Trzy kropki

Okładka książki Trzy kropki Asia Olejarczyk
Okładka książki Trzy kropki
Asia Olejarczyk Wydawnictwo: Wydawnictwo Adamada interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
56 str. 56 min.
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Wydawnictwo Adamada
2017-07-19
2017-07-19
56 min.
9788374207690
kropki zabawa

„Trzy kropki” to książka w której dziecko podąża za instrukcjami, jednakże grafika, polecenia są bardziej złożone przez co rekomendowałybyśmy ją dla dzieci starszych - 5/6 - latki. W książce podążamy za kropką niebieską - KROPEK, czerwoną - KROPKA lub żółtą - KROPUŚ i w zależności od tego, który wariant wybierzemy, to przenosić będziemy się na inną stronę, na której czekają polecenia do wykonania. Kiedy zadanie wykonamy poprawnie możemy przenieść się na inną stronę i tak gonić uciekające kropki. Jest to ciekawa alternatywa dla dziecka, które na myśl o czytaniu książki reaguje negatywnie.

Psychotka Daria Kaźmierczyk - Romańczyk
psycholog, biblioterapeuta i bajkoterapeuta

Książka opowiada o przygodach trzech kropek, które rozbiegły się po różnych stronach. Na początku wybieramy z którą kropką chcemy się bawić, a potem się dzieje! A to trzeba przynieść smoczek z graciarni, a to policzyć owady, poszukać konia i karety dla księżniczki albo posprzątać zamek ... można również zaskoczyć panią Gąsienicę. Książka do zabawy z czytaniem, moje dziecko ją uwielbia :)

Dla słuchających fajne, ale dla czytających już mniej.

Książka opowiada o przygodach trzech kropek, które rozbiegły się po różnych stronach. Wybieramy spośród kropek jedną i możemy dać się porwać przygodzie:)
Zadania są różne. Od powycierania kurzu w starym zamku, po wytarcie nosa panu chrząszczowi.
Niestety co chwila trzeba przewracać kartki na stronę z odpowiednim numerem np. z 8 na 22, co po dziesiątym razie przestaje być zabawne.
Ale słuchaczom się podoba więc OK:)

Dla słuchających fajne, ale dla czytających już mniej.

Niestety co chwila trzeba przewracać kartki na stronę z odpowiednim...

Przygody trzech kropek to zdecydowanie najbardziej interaktywna książeczka, która dotychczas wpadła mi w ręce. Bo przecież książki dla dzieci nie muszą wcale służyć do czytania! Można je również oglądać, co praktykują przecież już zupełne maluszki, albo się nimi bawić! I to jest pierwsza świetna wiadomość - pozycja Asi Olejarczyk służy właśnie DO ZABAWY. A także stanowi wspaniały dowód na to, że książka potrafi być bardziej wciągająca niż niejedna gra.

Zależy wam, żeby dziecko grzecznie siedziało na kanapie (albo najlepiej przy swoim perfekcyjnie posprzątanym stoliku) i w ciszy, spokoju i skupieniu powoli przewracało kartki sycąc umysł tekstem, a oczy ilustracjami? W takim razie bardzo mi przykro, ale ta książeczka nie jest ani dla was ani dla waszych idealnie ułożonych dzieci. Jest to natomiast genialna propozycja dla małych urwisów! Bo „Trzy kropki” służy do kartkowania, potrząsania, zamykania, otwierania, przytulania, pocierania, pokazywania, łaskotania i obracania nią na wszystkie strony. Nakłania również do klaskania, liczenia, wytężania wzroku,tańczenia i przede wszystkim URZYWANIA WYOBRAŹNI. Zapewniam, że dziecko na pewno nie będzie siedziało cicho podczas lektury. Ani, że będzie w ogóle siedziało, bo z istnieje spore prawdopodobieństwo, że będzie raczej biegało po domu w poszukiwaniu masy niezwykle potrzebnych przedmiotów – a to czapki, a to chusteczki do nosa… ale może zacznę od początku.

Na pierwszej stronie mały czytelnik poznaje trzech wesołych bohaterów – niebieskiego Kropka, czerwoną Kropkę i żółtego Kropusia – jednego z nich wybiera sobie na kompana do wspólnej zabawy. Kropeczka staje się przewodnikiem po książce i wraz z niądziecko przeżywa przygody, rozwiązuje zagadki i wykonuje zadania skacząc po kartach książki jak po „chłopku” do gry w klasy.

Ta książeczka to przede wszystkim mnogość możliwości – można czytać ją praktycznie od dowolnej strony, z różnymi bohaterami i na wiele odmiennych sposobów wymyślając za każdym razem inną historię ułożoną z dostępnych wydarzeń. A i samych przygód jest mnóstwo – można zostać księżniczką, odwiedzić pełną drobiazgów graciarnię, wybrać się na bal, sprzątnąć zakurzone zakamarki rycerskiego zamku, wybrać się na jesienny spacer, położyć maluszka spać, albo… zaskoczyć kogoś pod prysznicem! Można też zrobić to wszystko na raz podczas jednej zabawy.

I ani się maluch nie obejrzy, a zupełnie niespodziewanie nauczy się i płynnie czytać i sprawnie operować liczbami. To po prostu tak zwany skutek uboczny świetnej zabawy. Ponadto książeczka rozwija spostrzegawczość, wyobraźnię, umiejętność myślenia przyczynowo skutkowego i kreatywne podejście do rozwiązywanych problemów.

Poza fantastycznym i naprawdę zajmującym pomysłem, książeczkę trzeba również pochwalić za świetne ilustracje – nieskomplikowane, a sympatyczne (czy można sobie wyobrazić prostszego bohatera niż kropka? A od zawsze przecież wiadomo, że kula to kształt idealny). W wesołych, ale nie jaskrawych kolorach, zaskakujące, zabawne, momentami naprawdę zakręcone i niestroniące od artystycznych „bazgrołów”.

Jeśli miałabym możliwość wprowadzenia jakiejś zmiany w „Trzech kropkach”, zaokrągliłabym rogi twardej oprawy. Książka jest w ciągłym ruchu – zamykana, otwierana obracana i machana w różnych kierunkach – ostrożności nigdy zbyt wiele.

Przyznaję, że moja półtoraroczna córka jest jeszcze trochę (trochę bardzo) za mała, by w pełni wykorzystać potencjał tej książeczki, ale i tak świetnie się bawimy podczas wspólnego czytania. A jak już w miarę ogarnie łączenie liter (wbrew pozorom w książce wcale nie ma dużo teksu, a duże, wyraźne litery dobrze sprawdzą się podczas pierwszych zmagań z czytaniem) i pozna cyferki to już w ogóle będzie czyste szaleństwo.

Książeczkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości portalu sztukater.pl

• Dla dzieci
  • 2017
  • Przedszkole
  • Biblioteka 2019 Martyna
  • Dla szkrabów
  • Przeczytane w 2018

Dodaj cytat z książki Trzy kropki