Okładka książki Korean Lifestyle Book. Jak wprowadzić elementy K-culture do swojego domu i stylu życia Abi Smith
Abi Smith Wydawnictwo: Burda Media Polska poradniki
poradniki
Burda Media Polska
2020-10-14
2020-10-14
Alicja Laskowska
Korea kpop

Na okładce książki znajduje się informacja, iż przedmowa jest autorstwa Ryu Jeong-Hwa, jednakże sformułowania w niej użyte, a odnoszące się do treści całości książki typu „opowiem” tudzież „liczę, że uda mi się zainspirować cię”, sugerują, że wspomniana Ryu Jeong-Hwa jest także autorką wszystkich rozdziałów poradnika. Książka podzielona została na sześć części, spośród których każda rozwija inną gałąź tak zwanej k-culture. Rozdział pierwszy dotyczy pielęgnacji skóry. Autorka zwraca uwagę na nowe trendy takie, jak: glass skin, ombre lips czy też Aurora dotyczący zdobienia paznokci. Nie bez znaczenia są tu informacje przybliżające dziesięć kroków koreańskiej pielęgnacji skóry, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch najważniejszych czynników, a mianowicie snu i wody. Czytelniczka, bo można odnieść wrażenie, że książka ta powstała głównie z myślą o dziewczętach i kobietach, dowie się tu także o makijażu w stylu no-make-up, czym jest seshin czy też jakie koreańskie marki kosmetyków zdobyły uznanie blogerów. Najważniejszym jednak przesłaniem wydaje się myśl, że k-beauty polega nie na cudownych środkach kosmetycznych, lecz na konsekwentnie codziennie wykonywanym rytuale pielęgnacyjnym. Rozdział drugi dotyczy koreańskiej mody. Mowa tu, oczywiście, o hanboku i jego nowoczesnych wersjach, o Seoul Fashion Week oraz o popularnym w Korei Południowej trendzie couple look. Autorka wspomina tu najważniejszych koreańskich projektantów mody oraz podkreśla fakt, iż k-fashion wiąże się przede wszystkim w ogromną pewnością siebie, odwagą wyrażania własnej osobowości i wysoką samooceną. Kolejny rozdział książki dotyczy k-popu. Autorka dookreśla, iż k-pop narodził się dokładnie 11 kwietnia 1992 roku, kiedy to podczas telewizyjnego konkursu talentów wystąpił zespół Seo Taiji and Boys. Dopiero później pojawili się Girls` Generation oraz PSY, otwierając niejako drogę kolejnym sławnym zespołom takim, jak: BTS, EXO, Blackpink czy też Twice. W kolejnej części poświęconej koreańskim serialom i filmom autorka skupia się przede wszystkim na propozycjach dram w ramach poszczególnych jej gatunków, od romansów i science fiction zaczynając, a na dramatach kostiumowych kończąc. Wspomina ona także o niekwestionowanym sukcesie południowokoreańskiej kinematografii, jakim jest bez wątpienia zdobycie czterech zwycięskich statuetek podczas 92. ceremonii wręczania Oscarów przez film „Parasite” Bonga Joon-ho. Rozdział piąty został poświęcony koreańskiej kuchni, ze szczególnym uwzględnieniem takich potraw, jak: kimchi, bibimbap, buldogi czy też galbi. Autorka wymienia też popularne w Korei Południowej herbaty. Clou tej części wydaje się przekonanie, że koreańskie jedzenie ma niewątpliwy dobry wpływ na wygląd i nastrój osób jedzących. Ostatnia część książki poświęcona jest wystrojowi mieszkania. Istotny jest tu, oczywiście, minimalizm oraz porządek, który sprzyja wewnętrznej równowadze. Koreańczycy zwracają bardzo dużą uwagę na to, by wnętrze zapewniało spokój i relaks, dlatego też autorka poleca tu różnego rodzaju olejki eteryczne oraz rośliny, które bezpośrednio łączą mieszkańców ze światem natury. Cały poradnik napisany jest bardzo przystępnym językiem, wzbogacony został licznymi przykładami ze świata k-culture, w tym zdjęciami obrazującymi omawiane aspekty. Książka może się podobać i stanowić źródło wiedzy na temat kultury Kraju Spokojnego Poranka, jednakże – niestety – jedynie na początkowym etapie rozwoju tego zainteresowania. Jeśli ktoś interesuje się Koreą Południową już od dłuższego czasu, prawdopodobnie nie dowie się z tej książki zbyt wielu nowych rzeczy. Przed sięgnięciem po tę pozycję trzeba mieć zatem świadomość, że „Korean lifestyle book” jest głównie dla tych, którzy właśnie połknęli koreańskiego bakcyla i chcą go w sobie oswoić.

