Milion rzeczy

2019-10-01
2019-10-01
34 min.
Katarzyna Domańska
dla dzieci poznaj świat ilustracje ciekawostki

Okładka książki Czy mogę się przytulić? Polly Dunbar, Eoin McLaughlin
Czy mogę się p... Polly Dunbar, Eoin ...
Okładka książki Dokąd idziemy, kiedy znikamy? Madalena Matoso, Isabel Minhós Martins
Dokąd idziemy,... Madalena Matoso, Is...
Okładka książki Guzikowa książka Sally Nicholls, Bethan Woollvin
Guzikowa książka Sally Nicholls, Bet...
Okładka książki Van Dog Gosia Herba, Mikołaj Pasiński
Van Dog Gosia Herba, Mikoła...

"Milion rzeczy" zachwyca stroną wizualną. Ksiązka jest naprawdę pięknie zilustrowana. Autor przedstawia wybrane miejsca na Ziemi z ich najciekawszymi cechami i robi to w interesujący sposób. Wydaje się, że ciekawostek w książce jest w sam raz, choć ilustracje są bardzo bogate w szczegóły. Książkę czytałam z czterolatkiem, który za każdym razem skupiał się na czymś innymi. Książka ta udzieliła mu też odpowiedzi na pytanie, czy są piętrowe tramwaje :) Lubię, gdy książki dla dzieci są ciekawe także dla czytającego z maluchem rodzica. Ta na pewno należy do tej kategorii.

Świetna książka dla dzieci, która z pewnością pobudzi w nich głód poznawania świata. Kolorowe ilustracje zabierają nas po kolei do takich miejsc, jak Antarktyda, Alice Springs, Hongkong, Tokio, Ułan Bator, Nowe Delhi, Moskwa, Kair, Paryż, Reykjavik, Nowy Jork, Wyspy Galapagos, lasy Amazonii, Rio de Janeiro, a podróż kończymy aż w Kapsztadzie. Tekstu jak na lekarstwo, ale mimo to dostajemy potężną dawkę inspiracji, ciekawostek i przyjemnych ilustracji. Dla dzieci w sam raz!

Przepięknie ilustrowana książka dla młodszych i starszych czytelników pokazująca różnorodność otaczającego nas świata.

Tekstu jest w niej tak naprawdę bardzo mało, ale kolorowe ilustracje jakoś wynagradzają te braki. Dziecko może nie tylko czytać, ale także oglądać, co przy większym formacie jest bardzo ciekawym urozmaiceniem dla oczu.

Ta pozycja rozbudza ciekawość świata, ukazuje różne oblicza miast i kontynentów oraz zachęca do zgłębiania wiedzy na interesujące nas tematy. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie, bo autor odnosi się nie tylko do architektury, lokalnych zwierząt czy roślin, ale także do typowo turystycznych kwestii.

Mnie zabrakło w niej takiej wnikliwości i może kilkunastu stron, aby stała się moim ulubieńcem, ale i tak polecam, bo to niesamowicie wydana książka. Najlepiej wypożyczyć ją z biblioteki a potem ewentualnie jeśli przypadnie Wam to gustu, można ją zakupić.

Ta pozycja rozbudza ciekawość...

Nie, nie policzyłam wszystkich elementów zawartych w tej książce, ale wierzę, że jest ich naprawdę dużo. Bardzo dużo. Książka zachęca do poznawania świata, miejsc, ludzi, osobliwości. To swego rodzaju wędrówka od Antarktydy przez kolejno: Alice Springs, Hongkong, Tokio, Ułan Bator, Nowe Delhi, Moskwę, Kair, Paryż, Reykjavik, Nowy Jork, Wyspy Galapagos, lasy Amazonii, Rio de Janeiro aż po Kapsztad. Dzisiaj jesteśmy wprawdzie tutaj, ale pewnego dnia możemy znaleźć się gdzieś indziej. Kto wie, może nawet w którymś z tych wcześniej wymienionych miejsc? Każda rozkładówka to mnóstwo małych ilustracji, dzięki którym można poznać to miejsce. Charakterystyczne elementy przyrody: rośliny, zwierzęta, technika, ludzie, znaki. Obok nazwa, czasem króciutkie wyjaśnienie. I tak czytamy na przykład, że Góra Uluru w Alice Springs ma długość 3,6 km a szerokość 1,9 km. Promy w Hongkongu co dzień mogą przewieźć 135 tysięcy pasażerów na ponad 250 wysp. Ramen jest zupą z makaronem, wieprzowiną, jajkiem i warzywami – można ją zjeść oczywiście w tokijskiej restauracji. Natomiast Pustynia Gobi to największa pustynia Azji, liczy ok. 1295 tysięcy km2.

Każda rozkładówka umożliwia przeniesienie się w inne miejsce na Ziemi, poznanie osobliwości tego miejsca, cech charakterystycznych. Raczej nie ma tu gotowego „przepisu” na prezentację danego miejsca. Ułan Bator to mieszanka historii z elementami życia codziennego. Nowe Delhi to codzienność mieszkańców. Wyspy Galapagos – to głównie przyroda – mnóstwo egzotycznych zwierząt, mało znanych. Paryż to przede wszystkim jedzenie i picie oraz sztuka przez duże „S”. Mnóstwo szczegółów, szczególików, osobistych odkryć. Nie ma recepty na podróżowanie po tych miejscach. Każdy obiera swój kierunek wyprawy, tam się udaje. Jak długo zostaje w danym miejscu? W jakiej kolejności? Na dłużej, czy tylko na krócej? Na Północ? Może na Zachód? To już indywidualna sprawa.

Z książkami dla dzieci od wydawnictwa @dwiesiostry miałam już nieraz do czynienia i wiecie co? Są to najlepsze, najbardziej wyjątkowe pozycje i najlepiej wydane! Ale od początku!

"Milion rzeczy" to cudowna książka wykreowana przez Marca Martina, w której autor zabiera dziecko z niesamowitą podróż po świecie. Odwiedzają Antarktydę skutą lodem, wędrują po zapełnionych ulicach Hong Kongu, odkrywają niesamowite europejskie stolice, jak Paryż, Moskwa czy Reykjavik. Dziecko znajdzie się także w fenomenalnym Nowym Jorku, odkryje wspaniałości Wysp Galapagos, Rio de Janeiro czy pięknej Amazonii.

Każda z odwiedzanych okolic została umieszczona na dwóch pełnych stronach, zapełnionych obrazkami i tekstem, które świetnie razem współgrają. Bez tekstu, obrazki nie miałyby sensu i odwrotnie.

Ale dlaczego "Milion rzeczy"? Autor na samym początku tłumaczy, że w tej książce czytelnik odnajdzie milion ciekawostek z całego świata. Więcej - te milion ciekawostek bez problemu przerodzi się w milion kolejnych pytań i obudzi prawdziwą ciekawosc świata w każdym dziecku. ❄
Podsumowując - Marc Martin oraz wspaniała kadra wydawnicza Dwie Siostry stworzyli przecudowną książkę dla dzieci i dorosłych, w której można się bez reszty zatracić. Wspaniała grafika i kolory pobudzają walory estetyczne dziecka a informacje na długo rozpalą w nim chęć dalszego odkrywania świata!

• Dla dzieci
  • XSzaserów
  • Dwie Siostry
  • Dla Dzieci
  • Dziecko
  • Dzieciowe
  • Dziecięce - (3) na przyszłość

Dodaj cytat z książki Milion rzeczy