Pyszna środa

Afera
2018-05-29
2018-05-29
Julia Różewicz
Iva Procházková dla dzieci literatura dziecięca

Okładka książki Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii. Tom 1 Ewa Beniak-Haremska, Joanna Berendt, Aneta Ryfczyńska
Przyjaciele ży... Ewa Beniak-Haremska...
Okładka książki Figiel i Psikus. Burzliwe życie chochlików Elżbieta Wasiuczyńska, Wojciech Widłak
Figiel i Psiku... Elżbieta Wasiuczyńs...
Okładka książki Przejścia nie ma! Bernardo P. Carvalho, Isabel Minhós Martins
Przejścia nie ma! Bernardo P. Carvalh...
Okładka książki Dziwolągi Cristóbal León, Cristina Sitja Rubio
Dziwolągi Cristóbal León, Cri...

CZARNY PIĄTEK
Maggie O’Dell część 7️⃣
Zamach terrorystyczny w centrum handlowym wywołuje ogromne zniszczenia, strach oraz co najgorsza śmierć. A co najgorsze wydarzenia w Mall of America to dopiero początek.
Czy połączone siły (O'dell i Morelli) zdołają powstrzymać sprawców zamachu.
Im więcej kartek się przeczyta tym więcej na jaw wychodzi niewygodnych tajemnic.
Wspaniała kolejna 📖Alex Kavy.
Jeśli piątek to właśnie tylko z nią.
Serdecznie polecam CZARNY PIĄTEK 📖 Która trzyma w napięciu do ostatniej strony.
Jeszcze nigdy walka z terrorystami nie była tak interesująca

CZARNY PIĄTEK
Maggie O’Dell część 7️⃣
Czy połączone siły (O'dell i Morelli) zdołają powstrzymać sprawców zamachu.
Wspaniała...

Pewnego dnia konduktor Młynek znajduje w pociągu kapelusz, nakręcanego pieska, robótkę ręczną i … niemowlę. Tak zaczyna się historia niezwykle pogodnej dziewczynki, Hesi, przy której nawet najbardziej rozwrzeszczane noworodki przestają płakać.

Z kolejowego magazynu rzeczy znalezionych zawsze uśmiechnięta dziewczynka trafia do przytułku dla maluchów, a następnie do Domu Dziecka Słonecznik. W tej placówce króluje swoboda; nie ma rozpisek, regulaminów, zasad i reguł, nie funkcjonuje żaden system nagród i kar. Rządzi nim pani Pralinka, znana z umiłowania do słodyczy oraz tego, że nigdy żadnego dziecka do niczego nie zmusza, nie wyśmiewa i nigdy niczemu się nie dziwi.

Toteż gdy na głowie nowej podopiecznej zaczynają rosnąć … jabłka, dyrektorka podchodzi do całej absurdalnej sytuacji po prostu praktycznie – pozwala dzieciom konsumować owoce, które, o dziwo, wprawiają ich w znakomity nastrój! Jedna z pracownic kuchni postanawia wykorzystać zaskakujący urodzaj. Tak oto, w domu, w którym nikt nie ustala dyżurów, a kucharce pomaga ten, kogo uda się akurat złapać za fraki, w każdą środę piecze się.. jabłecznik z owoców pochodzących z podejrzanego, nieprzebadanego źródła. Z głowy Hesi. Ciasto ma niezwykłe właściwości – wprawia wszystkich w dobry nastrój i napełnia poczuciem szczęścia:

„Choć na dworze wiało i mżyło, wszyscy czuli się, jakby dom i ogród były otulone miękką, ciepłą chustą z długimi frędzelkami. Sala dla chorych dzieci, zwykle przepełniona, dziś świeciła pustkami. Od tamtej pory środa, czyli Dzień Jabłecznika, stała się największym świętem mieszkańców domu dziecka Słonecznik (…) Kucharka Franciszka, Pralinka, Hesia, Odo, Tomuś, Bożena i cała reszta, dokładnie osiemdziesięcioro czworo dzieci, wszyscy czuli, że rozciągająca się od środy do środy radość nie ma granic”.