Książka jest napisana lekko, ale jednak jest to pozycja dla raczej wąskiego grona odbiorców. Mam wrażenie, że jest tylko odpowiednia dla kogoś, kto niedawno polubił jakiś k-pop'owy zespół (zwłaszcza BTS, czy Blackpink - wspominani tutaj mnóstwo razy) i będzie się chciał dowiedzieć czegoś więcej o Korei. Tutaj takie podstawy są przejrzyście przedstawione.

Jednak dla kogoś takiego jak ja, kto interesuje się Koreą Południową z mniejszą lub większą intensywnością od jakiś 10 lat, nie ma tu nic ciekawego. Wręcz była to dla mnie książka o wszystkim i o niczym.

Pisałam, że to książka dla nowych fanów kpopu, bo taka jest prawda. Niby jest rozdział o urodzie, ale bardzo ogólny i jeśli kogoś nie interesuje nic innego, to potem reszta książki go zawiedzie. Są lepsze pozycje o koreańskim sposobie dbania o urodę.

Książka teoretycznie robi wszystko, co obiecuje opis. Jednak jest to tak okrojone, że szkoda gadać.

Nie oceniam gwiazdkami, bo nie wiem, co miałabym temu dać. Jednak jeśli już znacie chociaż trochę koreańskie klimaty, to nie polecam, bo nie ma sensu. Zwłaszcza jeśli nie chcecie co chwilę czytać o idolach. Momentami miałam wrażenie, że czytam takie porady i artykuły rodem z Bravo Girl.

Jednak dla kogoś...

Książka bardzo mi się podobała. Przyjemnie się czyta, ładnie jest wszystko wytłumaczone, można naprawdę dowiedzieć się sporo o kulturze koreańskiej, jednak są to podstawy i wprowadzenie do tematu. Jeśli ktoś dopiero zaczyna przygodę z Koreą i wprowadzeniem kultury koreańskiej do swojego domu, to jest to bardzo dobry start :)

Zawsze bardzo chętnie sięgam po pozycje, które nawiązują do koreańskiej kultury. Lubię je weryfikować - zwłaszcza, jeśli chodzi o koreański show biznes (szeroko pojęty). O pozostałych dziedzinach również posiadam jakąś wiedzę, ale nie jest już ona tak obszerna, jak na przykład w przypadku k-pop'u.

Ten przewodnik to taka wiedza w pigułce na temat kultury koreańskiej. Dowiemy się z niego m.in. o koreańskiej pielęgnacji (która swoją drogą jest bardzo rozbudowana),jak przemycić Koreę do domu, poczytamy o koreańskich serialach (czyli k-dramach) i k-pop'ie a także poznamy kilka koreańskich potraw. Nie zabraknie także informacji na temat mody.

Chętnie zwrócę uwagę na k-pop, bowiem w tym dziale przedstawiono nie tylko obecnie znanych muzyków, ale także i tych, którzy należą do starszego pokolenia, a od którego wszystko się zaczęło.

Sięgając po tę pozycję, na pewno warto mieć na uwadze, że to taka wiedza w pigułce. Jest bardzo podstawowa i nie zagłębimy się w niej za bardzo. Myślę, że będzie dobra dla początkujących czytelników, którzy wcześniej nie mieli styczności z tą kulturą, bądź dopiero ją poznających.

Lektura była przyjemna. Czytało się dobrze, a ja sama uśmiechałam się na wspomnienie, jak głęboko tkwiłam kiedyś w tej kulturze i tworzyłam bloga związanego z koreańskim popem :). Ah, jakie to były czasy! Zdjęcia są ciekawe, bardzo fajnie urozmaicają tekst.

Jeśli macie ochotę na niezobowiązującą lekturę, czy jesteście ciekawi koreańskiej kultury, to ten poradnik będzie dobry na początek :)

Ten przewodnik to taka wiedza w pigułce na temat kultury koreańskiej....

Lubię poznawać nowe zwyczaje, kulturę, więc zdecydowałam, że sięgnę po ten poradnik, który traktuje o koreańskim stylu życia.

Przyciągnęła mnie okładka, która stawia na minimalizm. Piękne pastelowe odcienie, spokój, harmonia, czyli wszystko to, co kojarzy mi się z takimi klimatami.

Niniejszy poradnik został opatrzony pięknymi fotografiami, które zręcznie wprowadzają nas w klimat koreańskiego stylu życia.
Zostało tu poruszonych wiele sfer, a najbardziej z nich przypadła mi do gustu ta, która mówi o wystroju wnętrz, a zwłaszcza strona poświęcona kwiatom. Uwielbiam rośliny, stanowi to moją nową pasję, niemniej, każdy z tematów jest potraktowany bardzo powierzchownie. Wszystko zostaje rozwiązane w kilku zdaniach, więc nie ma możliwości poznania bliżej danego tematu.
Jest to typowo ogólnikowy przewodnik, który tylko porusza dane kwestie, nie skupiając się na nich dokładnie.

