii na praktykę w tym przypadku to istotny moim zdaniem element.

Wizualna strona książki a konkretniej ujmując ilustracje, zupełnie mi nie odpowiadają, ale to tylko subiektywna opinia.

Koniec końców polecam ten tytuł dla młodzieży od wieku 9-10 lat wzwyż oraz opiekunom, chcących wprowadzić swoje dzieci do świata internetu.

Nasze dzieci najchętniej spędzałyby czas przed ekranami. Jako mama mam ogromny dylemat, ponieważ tak do końca nie jestem w stanie zrozumieć takiej formy spędzania (w moim odczuciu marnowania) czasu, ale wiem, że bez bycia za pan brat z technologią, to pokolenie będzie miało problemy. Smartfony, tablety, internet itp. to nie tylko teraźniejszość, co przyszłość. Zatem naszym zadaniem jest przygotować odpowiednio wchodzące w życie starsze dzieci.

Jednym ze sposobów na to może być lektura książki Adama Wierzbickiego "Tajemnice sieci". To powieść adresowana do 9-13- latków, nosi jednak znamiona poradnika czy książki rozwojowej. To historia trójki szkolnych przyjaciół, którzy stają przed trudnym zadaniem z przyrody. Mają oni w zespole przygotować raport na temat zwierząt, które kiedyś żyły w ich okolicy, lecz już wymarły. Całe szczęście, że nauczycielka pozwoliła korzystać z internetu. I tu zaczyna się cała przygoda! Z komputera wyskakuje wirtualny profesor, który staje się ich przewodnikiem po sieci. Wyjaśnia czym tak naprawdę jest internet, do czego można go wykorzystywać, jak z niego korzystać, co to są algorytmy, jak działa wyszukiwarka. Odpowiada też na pytania czy wszystko, co znajdziemy w internecie jest prawdą, jak weryfikować znalezione informacje, jak działają linki, chmury, serwery, ciasteczka (podpowiada nawet, jak przeglądać siec bez ich używania 😉),jak korzystać z mediów społecznościowych (korzyści, wady, kontrola dostępu do danych),czym jest cyberbuillyng i jak się przed nim ustrzec, jak się chronić przed manipulacjami w sieci (np. fałszywe tożsamości) , co to jest crowdsouring, co to jest inteligencja zbiorowa. A jeśli Wasze dziecko marzy, by zostać autorem w sieci to zamiast je zniechęcać, lepiej zgłębić wspólnie z nim temat. A w "Tajemnicach sieci" w tym kontekście przeczytacie kim są prosumenci, jakie są sposoby publikowania, co wolno pisać i umieszczać w sieci.

Ta książka to ogrom wiedzy przekazany w sposób przyjazny, prosty i zwięzły. Autor zastosował sprytny zabieg literacki, gdzie treść opowieści wplótł także wiedzę. I niech Wam się nie wydaje, że młodzi są tak biegli w temacie internetu, że to wszystko już wiedzą! Pewnie coś tam ktoś słyszał, może część wie, ale wątpię, że wszystko, co jest tu poruszone. To ważna publikacja, którą warto nawet czytać na głos wspólnie z dzieckiem, by doinformować się razem. By porozmawiać na przedstawiony wątek. By wspólnie usiąść do komputera i popróbować to, o czym się właśnie dowiedzieliśmy. A może dziecko czegoś nas nauczy? Pozwólmy mu na to! To świetny pomysł! Takie odwrócenie ról zbliża do siebie ludzi.

Tę książkę można także wykorzystać na zajęciach w szkole, czy to na informatyce czy wychowawczej, a może i nawet innych przedmiotach. Tutaj przydać się mogą pytania i propozycje ćwiczeń, które znajdują się prawie po każdym rozdziale (w sumie ćwiczeń jest aż 29).

Tych młodszych od nas czytelników ucieszy też duża ilość kolorowych i atrakcyjnych ilustracji, jak i ułatwiająca odbiór szata graficzna.

Po prostu świetna publikacja 👍👍👍

Internet stał się codziennością. Korzysta z niego praktycznie każdy. Szukanie informacji, media społecznościowe, rozrywka, komunikacja – ułatwia nam wiele spraw i pewnie wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez niego. Czy wiemy jak on działa? A może lepszym pytaniem będzie, jak z niego efektywnie korzystać? Adam Wierzbicki przygotował publikację pt.: „Tajemnice sieci”. Kierowana jest do czytelników w wieku 9-13 lat i ma przybliżyć im arkana Internetu.

Wszystko rozpoczyna się od pracy domowej. Dzieci mają przygotować raport o zwierzętach, które dawniej żyły w okolicy. Myślą sobie „łatwizna, wszystko można znaleźć w sieci”. Czy na pewno? Danych jest sporo, ale trzeba je zebrać, zweryfikować i opracować, co wcale nie jest takie proste. W trakcie poszukiwań Zosia, Kuba i Aleks trafiają na program komputerowy, który pomaga im zrozumieć sieć WWW.

