Grzesznica

Edipresse
2019-02-13
2013-02-20
literatura obyczajowa literatura piękna

Trudno mi ocenić jednoznacznie tą książkę. Z jednej strony fabuła wciąga, szczególnie ostatnie rozdziały(tu też jest minus przewidywalności, nie ma elementu zaskoczenia). Mam też problem z bohaterami, których generalnie nie zbyt polubiłam. Na nerwy w pewnym momencie zaczęła mi działać nawet Dominika czyli główna bohaterka, która początkowo wydawała się ciekawą postacią. Ma wszystko, ma naprawdę fantastyczne życie, a nadal nie potrafi tego docenić. Plusem jest to, że po czasie zmienia swoje nastawienie.Lecz nadal nie mogłam z nią zbytnio sympatyzować.
Książka nie jest arcydziełem literackim i chyba nie miała nim być. Podsumowując na rozluźnienie idealna, ale nie mogę dać wyższej oceny 😬

spoko książka

spoko książka

Bardzo fajnie mi się czytało tę książkę. Lekka, przyjemna, a co najważniejsze, zaciekawiła mnie i bardzo chciałam poznać zakończenie. Kobieca literatura, polecam :)

Zderzenie luksusowej prostytutki z zakłamanym pobożnikiem.

Zderzenie luksusowej prostytutki z zakłamanym pobożnikiem.

„Grzesznica” jest to książka, po którą jeszcze nie raz sięgnę do czytania. Cała ta historia jest tak niesamowicie tajemnicza i mroczna, że sama zapada w pamięci. Dorota Wachnicka funduje nam emocjonującą opowieść, która jest tak dobra, że powinna być zakazana.

Każdy z nas ma jakąś przeszłość. Wspomnienia, jakie nosimy w sobie, często wpływają na naszą osobowość. Jednak nie ma na świecie osoby, która nie zrobiłaby rzeczy, o której wolałaby zapomnieć. Tajemnicy, której wyjawienia najbardziej się obawia. Sam tytuł książki autorstwa Doroty Wachnickiej - “Grzesznica” nie pozostawia wątpliwości, że główna bohaterka ma sporo za uszami.

Dominika w przeszłości zwykła wieść luksusowe życie u boku wpływowych i zamożnych mężczyzn, którzy wynajmowali ją do towarzystwa. Podobno najstarszy zawód świata, ale od samego początku postrzegany jako haniebny. Kobieta mimo tego, kim była w przeszłości, obecnie wiedzie normalne życie u boku ukochanego męża. Matka dwójki pociech. Zanim zaczniecie oceniać, kim była, to pozwólcie, że przedstawię Wam Michała, kolegę z pracy Dominiki. Bogobojny ojciec, głowa rodziny. Na pierwszy rzut oka przykład godny naśladowania. Bardzo chętnie oceniający czynnych bliźnich przez pryzmat wiary. Nie dajcie się jednak zwieść i nie zapominajcie, że to właśnie on rozpoczyna spór toczący się przez całą akcję powieści.

Nie chcę Wam zdradzać fabuły, bo jeżeli to zrobię, to siadając do lektury tej powieści, będzie ona miała mało do zaoferowania czytelnikowi. Jedną z rzeczy, która działała na plus tej książki, był fakt, że często zastanawiałam się “czy do tego dojdzie, czy też nie?”. Historia nie jest banalna, jak mogłoby się wydawać, a zakończenie zaskakuje. Zupełnie nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy.

Po skończeniu lektury pozostało mi jedno pytanie: “co jeśli byłabym na miejscu głównej bohaterki, czy tak samo wolałabym skończyć tę historię?”. Po rozpatrzeniu wszystkich za i przeciw sądzę, że postąpiłabym ponownie, gdybym tylko potrafiła utrzymać swe emocje na wodzy. Niestety nigdy nie dojdzie do takiej sytuacji w moim życiu, bo tak jak wspominałam na początku to wspomnienia i nasza przeszłość w dużej mierze sprawia jakimi osobami jesteśmy, a ja nigdy nie zdecydowałabym się na rozpoczęcie swojego dorosłego życia od bycia damą do towarzystwa żadnego rodzaju. Niestety moje sumienie, by mi na to nie pozwoliło.

