Okładka książki Dobranoc, gorylku Peggy Rathmann
2019-02-01
2019-02-01
34 min.
dla dzieci na dobranoc

Niezwykle zabawna, ciepła, przyjemna historyjka przedstawiona za pomocą ilustracji - coś na kształt komiksu. Polecam ją pooglądać z dzieckiem przed snem. :D

Wielu rodziców w swoim życiu doświadczyło pewnej ciekawej sytuacji. Nadchodzi wieczór, kąpiemy swoje dziecko, dajemy kolację, czytamy bajkę, śpiewamy kołysankę, całujemy w czółko i kładziemy spać. W tej lub innej kolejności. Po dłuższej chwili uciekamy z pokoju śpiącego dziecka, by z ulgą, po ciężkim dniu odetchnąć i samemu zrelaksować się, wykąpać się, obejrzeć coś i pójść spać. Jednak spryt i wrażliwość naszych dzieci są większe, niż sobie wyobrażamy. Nieraz nie spodziewamy się, kiedy drzwi do pokoju malucha się otworzą, a zza nich wyjrzy jego głowa, na podłodze będzie słychać ciche "tup, tup, tup", a pod kołdrę dorosłych wkradną się zimne stopy naszej latorośli. Pewnie bylibyśmy nieugięci, gdyby nie te słodkie słowa "czy mogę dzisiaj spać z wami?".

Dobranoc, gorylku autorstwa Peggy Rathmann to bardzo podobna historia. Krótka, przepięknie ilustrowana bajka ma miejsce w ogrodzie zoologicznym, a jej głównymi bohaterem jest tytułowy gorylek - malutki, kochający psoty zwierzak. Historia opowiada właśnie o jednej z nich. Zbliża się wieczór, ZOO zostaje zamknięte, a dozorca, zanim uda się do swojego domu, sprawdza wszystkie zagrody i żegna się ze zwierzętami. W pewnym momencie, kiedy dozorca mija klatkę goryla, ten wykrada mu klucze zza paska, wychodzi ze swojej klatki i po kryjomu otwiera wszystkie zagrody, które mija gorylek skradający się za dozorcą. Tym sposobem za dozorcą tworzy się korowód, o którym człowiek nie ma zielonego pojęcia i dociera z nim aż do swojej sypialni. Rozbiera się, kładzie do łóżka i praktycznie od razu zasypia. Jego żona życzy mu dobrej nocy. I tutaj dzieje się coś niesamowitego, a mianowicie - wszystkie zwierzęta po kolei odpowiadają żonie dozorcy. Kobieta nie ukrywa swojego zdziwienia, jednak postanawia stawić czoła wyzwaniu i odprowadza wędrujące zwierzęta do ich zagród.

Dobranoc, gorylku to bardzo zaskakująca, zabawna i ciepła opowieść, którą można różnorako interpretować. Z jednej strony jest to analogia do naszych dzieci, które również wędrują ze swoich łóżek do łóżek rodziców, a rodzice, zmęczeni, odprowadzają swoje latorośle z powrotem. Z drugiej strony książeczka pokazuje, że zwierzęta również potrzebują bliskości, czują tak samo jak ludzie i tak samo chcą być traktowane, z miłością i czułością.

Na szczególną uwagę w tej książeczce zasługują ilustracje. Są nieziemskie. Wypełniają całą kartonową książeczkę, od prawej do lewej, od dołu do góry. Po otworzeniu pierwszej strony czytelnika uderza feeria barw i tak aż do ostatniej strony. Szczerze powiedziawszy, przy tych ilustracjach można spędzić długie godziny, odnajdując wciąż nowe, coraz ciekawsze elementy, które nie sposób zauważyć przy pierwszym rzucie oka.

Dużym atutem historii autorstwa Peggy Rathmann jest mała, właściwie śladowa ilość tekstu. Dzięki temu historię gorylka można opowiadać tysiąc razy na tysiąc różnych sposobów, a książeczka nie znudzi się po dwóch wieczornych czytaniach. Rodzic może pobudzić swoją wyobraźnię i dziecka, wymyślając coraz to nowe opowieści, na długo zapadające w pamięć. Dobranoc, gorylku to doskonała pozycja dla rocznej córki, którą fascynują cudownie kolorowe ilustracje, ale myślę, że sprawdzi się także kiedy podrośnie i sama będzie mogła dopowiedzieć sobie historię do obrazków. Serdecznie polecamy Dobranoc, gorylku od Peggy Rathmann i wydawnictwa Dwie Siostry!

Doskonała książeczka nawet dla najmłodszych czytelników, ale i troszkę starsze dzieci chętnie do niej wracają. Tekstu jest minimalna ilość, ale opowiadać można bardzo długo, ćwiczyć pamięć nazywając i wymieniając po kolei wszystkie zwierzaki podążające za strażnikiem. Nawet przy 100 przeglądaniu odkrywa się nowe szczegóły - książeczka jest ilustracyjnie fantastycznie dopracowana. Wciąż na nowo śmieszą siłą rzeczy minimalistyczne ilustracje, na których wreszcie gaśnie światło. I kiedy rodzice nagle parskają śmiechem, pokazują nawet najmłodszym dzieciom, jakie emocje może budzić książka i uczą je czegoś na całe życie.

Genialna w swej prostocie :)

Genialna w swej prostocie :)

"Dobranoc, gorylku" to zabawna opowiastka na dobranoc, która zachwyci niewidocznymi na pierwszy rzut oka szczegółami.

Dobranoc, słoniku

Na niebie świeci księżyc. Czas iść spać. Dozorca w zoo robi obchód i mówi wszystkim zwierzętom "dobranoc". Nie zauważając, co dzieje się za jego plecami, sam idzie w stronę swojego domu, sypialni i łóżka. W tej wędrówce towarzyszy mu mała myszka, gorylek, słonik, lew, hiena, żyrafa i pancernik. Zwierzęta na wolności! Jak to się stało? Przesympatyczny gorylek zręcznie zabrał dozorcy cały pęk kluczy i podążając za nim otwierał kolejne klatki. Cała gromada wygodnie ułożyła się do snu w sypialni dozorcy i jego żony. Ich obecność zdradza gromkie "dobranoc" w odpowiedzi na "dobranoc, kochanie" padające z ust żony dozorcy. Wszystkie zwierzęta zostają przez nią odprowadzone do swoich klatek. Ale czy na pewno? Zakończenie tej uroczej historii pozostawiam wam do zobaczenia na własne oczy w "Dobranoc, gorylku".

Więcej o książce na www.karmionekultura.pl

Dobranoc, słoniku

• Eva
  • Dziecięce
  • Przedszkole
  • KUPIĆ DO BIBLIOTEKI

Dodaj cytat z książki Dobranoc, gorylku