Książka jest połączeniem powieści dla młodzieży i merytorycznego wykładu. Realizując kolejne etapy pracy domowej dzieci zadają pytania wirtualnemu profesorowi, który stara się opisać nurtujące ich kwestie w prosty sposób. Zakres poruszanych zagadnień jest szeroki: efektywne szukanie informacji, tworzenie stron WWW, bezpieczeństwo w sieci.

Podoba mi się w jaki sposób Adam Wierzbicki rozwija poruszane tematy. Bohaterowie książki napotykając nowe wyzwania dyskutują je, zadają pytania i tak prezentowane są szczegółowe problemy. Nie jestem w stanie ocenić, na ile przekazywana wiedza wykracza poza program lekcji informatyki, jednak widzę, że jest to pozycja merytoryczna i może być wsparciem w jego realizacji.

Po przeczytaniu „Tajemnic sieci” Internet będzie miał o kilka sekretów mniej. Mi się ta książka podoba. Skoro korzystamy z czegoś na co dzień, róbmy to najlepiej jak się da. Skoro to element otaczającego nas świata sprawmy żeby był on znany i bezpieczny, a to gwarantuje edukacja.

Dzisiejszy świat trudno sobie wyobrazić bez internetu, mają do niego dostęp już prawie wszyscy. Dzięki tej globalnej sieci komputerowej ludzie zyskali niemal nieograniczony dostęp do informacji. Dla dzieci jest on wyjątkowo kuszący, dlatego tak ważne jest, by poznali jego największe zalety, jak i niebezpieczeństwa. Książka Adama Wierzbickiego w niebywale przystępny sposób przybliża młodym czytelnikom technologię sieci WWW od strony użytkowej, a także uczy odpowiednich strategii i metod wyszukiwania informacji czy krytycznej oceny tych informacji oraz źródeł, z których pochodzą.
Wszystkie informacje zostały przedstawione w bardzo interesującej, ale zarazem przystępnej formie, dzięki czemu zaangażują młodego odbiorcę, zaciekawią go. Bezsprzecznie jest to zasługą naszkicowanych postaci, z którymi czytelnik momentalnie się utożsamia. Zosia, Kuba i Alex to trójka sympatycznych, ciekawych świata dzieci, których nie sposób nie polubić. Ich dociekliwość i upór sprawiają, że otrzymujemy odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania, dzięki czemu wirtualny świat staje przed nami otworem.
Dzięki książce „Tajemnice sieci” młody czytelnik dowie się, gdzie szukać potrzebnej treści w internecie oraz jak działają najważniejsze algorytmy wyszukiwania, czyli jakie metody poszukiwań są najskuteczniejsze i najszybsze. Zostanie również przygotowany do samodzielnego publikowania w sieci, a także, co w obecnych czasach jest bardzo istotne, otrzyma cenną lekcje na temat bezpieczeństwa w mediach społecznościowych. Wszystko to zostało nakreślone wyjątkowo przyjemnym, przystępnym piórem, barwnymi ilustracjami oraz uroczymi bohaterami, fundując dziecku zarazem solidną porcję edukacji, jak i naprawdę przyjemną lekturę! Polecam!

Zosia, Kuba i Alex chodzą do jednej klasy, a ich nauczycielka od przyrody lubi zadawać nietypowe prace domowe. Tak jest i tym razem, dzieci mają napisać raport na temat umarłych zwierząt. Bardzo się cieszą, że mogą skorzystać z internetu, przecież w nim jest wszystko tak więc odrobienie pracy zajmie tylko chwilę. Jednak okazuje się, że cale nie będzie tak łatwo, a z internetu należy nauczyć się korzystać. Co takiego odkryją dzieci? Kto pomoże im zrozumieć internet? Czy uda im się odrobić zadanie domowe?

Internet to źródło wiedzy, ale również wielu nieprawdziwych informacji, a korzystanie z niego może być zarówno pomocne, jak i niebezpieczne. Warto, aby dziecko nauczyło się jak z niego korzystać, jak wyszukiwać informacji itp., zanim zacznie z niego samodzielnie korzystać. W książce znajdziemy historię trójki dzieci, która jest ciekawa i wciągająca, a jednocześnie odkrywa przed czytelnikiem tajniki internetu.

Wizualnie książka jest ciekawa. Ilustracje są ładne, w żywych kolorach, adekwatne do treści.

Moim zdaniem książka pt.: „Tajemnice sieci” to nie tylko ciekawa, ale również wartościowa pozycja dla dzieci. Polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2021/11/wydawnictwo-helion-ksiazka-pt-tajemnice.html

