Bóg. Przewodnik błądzących

Rebis
2006-01-01
2006-01-01
duchowość religia

"Nasz przewodnik po myśli teologicznej z pewnością nie spełnił oczekiwań, jakie czytelnik z nim wiązał." - takie zdanie pada pod koniec książki. Jednakże, wydaje mi się, że zawiodły mnie moje (wygórowane) oczekiwania, a nie lektura per se. Była to dla mnie dość trudna intelektualnie przygoda. Sądzę, iż żeby w pełni skorzystać z prezentowanych treści, należy mieć poczynione wstępne rozeznanie w temacie religioznawstwa. Więcej niż podstawowa wiedza również byłaby mile widziana (w końcu autorem jest, jak głosi okładka, dziekan Wydziału Teologicznego w Oksfordzie, więc wysoki poziom powinien być domyślny). Ze względu na to, że nie mam kompetencji do wystawienia oceny pod kątem merytorycznym, zdecydowałem się ocenić tę książkę z bardzo prostej perspektywy - ile przyjemności dostarczyła mi lektura i jakie ogólne wrażenia na mnie wywarła (bez rozkładania wszystkiego na czynniki pierwsze).
Czytałem raczej z zaciekawieniem, mimo iż nie wszystko byłem w stanie dostatecznie dobrze pojąć. Jednakże, niemało z tej książki wyniosłem. Dlatego ogólna ocena jest raczej pozytywna. Autor pisze w głównej mierze z perspektywy chrześcijańskiej (sam jest anglikaninem). W książce pada mnóstwo imion i nazwisk ważnych postaci, nie mniej koncepcji i myśli teologicznych/filozoficznych/mistycznych itd. - od starożytności aż po współczesność. Można skrótowo prześledzić, jak zmieniały się sposoby myślenia o Bogu na przestrzeni lat.
Na duży plus odnotowuję także styl, w jakim autor przekazuje treść. Jest nienarzucający, z zachowaną naukową starannością i rzetelnością. Zdarzają się także momenty, gdzie można się uśmiechnąć. Kolejna zaleta: piękna okładka - wspaniale się prezentuje na półce. Czuć, że jest to poważna lektura, a nie zwykłe "czytadełko".
Czy poleciałbym tę książkę każdemu? Raczej nie, ale warto spróbować. W mojej ocenie jest to niełatwa lektura, którą być może niektórym będzie trudno docenić. Ogólnie dobry przegląd myśli teologicznej. Oczywiście książka ta nie jest prostym poradnikiem typu gdzie i jak znaleźć i poznać Boga. Niemniej, podtytułowe określenie „przewodnik błądzących” może okazać się mylące, gdyż można się poczuć jeszcze bardziej błądzącym niż się było przed lekturą.

2081

To się czyta i... od nowa.

To się czyta i... od nowa.

Dodaj cytat z książki Bóg. Przewodnik błądzących