Niestety, jak w każdej bajce, nad Dom Dziecka Słonecznik nadciągają czarne chmury, bowiem Pralinka trafia do szpitala, a w pełnej swobody placówce pojawia się zastępca – Henryk Bury. Uzbrojony po zęby w zasady, normy, wytyczne, zamierza w dzieciach rozbudzić ambicje, zamiłowanie do porządku i dyscypliny, a sam dom wyczyścić, wypolerować i uporządkować. Jak powszechnie wiadomo, dobrymi chęciami bywa piekło wybrukowane, więc w placówce szybko robi się czysto… i smutno. Hesia zostaje uznana za chorą, poddana szczegółowym badaniom i terapii, no bo przecież zdrowemu dziecku jabłka na głowie nie rosną. Jakie były jej efekty?

„W Hesi czegoś brakowało, coś zniknęło, tylko co? Na jej głowie nadal rosły jabłka, choć już dużo rzadziej – jedno, góra dwa na tydzień. Porzuciła samotne wyprawy do ogrodu. Nie siedziała już godzinami pogrążona w zadumie i nie dłubała w nosie. Jej zwykle otwarte, dziwiące się wszystkiemu oczy zrobiły się jakby mniejsze, Była blada i wyglądała niezdrowo. Przestała się uśmiechać. Przestała się zachwycać. Nikt od dawna nie słyszał, by mówiła: „A niech mnie!” Hesia oduczyła się być szczęśliwym dzieckiem”

Jak to się wszystko skończyło? A sprawdźcie sobie :-D

Jedno Wam powiem. Książek dla dzieci czytamy bardzo dużo, raz w tygodniu idziemy z wielką torbą do biblioteki i wypożyczamy tyle, ile się da. Zwykle kilkanaście.(zastanawiałam się nawet ostatnio, czy nie dałoby się zapisać naszego psa, w końcu zawsze lezie z nami, a to jedna karta i pięć książek więcej). Jednak mało która zapada mi w pamięć na tyle, by o niej napisać.

„Pyszna środa” to jedna z tych nielicznych, po które sięgnąć naprawdę warto. Wspaniała, ciepła opowieść, kawał wybornej lektury! Na każdy dzień tygodnia, z genialnym przesłaniem, aktualnym zawsze i wszędzie.

Pamiętajcie, wcale nie mędrca szkiełko i oko jest najważniejsze. Weźcie to sobie do serca, bo Iva Prochazkova ma rację. Niech żyje swoboda, bałagan, kreatywność i anarchia. Miejcie w dupie porządek, czyste białe rajstopki, wyprasowane w kancik spodenki, sterylne łazienki, wylizane na wysoki połysk mieszkania, starannie wykonane prace domowe, niezdeptaną, przyciętą pod sznurek trawę w ogródku. Porzućcie te wszystkie atrybuty pozornej kontroli. Bawcie się. Cieszcie się swobodą, Nie myślcie za dużo, nie zastanawiajcie się. To szkodzi na głowę. Serio.

To co? Komu kawałek szarlotki?

instagram @zaczytana.mama_books
Seria: Czeska Bajka
Wydawnictwo Afera
Rok wydania 2018
Oprawa twarda
Objętość chudzina (książki do 100 stron)
Dla Kogo dla samosi (dzieci w wieku 6-101 lat)
Ocena Ogólna bardzo przyjemna
O KSIĄŻCE

Słyszeliście o domu dziecka Słonecznik? Rządzi tam pani Pralinka, która uważa, że nadmiar porządku szkodzi wyobraźni, nigdy nie zawraca sobie głowy wymyślaniem kar dla podopiecznych i najbardziej lubi opychać się czekoladkami. Pewnego dnia do Słonecznika przybywa Hesia, dziewczynka dość wyjątkowa, nie tylko dlatego, że znaleziono ją w pociągu. Hesia nie jest może szczególnie ładna ani specjalnie bystra, za to rozsiewa wokół siebie dobry humor, zachwyca się światem i w kółko powtarza „A niech mnie!”. Ma też inną rzadką cechę: na jej głowie rosną chrupiące, soczyste jabłka!
Książka posiada wartościową treść, porusza istotne tematy, a przy tym czyta się ją bardzo szybko, to bardzo przyjemna lektura.

