Historia o świętym Dominiku

Okładka książki Historia o świętym Dominiku
Małgorzata DudekPaweł Koniarek Wydawnictwo: Dreams religia
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
Dreams
Data wydania:
2017-08-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-08-01
Język:
polski
ISBN:
9788365843036
Tagi:
opowieść ilustracje ikony św. Dominik
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
8,7 8,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Okładka książki Straszne historie Bogna Bizon, Magdalena Bogdańska-Maciak, Małgorzata Dudek, Kinga Fredrych-Siemiątkowska, Renata Jarecka, Ewa Krassowska-Mackiewicz, Artur Maciak, Dorota Nosowska, Aleksandra Siewko, Agnieszka Wyganowska
Ocena 10,0
Straszne historie Bogna Bizon, Magdal...

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
8,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
3263
2369

Na półkach:

„Historia o świętym Dominiku” z jednej strony nawiązuje do legend o misjonarzu, a z drugiej korzysta z kronik i wiedzy historycznej, dzięki czemu czytelnicy dowiedzą się o dziwnych snach związanych z postacią oraz założeniu zakonu w czasach papieża Innocentego III i Honoriusza III. Małgorzat Dudek i Paweł Koniarek zabierają swoich młodych czytelników do średniowiecznej Hiszpanii, do miasteczka Caleruega, w którym Joanna, żona Feliksa Guzmana rodzi syna. Przed narodzinami kobieta ma niezwykły sen przepowiadający misję syna. Dzieciństwo chłopca było zwyczajne, pełne zabaw i psot. Przyszły święty jest tu ukazany jako zwykły chłopiec. Po wejściu w wiek młodzieńczy Dominik postanowił zostać księdzem i zapisał się na studia teologiczne, gdzie był przykładnym studentem nie tylko zgłębiającym Pismo Święte, ale i kierującym się nim.
Po latach studiowania Biblii król Kastylii wysłał Dominika i biskupa Diego (przyjaciela Dominika) do Danii w sprawie ślubu swojego syna. Po drodze nawracali ludzi na katolicyzm. W książce brakuje wspomnienia, że w drodze do Dani Diego i Dominik napotykali chrześcijan, ale skupionych na dualizmie sił boskich, czyli manichejczyków i wielu innych, którzy byli w owym czasie jeszcze bardzo powszechni. Nawracanie było, więc płynnym przechodzeniem z jednego nurtu do drugiego. Ponad to nie była to jedyna wyprawa Dominika. Pierwsza (związana ze ślubem) ze względu na niewielką ilość czasu nie miała charakteru misyjnego. Zgodnie z legendami już ta pierwsza wędrówka wiąże się z pierwszymi nawróceniami oraz cudami.
Odkrycie jak wielki wpływ potrafią mieć ksiądz Dominik i biskup Diego sprawił, że postanowili założyć zakon. Po śmierci biskupa święty powędrował do Włoch, gdzie prosił papieża o możliwość otwarcia nowej wspólnoty. Spotkał się z odmową. W książce nie pojawia się wyjaśnienie, że było to ustalenie z jednego z ostatnich soborów, aby nie mnożyć wspólnot i nie prowadzić do wynaturzenia głównego nurtu katolicyzmu, przez co młodzi czytelnicy mogą ową decyzję ocenić jako kaprys głowy Kościoła i nie pozwala im docenić siły jaka musiała przekonać papieża do zmiany zdania. Sceptyczny papież zmienił zdanie po proroczym śnie, w którym Dominik ujawnił mu się jako osoba podtrzymująca kościół.
W opowieści nie zabraknie takich magicznych wydarzeń jak nakarmienie dominikanów przez aniołów, niespłonięcie ważnych przemyśleń Dominika, czy przywrócenie życia Napoleonowi, czego świadkiem było Iwo Odrowąż, polski biskup i jego krewni Jacek i Czesław, przez co dominikanie mogli dotrzeć do Polski i założyć tu swój pierwszy zakon. Autorzy przybliżą także okoliczności powstania żeńskiego zakonu dominikanek i jego misję.
Opowieść o świętym Dominiku z jednej strony zabiera młodych czytelników w czasy historyczne pozwala zapoznać się z ówczesną polityką, misyjnością, z drugiej zachęci do poznawania Pisma Świętego i kierowania się nim. Dominik Guzman ukazany jest tu jako postać niezwykła, potrafiąca oddziaływać słowem, przykładem oraz otrzymująca duże wsparcie od Boga, który pomaga osobom chcącym głosić prawdy zawarte w Piśmie Świętym. Pojawia się tu też motyw nieco obcy katolicyzmowi: Dominik od początku jest przeznaczony na misjonarza. Już w łonie matki zapadła decyzja o jego życiu, więc pojawia się tu zawieszenie wolnej woli. Wolna jest ona tylko w granicach wyboru ścieżki wyznaczonej przez Boga.
Wielkim plusem publikacji są ilustracje zabierające czytelnika w świat ikon kojarzących nam się z chrześcijaństwem wschodnim, czyli prawosławiem. Pozbawione perspektywy obrazki pomagają dzieciom oswoić się ze sztuką średniowieczną. Niedługie informacje o rozwoju malarstwa na zachodzie pozwala w łatwy sposób przyswoić sobie to jak bardzo sztuka średniowieczna różniła się od renesansowej.
Jedyne, co mi się w wydaniu nie spodobało to strona techniczna, czyli papier, broszurowe wydanie, przez co książka nie należy do najtrwalszych. Jednak taka forma pozwala obniżyć koszty i jednocześnie nie wpływa na wizualną stronę książki, w której znajdziemy dużą czcionkę oraz fascynujące ilustracje. Myślę, że jest to lektura, po którą powinny sięgnąć dzieci z rodzin katolickich. Poza sporą dawką informacji o świętym pojawia się w niej dużo wiedzy historycznej pozwalającej młodym czytelnikom wyobrazić sobie przeszłość.

„Historia o świętym Dominiku” z jednej strony nawiązuje do legend o misjonarzu, a z drugiej korzysta z kronik i wiedzy historycznej, dzięki czemu czytelnicy dowiedzą się o dziwnych snach związanych z postacią oraz założeniu zakonu w czasach papieża Innocentego III i Honoriusza III. Małgorzat Dudek i Paweł Koniarek zabierają swoich młodych czytelników do średniowiecznej...

więcej Pokaż mimo to

26
Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia o świętym Dominiku


Reklama
zgłoś błąd