W co wierzymy

Wydawnictwo AA
2020-03-01
2020-03-01
Jan J. Franczak
katolicyzm wiara fulton j. sheen

Wspaniałe, zintegrowane rozumienie tajemnic wiary chrześcijańskiej.- bp Robert Barron

Abp Fulton John Sheen (1895 -1979) jeden z najbardziej wpływowych katolickich hierarchów Ameryki. Był pierwszym telewizyjnym prezenterem religijnego programu pod nazwą "Warto żyć" w 50-tych latach XX wieku.
Przez cztery dekady był twarzą katolicyzmu w Ameryce. Otrzymywał tysiące
listów od ludzi z całego świata szukających prawdy, wiary, sensu życia
i duchowego kierownictwa.
Publikacja " W co wierzymy" jest właśnie takim wyrazem zaangażowanej i gorliwej duchowości Arcybiskupa - kompendium wiary. Sam Autor nadał jej miano katolickiej encyklopedii. Głęboka, uduchowiona lektura, błyskotliwie napisana językiem komunikatywnym, szczerze z odniesieniem do malowniczych
przykładów, anegdot, ze znajomością przede wszystkim Pisma Świętego.
I literatury światowej, co sprawiło mi dodatkową przyjemność przy zapoznawaniu się z przedłożoną czytelnikowi wiedzą, w kontekście realnej
egzystencji.Cytowani są, m.innymi: św.Augustyn, Szekspir, Sartre, Eliot,Foucauld etc. Ponadto ulubiony, angielski poeta abpa Sheena, Francis Thompson (1859-1907)dziś zapomniany z jego najsłynniejszym poematem "Chart gończy niebios". Redakcja (Jan J.Franczak)wykonała piękny gest: na końcu publikacji załączyła cały poemat w tłumaczeniu Stanisława Helsztyńskiego sprzed drugiej wojny światowej z braku dostępnych innych
tłumaczeń.
Obcowanie z taką, wysokich lotów literaturą religijną, to czysta przyjemność, ale trzeba ją przyswajać sobie i smakować powoli z uwagą, namysłem, uniesieniem ducha, bo absorbuje niemało czasu z uwagi na swój monumentalny charakter. W żadnym razie nie jest stratą czasu lecz jego ubogaceniem.

Przez cztery dekady był twarzą katolicyzmu w Ameryce. Otrzymywał tysiące
listów od...

Fulton Sheen nie szuka kompromisów ani wytrychów w przepisach. W prosty i przepiękny sposób ukazuje logiczność wiary. Wyjęcie jednej prawdy wiary powoduje że fundament zaczyna się chwiać. Książka dla pragnących poznać katolicyzm jak i dla tych, którzy myślą, że są już ukształtowani. Był to prorok dla żyjących w tamtych czasach jednak jego wykład wiary nie stracił nic na aktualności. A nawet śmiem twierdzić jest szczególnie cenny w czasach zamętu.

Fulton J. Sheen stawia wymagania i prowokuje jak nikt inny. Najgorliwsi z katolików po lekturze tej książki zmuszeni będą przyznać, że ich wiara jest niewystarczająca... To program maksymalistyczny i tacy jak ja od pierwszych jej stron wiedzieli, że to nie jest na ich miarę. Być może ze dwadzieścia lat temu. Wtedy może i tak. Obecnie mogę tylko liczyć na Miłosierdzie Boże, bo z moim chrześcijańskim minimum zagrzeję pewnie miejsce w jakimś przedprożu Raju (o ile w ogóle dane mnie będzie tam się znaleźć).
Książka jest znakomicie napisana i lektura jej angażuje na całej linii. To swego rodzaju katechizm, wykład podstawowych prawd wiary i katolickiego stylu życia. Nie jest to jednak Leszek Kołakowski, zatem wspomniane tu "prawdy wiary" są zarazem prawdami jedynymi, innych już nie ma i być nie może (kto was zapowiedział Buddo, Sokratesie?). Przyjmując podobną perspektywę łatwo jest ruszyć za autorem poddając się jego uwodzicielskiej mocy. Cóż z tego, skoro wiemy, że miłość między mężczyzną a kobietą wcale tak nie wygląda, jak Sheenowi się wydaje. Cóż z tego, skoro uwag o wyższości mężczyzny nad kobietą (bo ta z ciała jego życie swe wzięła) wygłaszać dziś już nie sposób, choćby tylko dlatego, że - jakkolwiek to zabrzmi - współczesna antropologia zajmuje stanowisko zgoła odmienne. Cóż z tego wreszcie, że i sam Kościół Katolicki od wielu "przedsoborowych" mądrości Sheena odszedł i ani do nich nie wraca, ani wracać nie zamierza (pomijam ekstrema). Wykład Sheena jest prosty i nie pozostawiający wątpliwości. Jego epigonami w dzisiejszym świecie są Tomasz Terlikowski i Paweł Lisicki. Ich wysokiej próby styl i kusząca perspektywa bronią się jednak tylko o tyle, o ile trafią na wyrobionego już w podobnym duchu odbiorcę. Reasumując: jeśli wątpiący jesteś i poszukujący, czytaj raczej Tischnera i Kołakowskiego, a Fulton J. Sheen (jak i jemu podobni, choć niższej z reguły rangi) może co najwyżej "przekonać przekonanych".

• Religia
  • Chrześcijaństwo