Dziecko Gułagu. Okruchy wspomnień z nieludzkiej ziemi

Okładka książki Dziecko Gułagu. Okruchy wspomnień z nieludzkiej ziemi Julian Better
Okładka książki Dziecko Gułagu. Okruchy wspomnień z nieludzkiej ziemi
2017-11-27
9788373391925
Gułag

2030

nARRATOR WYWODZI SIE Z bIELSKA, które przed odzyskaniem przez Polskę SUWERENNOŚCI NALEŻAŁO DO ZABORU AUSTRIACKIEGO I BYŁO MIASTEM DOŚC ZAMOŻNYM. Bielsko TEŻ BYŁO ZORIENTOWANE NA PRZEMYSŁ włókienniczy. Rodzina Betterów należała do mniejszości żydowskiej, a umiłowała sobei komunistyczne idee. Ciocia Truda prowadziła żywot wyjętej spod prawa, ukrywała sie jako rewolucjonistka, po aresztowaniu siedziała w więzieniu ąz ją wypuszczono po kapitulacji Warszawy.
z kilkudziesięcioosobowej rodziny| Betterów wojnę PRZEŻYŁY 3 OSOBY. Od 1931 r dochodziło do antyżydowskich zamieszek, także na uczelniach wyższych. zasada numerus clausus- ograniczenie liczby studentów o żydowskim pochodzeniu. Autor wspomina losy Pawła Findera, działacza komunistycznej Partii Francji, odsiadywał wyrok w Rawiczu, jako członek PPR miał budować nowe struktury wladzy. Zaaresztowany przez gestapo w 1943 prawdopodobnie na skutek donosu, rozstrzelany w 1944 r. Sierankiewicz senior miał polityczny proces w 1923 r W jaki sposób lewicowi intelektualiści zawierzyli Stalinowi|?
Nie mieściło nam się w głowie, ze głod na Ukrainie był rezultatem świadomej polityki partii". Książka daje wgląd w życie obywateli sowieckich lat 30-tych, głód, niedobory żywności i podstawowych artykułów, atmosferę wzajemnej wrogości, każdy kto krytykował zaistniałą sytuację mógł dostać kare śmierci za dywersję i szpiegostwo, czystki polityczne dziesiątkowały ludność, a wiele przypadków było pomyłek że zaaresztowana i zabito niewłaściwego człowieka.
Drugi proces ojca za należność do POW mozna było albo dostac karę smierci, albo łagry 5-10 lat. \matka aresztowana, przetrzymywana w Butyrkach pod bezsensownymi zarzutami.
Byłą w ciązy, urodzony syn został wykarmiony przez urkę. więżniarkę kryminalną. Z matką wysłano go do republiki Komi ( cykl obozów przejściowych, zupa z pokrzywy, wydziały kulturalno-wychowawcze, ogrom ludzkiego cierpienia. Zgony dziesiątek ludzi na porządku dziennym. Pelagra, odbieranie matkom dzieci, tworzone domy dla sierot. Ojczym mamy Herman Klauser też wysłany do łagru w Komi. sangorodek. Praca mamy w laboratorium- czyta się to jak fantazję jakąś, ale przezcież wiele historii o gułagu ma ten sam schemat i tak samo poraża. Dla młodzieży lektura obowiązkowa.

• Do zdobycia
  • Ebook do kupienia