Dominika ma wspaniałego męża i dwójkę dzieci. Jest jednak pewna tajemnica, którą kobieta skrzętnie przed wszystkimi ukrywa - w przeszłości pracowała jako dziewczyna do towarzystwa, jednak teraz nie ma już z tamtym światem nic wspólnego i poświęciła się rodzinie. Gdy pewnego dnia Michał - dyrektor w firmie w której pracuje rozpoznaje ją i powiązuje z jej dawnym życiem, będzie się chciał jej pozbyć za wszelką cenę z firmy, by nie zdradziła jednego faktu z jego przeszłości, który mógłby być skazą na jego wizerunku. Czy uda mu się to ? Czy prawda z przeszłości wyjdzie na jaw ?

Z prozą Doroty Wachnickiej miałam okazję spotkać się już wcześniej, gdy recenzowałam dla Was ,,Farciara" Gdy w zapowiedziach zobaczyłam ,,Grzesznica", postanowiłam, że przeczytam również i tę powieść. Tym razem autorka opowiada nam historię kobiety, damy do towarzystwa, którą po wielu latach od zerwania z tamtym ,,biznesem" dosięga przeszłość. Bohaterka będzie musiała stawić jej czoło, ale zarazem na szali postawi swoją rodzinę i małżeństwo.

(...)
Żaden z bohaterów tej powieści nie jest czysty jak łza, każdy z nich ma swoje tajemnice. Najciekawsze jest jednak to, że czytelnika nie pociągają te tajemnice, ale fakt, że zaczynają one powoli wydostawać się na światło dzienne. Zaczynamy się zastanawiać, w jaki sposób bohaterowie zapłacą za czyny, które miały miejsce w przeszłości. I tak zgrabnie dochodzimy do apogeum, zarówno Michał, jak i Dominika mają na siebie ,,haki". Od tamtej chwili czytelnik tylko uważnie czeka na chwilę, gdy cała układanka zostanie zgrabnie dopasowana, a o wszystkich brudnych faktach z życia bohaterów dowiedzą się ich rodziny, a w szczególności małżonkowie. Michał to obłudnik w czystej postaci, osoba, do której od razu czuje się odrazę. Wyrobiona opinia, zakłamana i przesadna wiara. A tak naprawdę zdradza codziennie żonę z prostytutkami. Wydaje się więc, że Dominika i Michał są do siebie, pod jakimś względem podobni, a jednak gdy poznamy ich bliżej przekonamy się, że pozory mogą mylić, a ludzie potrafią się zmieniać.

(...)

,,Grzesznica" okazała się ciekawą i zaskakującą powieścią. Fabuła wciąga od pierwszej strony i sprawia, że naprawdę tę książkę czyta się bardzo szybko. Autorka pokazuje nam, że tak naprawdę każdy z nas ma coś na sumieniu, ale mimo wszystko z drugiej strony stawia nam pytanie: Czy warto zataić prawdę, jeśli może ona zrujnować (pozorne) szczęście drugiej osoby ? To bardzo trudny temat, który wywołuje wiele sprzecznych komentarzy, a na dodatek koniec tej powieści daje nam dużo do myślenia. Jeśli szukacie ciekawej lektury, którą lekko się czyta to z pewnością może być to powieść dla Was. Jeśli jednak nie lubicie trudnych tematów, lub szukacie książki, która pozwoli Wam zapomnieć o codzienności, to powieść ,,Grzesznica" możecie sobie odpuścić.

Całą recenzję przeczytasz na blogu https://mojswiatliteratury.blogspot.com/2019/03/dorota-wachnicka-grzesznica-recenzja.html

Jak to jest skrywać pewną tajemnicę przed całym światem? Budzić się rano ze świadomością, że któregoś dnia ktoś może ją odkryć i zburzyć całe dotychczasowe ułożone życie?
Właśnie z takim problem boryka się Dominika, główna bohaterka książki "Grzesznica".
Dominika odkąd pamięta lubiła otaczać się luksusem i nigdy w życiu nie wysilała się specjalnie by dostać to czego chce. Dziewczyna jest inteligenta, a nauka nie sprawiała jej nigdy problemów. Jedyną jej słabością były pieniądze i to one zaprowadziły ją na drogę "rozpusty" - stała się ekskluzywną kobietą do towarzystwa. Można odnieść wrażenie, że takie życie jej odpowiadało. Jednak pewnego dnia poznała Marcusa - mężczyznę, w którym się zakochała z wzajemnością. Dominika jest szczęśliwą mężatką, matką dwójki dzieci i ma pracę, którą kocha.
Jednak świat jest mały i często zdarza się, że spotykamy osoby z przeszłości, takie, które znają nasze tajemnice...
Co zrobi Dominika i jak wybrnie z tej sytuacji?
Ponoć kryzys jest wartością jeśli tylko potrafimy wyciągnąć z niego wnioski i zmienić coś w naszym życiu.

