Genethliakon. Pieśń ku czci życia

Średnia ocen

                5,0 5,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Migracje. Podróże w dziejach. Starożytność i średniowiecze. Mare Integrans. Studia nad dziejami wybrzeży Morza Bałtyckiego. Paweł Babij, Katarzyna Błoch, Marcin Böhm, Karol Demkowicz, Beata Gaj, Leszek Gardeła, Michał Janik, Kamil Kajkowski, Jowita Kęcińska-Kaczmarek, Lech Kościelak, Paweł Kucypera, Piotr Pranke, Piotr Pudło, Wanda Krystyna Roman, Łukasz Różycki, Ewelina Siemianowska, Jarosław Sochacki, Paweł Szczepanik, Agnieszka Teterycz-Puzio, Przemysław Tworkowski, Sławomir Wadyl, Joanna Wojtkowiak, Konrad Ziółkowski
Ocena 5,0
Migracje. Podr... Paweł Babij, Katarz...

Mogą Ciebie zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , ,

Genethliakon to utwór z okazji urodzin (gr. genethlia). Poezja grecka i łacińska zawiera wiele przykładów tego typu - zwykle drobnych - wierszy, ale nie zniknęły one wraz z końcem starożytności. Średniowiecze i nowożytność często operowały genethliakonami i w zasadzie Autorka ma zupełną rację, próbując nieco przywrócić pamięć o tym tak niegdyś ważnym gatunku. W układzie chronologicznym przedstawia ona różne utwory urodzinowe, wychodząc od uniwersalnej dla wszystkich chyba cywilizacji tendencji do jakiejś formy upamiętnienia przyjścia człowieka na świat. Dobrze zatem, że ten typ poezji okolicznościowej został przypomniany polskiemu czytelnikowi. Szkoda tylko, że Autorka nie wyszła specjalnie poza wyliczenie różnego rodzaju utworów (czy - w odniesieniu do niepomiernie obszerniejszej od antycznej literatury średniowiecznej i nowożytnej - do ich wybrania). Praktycznie nie ma tu analizy i bardzo duży procent objętości to tekst oryginalny i przekład, brakuje jakiejś głębszej refleksji nad tytułowym tematem. Jest to więc zdecydowanie tylko zarys niezwykle obszernego zagadnienia filologicznego.

Tomasz Babnis

Genethliakon to utwór z okazji urodzin (gr. genethlia). Poezja grecka i łacińska zawiera wiele przykładów tego typu - zwykle drobnych - wierszy, ale nie zniknęły one wraz z końcem starożytności. Średniowiecze i nowożytność często operowały genethliakonami i w zasadzie Autorka ma zupełną rację, próbując nieco przywrócić pamięć o tym tak niegdyś ważnym gatunku. W układzie...

więcej Pokaż mimo to


Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Genethliakon. Pieśń ku czci życia


zgłoś błąd