Poza wystrojem wnętrz poradnik traktuje o pielęgnacji ciała, kosmetykach, pojawia się również wątek o modzie, a nawet tamtejszej kulturze filmowej, czy też muzycznej, o której nie miałam najmniejszego pojęcia.

Spodobał mi się również wątek kulinarny, gdyż wraz z mężem lubimy gotować i z przyjemnością odkrywamy nowe smaki i tajniki przeróżnych kuchni. Niemniej tu również czułam niedosyt, chciałabym więcej, jednak całość dopełniły apetyczne zdjęcia, które w jakiś sposób zrekompensowały to, że ten temat również jest potraktowany w sposób „na szybko”.

Książka jest ciekawa, jednak spodziewałam się czegoś innego. Jeśli szukacie poradnika, który ma Was zainteresować, przyciągnąć i zmusić do poszukiwania informacji na dany temat – dobrze trafiliście. Jednak ja sięgając po poradniki liczę na literaturę, która w pełni zaspokoi moją ciekawość, a przynajmniej w większości. Tutaj tego nie otrzymałam, dlatego czuję niedosyt.
Piękne wydanie, ciekawa tematyka, jednak czegoś tu brakuje.

Okładka 'Korean lifestyle book' to minimalizm w najczystszej postaci. I jaki przepiękny w dodatku. A jego środek skrywa same cuda.

To niezwykłe kompendium wiedzy o koreańskim stylu życia, które spodoba się każdemu. Bo nawet jeśli ktoś już wie dość sporo o k-kulturze, to przynajmniej nacieszy oko pięknym wydaniem bogatym we wszelkiej maści zdjęcia. A jeśli ktoś zupełnie nie ma pojęcia, o co z tym całym koreańskim lifestylem chodzi, ten otrzyma solidną garść informacji podanych w naprawdę ciekawy i przystępny sposób. Dzięki tej książeczce tajniki kultury, pielęgnacji twarzy, mody, piosenek czy też seriali koreańskich przestaną być już tajne 😁

Ciekawostki i szczypta wiedzy uzupełnione są fotografiami, a to sprawia, że tworzy się idealny balans. Bo z jednej strony czytelnik niby poznaje wystarczająco szczegółów, by zaspokoić ciekawość, ale z drugiej jednak pewien niedosyt pozostaje i apetyt wzrasta.

Wydaje mi się, że ta książeczka jest dobra na start - to taki przewodnik w pigułce, tak zwany misz-masz w ślicznym wydaniu. To lektura miła dla oka i naprawdę ciekawa. No i nie ukrywajmy - ten poradnik czyta się szybko, lekko i przyjemnie przede wszystkim ze względu na jego aspekt wizualny. Do tej pory nie mogę przestać się zachwycać tym wydaniem.

Ten poradnik zapewne nie zmieni jakoś szczególnie Waszego życia, ale gwarantuję, że dostarczy trochę rozrywki. No i co najważniejsze - cudownie będzie się prezentował na książkowym regale! 😊

Moje drogie czytelniczki! Już mamy trzeci dzień Nowego Roku, pewnie wiele z Was ma nowe postanowienia i obiecuje sobie, że ten Nowy Rok 2021 będzie jeszcze lepszym rokiem niż poprzedni. Przed sobą mamy 365 zupełnie nowych i pełnych wyzwań dni! Każda z nas pewnie chce wglądać w tym czasie młodziej, piękniej czy modniej. Jednym słowem, my kobiety chcemy błyszczeć! Niedawno w moje ręce wpadła książka tematyką bliska większości z nas drogie Panie – PIELĘGNACJA I DBANIE O SAMOROZWÓJ. To właśnie moja propozycja dla Was na ten Nowy Rok - poradnik po koreańskim stylu życia.

W ostatnich kilku latach pewnie większość z Was zaobserwowała zjawisko dominacji kultury koreańskiej na rynku europejskim. Nie tylko w strefie świata kosmetycznego (zmieniając nasze rytuały pielęgnacyjne),ale i w innych dziedzinach naszego życia.

Czym jest Korean lifestyle book? Już odpowiadam! Całość tworzy 6 rozdziałów, które zawierają obszerne wyjaśnienia o rytuałach Koreanek w pielęgnacji czy modowych i makijażowych trendach tam obowiązujących. Znajdziemy tu również wzmianki o prostym i minimalistycznym gospodarowaniu przestrzenią naszego życia. Dzięki temu jeżeli będziesz tylko chciała możesz wprowadzić do swojego domu zieleń światło tworząc spokojną oazę oraz dowiedzieć się o dobroczynnych wartościach koreańskiego jedzenia czy poznać nowy ulubiony serial oraz ułożyć K-popową muzyczną playlistę.