Historia Dominiki może wydawać się kontrowersyjna. Młoda dziewczyna zaczyna pracować jako prostytutka świadcząc usługi najbogatszym mężczyznom na świecie. Nikt jej do tego nie zmuszał, nawet sytuacja finansowa dziewczyny nie była zła, jednak ona świadomie wstąpiła do tego świata. Dla nas zapewne nie do pomyślenia... Lecz kiedy na jej drodze pojawia się mężczyzna, w którym się zakochuje potrafi zrezygnować z dotychczasowego życia. Wiodą idealne życie, piękny dom, śliczne i zdrowe dzieci, miłość i praca.
Zastanawiał mnie fakt czy Dominika nie bała się, że jej przeszłość wyjdzie na jaw? Co zrobi jeśli dowie się mąż? Straci dzieci i męża? Czy nie budziła się codziennie z poczuciem winy i strachu? Nie wiem...
Strach i obawy zauważyłam u dziewczyny dopiero w momencie gdy na drodze stanął Michał, który wie kim była i chce to wykorzystać by się jej pozbyć.

"Grzesznica" Doroty Wachnickiej to książka, która w swojej fabule ma sporo tajemnic i intryg. Pojawia się czarny charakter, obłudny i wyrachowany. Książkę czyta się lekko i dosyć szybko, chociaż bez szybszego bicia serca. Pomimo tematu prostytucji jaki pojawia się w książce nie znajdziemy tu na szczęście wulgarnych scen erotycznych, te wplecione są w całość i opisane ze smakiem.
Czy polecam tą książkę? Dla osób, które lubią lekko kontrowersyjne tematy to jak najbardziej tak.

Po opisie książki spodziewałam się nieco większej ilości emocji. Ta, którą dostałam jest dobra, ale nie zwala z nóg. Historia Dominiki i to, jak jej przeszłość może wpłynąć na życie obecne jest nieco niespójna. Mam wrażenie, że kilka motywów w książce można by wyrzucić bez większej straty np. Bernard.

Ta książka to niewymagająca historia. Wątki, które pojawiają się w życiu Dominiki są różne. Niektóre mają bardzo przewidywalne skutki, a inne są trochę zaskakujące. Książkę polecam jako odskocznię. Jeśli chodzi o tytułową intrygę, zdradę i miłość - nie wszystko skumuluje się w jednej osobie. Tyle mogę zdradzić na zachętę.

cała recenzja: https://stylowamisja.blogspot.com/2019/03/grzesznica-dorota-wachnicka-recenzja.html

Ta książka to niewymagająca historia. Wątki, które pojawiają się w życiu...

Dominika jest szczęśliwą matką dwójki dzieci, żoną Marcusa (wg mnie fantastycznego faceta) i cenionym pracownikiem dużej i świetnie prosperującej firmy. Jednak dawniej była kimś zupełnie innym...wiodła wolne, luksusowe życie jako kobieta do towarzystwa wśród bardzo szczelnie zamkniętej i ukrytej elity najbogatszych panów. Szczerze mówiąc każdy z nas ma jakąś przeszłość i tajemnicę...coś z czego, albo nie jesteśmy dumni, albo po prostu pogodziliśmy się z tym i żyjemy szczęśliwie dalej. Dominika jest jednak prawdziwą życiową szczęściarą. No może poza Smoczycą (gdyby moja teściowa taka była, to chyba bym ją wyrzuciła za drzwi bez mrugnięcia okiem) i Michałem, który szczerze mówiąc chyba był wg mnie niezrównoważony psychicznie. Wręcz obrzydliwy gość!....jedyne czego mogę współczuć to jego żonie, że żyje z kimś takim i nic o tym nie wie.
Właśnie ten paskudny typ postanawia za wszelką cenę zniszczyć życie Dominice i jej Mężowi. Czy cała jego intryga się powiedzie? Czy małżeństwo Marcusa i Dominiki wytrzyma cale te trzęsienie ziemi?

Książkę czyta się szybko, ale w żadnym wypadku nie powaliła mnie ani swoją treścią, ani niczym innym. Dominika ma wszytko w życiu, a chce mieć jeszcze więcej. To taka rozpuszczona baba i do tego dość mocno wkurzająca. Szczerze mówiąc jeśli ktoś chciałby poczytać o wciągających i interesujących losach kobiety do towarzystwa to bez porównania poleciłabym jednak całą serię "Dziewczyny na miesiąc" Audrey Carlan ♥️

• Polscy autorzy
  • Romans/Erotyk