Trudno już wyobrazić sobie nawet współczesny świat bez komputerów, a dzieciom dodatkowo bez smartfonów i tabletów. Te, kojarzone przede wszystkim z grami komputerowymi, są prawdziwym przekleństwem rodziców, a nierozsądnie wykorzystywane mogą odciągać dzieci zarówno od nauki, jak i spotkań ze znajomymi oraz aktywności fizycznej. Tymczasem komputer i Internet oferować mogę wejście do wspaniałego świata – świata wiedzy. Pod warunkiem oczywiście, że korzystamy z samej sieci i jej zasobów rozsądnie i umiejętnie.
O tym, co można znaleźć w Internecie, jak z niego korzystać, w jaki sposób wyszukiwać informacje i na co uważać, przeczytać możemy w książce pt. „Tajemnice sieci”, autorstwa Adama Wierzbickiego. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Helion książka adresowana jest do młodszych dzieci w wieku szkolnym, ale tak naprawdę skorzystać z niej mogą również rodzice oraz nauczyciele informatyki, szukający sposobów na urozmaicenie zajęć.
Poznajemy szkolnych przyjaciół: Zosię, Kubę i Aleksa, którzy stanęli przed koniecznością realizacji trudnego zadania szkolnego. Nauczycielka przyrody, pani Monika, znana z oryginalnych pomysłów na prowadzenie zajęć, zadała in w ramach pracy domowej napisanie raportu na temat zwierząt, które niegdyś żyły w rejonie ich zamieszkania i wyginęły. Z uwagi na to, że pracę można wykonać w grupach, przyjaciele natychmiast zgłaszają się do napisania wspólnie raportu.
Zadanie to wydaje się fascynujące, chociaż nie dla każdego ucznia, są w klasie bowiem malkontenci i leniuchy. Jednak młodzi bohaterowie zabierają się do niego z entuzjazmem szczególnie, że to prawdziwie detektywistyczna praca – informacji, które mają znaleźć się w raporcie nie ma na jednej stronie, trzeba zatem w umiejętny sposób dokonać analizy tego, co znajduje się w zasobach sieci i wybrać to, co jest przydatne do napisania raportu.
Tym samym wraz z Zosią, Kubą i Aleksem wkraczamy w fascynujący świat, dowiadując się niejako przy okazji, jak Internet działa i w jaki sposób efektywnie wyszukiwać w nim informacje. Poznajemy przy tym wirtualnego profesora, który jest w stanie odpowiedzieć na temat wszystkich tajemnic sieci WWW. Zwraca on uwagę na to, że w sieci mogą znaleźć się zarówno informacje prawdziwe, jak i nieprawdziwe, a jednym z najważniejszych źródeł informacji w sieci są … ludzie. Dzięki wiedzy (i gadulstwu) profesora, dowiemy się czym tak naprawdę jest sieć WWW, jak jest duża, a także czym jest horyzont sieci. Profesor tłumaczy też czym jest przeciążenie informacją, jakie umiejętności są potrzebne do korzystania z sieci oraz po co do tego potrzebna jest kreatywność.
Poznamy też działanie wyszukiwarki oraz strategie, których można użyć do prowadzenia poszukiwań i metody wyszukiwania. Nauczymy się ponadto weryfikować informacje oceniając wiarygodność oraz zaczniemy zwracać uwagę na aktualność treści. Dowiemy się też czym jest Wikipedia i na ile można jej zaufać, a także w jaki sposób umieszczać swoje treści w sieci, czyli w jaki sposób zostać autorem.
To tylko niewielka część zamieszczonych w książce informacji, które uświadamiają nam, jak wielki potencjał kryje się w sieci i na ile sposobów możemy z sieci WWW korzystać. Przystępny język, fascynacja dzieci tematem i kolorowe ilustracje czynią książkę atrakcyjną dla młodych odbiorców. Na uwagę zasługuje też kreacja głównych bohaterów – dzieci ciekawych świata, obowiązkowych, zafascynowanych nauką i … stanowiących wzór do naśladowania. Mam nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie z młodymi bohaterami i profesorem i nie koniec zdobywania wiedzy na temat działania Internetu i jego możliwości.

"Tajemnice sieci" Adama Wierzbickiego to bardzo ciekawa pozycja książkowa dla naszych dzieci, która jest w stanie dostarczyć im wiele przydatnych informacji na temat sieci, przeglądanych stron www, bezpiecznego serwowania po internecie, tworzenia strony internetowej, wyszukiwania informacji, itp. A to wszystko są w stanie nauczyć się za pomocą przedstawionych tu przygód przyjaciół : Kuby, Zosi i Aleksa. Dzieci na lekcji przyrody dostają zadanie w grupach. Mają oni wykonać raport na temat lokalnych zwierząt zagrożonych wyginięciem lub wymarłych. Po informacje mogli zasięgnąć z każdych dostępnych źródeł, nawet internetu. Dzieci odkryły, że wcale nie tak łatwo jest znaleźć prawdziwe, przydatne informacje na dany temat. Kuba, Zosia i Alek odkrywają także, że jeden ptak z ich listy tak naprawdę nie wyginął. Czy ktoś to dostrzeże? Czy ich praca zostanie doceniona i zaliczona? Te i wiele innych informacji znajdziecie właśnie w tej książce 📚
Książka jest przeznaczona dla dzieci od 9 roku życia.

• Samodzielne
  • Informatyka
  • Przeczytane 2021
  • Do biblioteki
  • Dla dzieci
  • Dla dzieci i młodzieży
  • Dla Mateusza

Dodaj cytat z książki Tajemnice sieci