Książka wszechstronnie pokazuje nam jaka fascynująca, urozmaicona i barwna jest Korea. Nie wiem jak Was ale mnie ten poradnik zachęcił do wprowadzenia kilku zmian w mojej pielęgnacji ciała i do zaplanowania (mam nadzieję w niedalekiej przyszłości) podróży do Korei.

Moja ocena: 6,5/10

Koreańska kultura zdominowała nasze rytuały pielęgnacyjne, domy, playlisty i programy telewizyjne.

Poradnik po koreańskim stylu życia pokaże Ci jak odmienić codzienna pielęgnację skóry, jak udoskonalić styl, odświeżyć wystrój domu, znaleźć ciekawy serial, odkryć nowa muzykę czy jak przygotować pyszne i zdrowe jedzenie.

Postanowiłam sięgnąć po ten poradnik ponieważ lubię poznać nowe kultury, nowe zwyczaje. Nigdy w życiu nie miałam styczności z niczym co pochodzi z Korei, oczywiście oprócz Gangnam Style, które dalej króluje na liście najlepszych utworów K-POP.
Jednak chodząc do collegu miałam jedną koleżankę koreankę, która żyła po swojemu, więc postanowiłam zaczerpnąć trochę informacji o tym życiu.

"Wszystko zaczyna się od skóry" czyli pierwszy rozdział książki, bardzo mi podpasował, znalazłam wiele interesujących porad oraz wskazówek jak dbać o skórę, tym bardziej, że nowy rok - nowa ja, więc postanowiłam wiele ciekawostek z tego tematu zacząć stosować i zobaczymy czy moja twarz będzie tak piękna i gładka jak u koreanek. Makijażowe tricki także wypróbuję! Serio panie z Korei się na tym znają w sposób zdrowy i ładny.

Cudownie było poznać zwyczaje jakie panują w Korei, zobaczyć jak wygląda ich moda.. co nie jest totalnie moim stylem, ale fajnie to się podziwia. Co oglądają i czego słuchają.
Do tego jest tyle pysznego jedzenia koreańskiego, które trzeba wypróbować (w książce znajdziemy parę pomysłów jak samemu zrobić ich przysmaki) , że podczas czytania już myślałam gdzie mogłabym to jak najszybciej zjeść 🤔

Książkę Wam polecam jeśli lubicie poznawać nowe zwyczaje, nowe kultury. Można dużo się dowiedzieć z tego małego przewodnika po koreańskim stylu życia.

Postanowiłam sięgnąć po ten poradnik ponieważ lubię...

Kocham podróżować, jednak w dzisiejszych czasach jest to bardzo utrudnione. Dzięki „Korean lifestyle book” mogłam przenieść się do Korei i odkryć wiele interesujących mnie rzeczy odnośnie tej kultury. W tym wszechstronnym przewodniku każdy może znaleźć interesujący go temat i przenieść się do zupełnie innego świata. Książka podzielona jest na sześć rozdziałów, każdy w pięknych pastelowych kolorach. Najbardziej podobały mi się te o pielęgnacji, jedzeniu oraz wnętrzu. Jest to przepięknie ilustrowany przewodnik po koreańskim stylu życia.

W aktualnej sytuacji podróżowanie stało się trudne, ale... po coś mamy książki!
"Korean Lifestyle Book" to poradnik, który - jak możemy dowiedzieć się z jego opisu - pomoże nam odmienić codzienną pielęgnację i udoskonalić nasz styl oraz wystrój domu, a także odkryć nową muzykę, seriale i jedzenie. Od razu po zobaczeniu książki, możemy zachwycić się jej pięknym wydaniem, które udoskonalają ładne ilustracje, których w tej książce jest całe mnóstwo. Mnóstwo jest także rad, które możemy wykorzystywać na co dzień w różnych sferach. Dowiadujemy się o elementach, z których słynie Korea, a która cenione są przez cały świat. Autorka w przystępny sposób wyjaśnia fenomen koreańskich gwiazd, a także koreańskiego stylu życia. Książka bardzo mi się spodobała. Mogłam się z niej wiele dowiedzieć i jestem pewna, że do porad w niej zawartych będę stosować się na co dzień.

Polecam ją szczególnie osobom zainteresowanym Koreą, ale jestem pewna, że znajdzie w niej coś dla siebie każdy, kogo interesują inne kultury.
Maja, lat 16
źródło: www.szkolnyklubrecenzenta.pl

W aktualnej sytuacji podróżowanie stało się trudne, ale... po coś mamy książki!

• Korea
  • Azja