Post Daniela

2016-01-01
2016-01-01
Katarzyna Przybylska
poradnik post Post Daniela

“Post Daniela” Susan Gregory wydany nakładem wydawnictwa Edycji Świętego Pawła to nie tylko postne przepisy, ale również obszerny zbiór wiedzy na temat tego jak pościć oraz w jaki sposób dzięki temu zyskać lepszą relację z Panem Bogiem. Na książkę składają się dwie części. Pierwsza dotyka sfery duchowej oraz tłumaczy czym jest Post Daniela. Druga zaś, bardziej praktyczna zawiera listę produktów, przepisy oraz program duchowy na 21 dni poszczenia.
Autorka od wielu lat praktykując Post Daniela pokazuje, jak w swoim życiu doznała przemiany i postanowiła przybliżyć się do Boga. Wszystkie jej decyzje zaczęły być podporządkowane wierze i jak sama stwierdza: “Jestem radykalnie ożywiona Chrystusem, a im bardziej skupiam na Nim swoje myśli, czyny, wewnętrzne siły i przyszłość, tym bardziej ekscytujące i pełne pokoju staje się moje życie”. Według autorki post, który zyskuje ostatnimi czasy coraz więcej zwolenników, nie jest jedynie modą, ale powrotem i odkryciem na nowo bardzo znanej już drogi, która prowadzi do Ojca. Susan Gregory posługuje się licznymi cytatami z Pisma Świętego, które w bezpośredni sposób odnoszą się do praktyk postnych. Przykłady te jasno pokazują, że modlitwa i post miały prowadzić do odnalezienia Bożej mądrości nie tylko w trudnych sytuacjach.
Obszerna część pierwsza wskazuje czytelnikowi pięć kroków do udanego Postu Daniela: módl się, planuj, przygotuj się, uczestnicz oraz uwielbiaj i analizuj.
Autorka w skrótowy sposób wyjaśnia również rodzaje postów (całkowity, zwyczajny oraz częściowy),czym jest post nakazany, a czym zbiorowy oraz jak pościć w jakiejś intencji.
Część druga opatrzona jest wstępem, który zawiera dokładną listę produktów dozwolonych podczas postu. To ogromny atut książki - ktoś kto pierwszy raz będzie miał do czynienia z Postem Daniela dzięki tej liście bez trudu przygotuje swoją spiżarnię.
Zaproponowane przez autorkę przepisy są bardzo proste w wykonaniu. Każdy opatrzony jest w informację na ile porcji starczają podane składniki oraz w krótką notkę na temat każdego posiłku. Mamy do dyspozycji dania główne, dipy i salsy, owocowe i warzywne smoothies, przekąski, pieczywo, przystawki, sałatki, śniadania, zupy oraz różne dodatki do dań.
Całość wieńczą wątpliwości i pytania do autorki, na które w obszerny sposób odpowiada.
Moim zdaniem książka Susan Gregory jest dobrym przewodnikiem po Poście Daniela. Szczególnie polecałbym ją osobom, które pierwszy raz chciałyby go spróbować. Dla tych, którym wydaje się, że w czasie postu nie można zjeść czegoś dobrego przygotowałam wizualizacje trzech potraw z książki (bo tych niestety nie ma i jest to dla mnie jedyny minus).

• Religijne
  • Kulinarne