„Pyszna środa” to humorystyczna, ciepła opowieść o tym, że frajda nie tkwi w logice, a wręcz często jest z nią sprzeczna.

Ilustracje są ozdobą tej książki, zostały wykonane w tonacji zgodnej z okładką. Królują tu kolory żółci i czerwieni, co na myśl przywołuje pyszne, rumiane jabłuszko. Książka jest po prostu pyszna!

Pozycja przemyca w swej treści ważne wartości i może być przykładem na to jak świadomie budować relację z dzieckiem.

Bohaterka Pani Pralinka „prócz przekonania o bezcennym wpływie nieporządku na wyobraźnię dzieci, wyznawała jeszcze kilka innych ważnych zasad wychowawczych. Po pierwsze, nigdy nikogo do niczego nie zmuszała. Po drugie, nigdy nie zawracała sobie głowy karami…”, Pralinka „nie dziwiła się też niczemu, co robiły dzieci, niczego nie wyśmiewała ani nie uważała za nienormalne i wszystko traktowała poważnie.”
Historia Hesi i łobuziaków z domu dziecka Słonecznik doczekała się w Czechach licznych wznowień i inscenizacji w teatrze lalek.
Serdecznie Polecam!

Seria: Czeska Bajka
Wydawnictwo Afera
Rok wydania 2018
Oprawa twarda
Objętość chudzina (książki do 100 stron)
Dla Kogo dla samosi (dzieci w wieku 6-101 lat)
Ocena Ogólna...

CZECHYPOPOLSKU.PL
Znam dziecko, któremu zapaliły się wszystkie żarówki w głowie w czasie Pysznej środy Ivy Procházkovej. Dotąd polskie Basie o wizytach na basenie równie nudne i bezkształtne dla dorosłego, co dla dziecka. To ostatnie jedynie jeszcze poznawczo nie ogarnia mizery twórczej quasi-dydaktycznych bajek o niczym. Przychodzi jednak strzał, prawdziwe działo, w wyobraźni się kotłuje, z oczu biją pioruny, strumienie pytań. Ktoś wywala do góry nogami świat dziecka, jego dotychczasowe poznanie bierze w łeb, ćwierka przy tym dokoła……. ale jak to, ale jak to……że jabłko na głowie.

Iva Procházková nie miała zapewne łatwego życia, jej ojciec, Jan Procházka, sławny scenarzysta, współautor scenariusza do Ucha, umiera trzy lata po interwencji roku 68, jej studiowanie nie wchodzi w rachubę. Po wymuszonej emigracji wraca do Czech w 94 roku, a niedługo potem zaczyna pracę jako dramaturg i scenarzysta dla czeskiej telewizji. W tym samym 94 roku powstaje Pyszna środa ( Středa nám chutná) i trudno sobie nie pomyśleć, że te dwa wydarzenia i jeden rok coś łączy – optymizm- bez tego nie można napisać czegoś tak wyjątkowego.

Hesia to nie byle bajtel, choć nawet nie szczególnie wyjątkowy, bystry czy urodziwy, to prawdziwa hurtownia szczęścia w wydaniu non-profit. Niebo czyni bezchmurnym, wygładza zmarszczki, a zmartwienia przy niej czmychają w siną dal. Nie ima się jej też nieszczęśliwa gwiazda, a biuro rzeczy z............http://czechypopolsku.pl/pyszna-sroda/

CZECHYPOPOLSKU.PL

• Przeczytane 2024
  • Dla dzieci
  • Dla Dzieci

Dodaj cytat z książki Pyszna środa