Rentgen. Niezwykłe ciało

Okładka książki Rentgen. Niezwykłe ciało praca zbiorowa
Okładka książki Rentgen. Niezwykłe ciało
praca zbiorowa Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
12 str. 12 min.
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Wydawnictwo Olesiejuk
2016-07-08
2016-07-08
12 min.

Zapraszam do zapoznania się z recenzją książki, opatrzoną zdjęciami jej zawartości na blogu Świat według Lilii: http://swiatwedluglilii.pl/dla-dziecka/rentgen-niezwykle-cialo-animacje-w-3d/

W czasach mojego dzieciństwa dostęp do (wiarygodnych) informacji, odnoszących się do ludzkiego ciała, był delikatnie pisząc ograniczony. Brakowało literatury napisanej przyjaznym dla małoletniego czytelnika językiem, wzbogaconej o odpowiednie ilustracje. Kiedy więc na ekranach telewizorów pojawił się kultowy wówczas serial animowany ,,Było sobie życie”, przepełnione podwórka zamierały, a każdy z nas śledził losy jego bohaterów.

Obecnie rodzice mogą swobodnie wybierać pomiędzy lekturami, serwując swoim pociechom książki o kupie, narządach intymnych czy dorastaniu. Jednakże ich treść powinna iść w parze z odpowiednią formą, tak, by intrygować, wyjaśniać, zachęcać do poszerzania myślowych horyzontów.

Pozwólcie, by wyposażona w ciekawy gadżet książka zabrała Was w podróż do wnętrza człowieka. Sprawdźcie, jak wygląda szkielet, przyjrzyjcie się pracy czerwonych krwinek, poznajcie drogę, którą pokonuje trawione jedzenie.

Rentgen. Niezwykłe ciało (X-Ray Explorer. My Amazing Body) jest doskonałym pretekstem do tego, by zaspokoić głód wiedzy przedszkolaka oraz ucznia zerówki. Nie zalicza się do lektur, na których nie warto zatrzymać wzroku. Realizuje następujące zamierzenia ,,CZYTAJ, OGLĄDAJ, DOTYKAJ, BAW SIĘ I UCZ”. Ukazał się w tym roku nakładem Wydawnictwa Olesiejuk. Tłumaczenia dokonał Rafał Rykowski.

Książka została wykonana z grubego kartonu, zaś wycięte w charakterystyczny kształt strony (a jest ich 12),polakierowane.

Przestrzeń każdej paginy maksymalnie zagospodarowano, wykorzystując do tego celu tekst i grafikę. Omawiane zagadnienia przedstawione są w sposób klarowny i zrozumiały dla młodego czytelnika, ukazują procesy zachodzące w organizmie oraz jego strukturę.

Duża czcionka zdecydowanie ułatwia dziecku czytanie, zaś rozstrzelone partie tekstu nadają lekturze dynamiki, tym samym odróżniając ją od jednolitych, nużących wypowiedzi przeciętnej konkurencji.

Atut omawianej książki stanowi grafika, niemająca wiele wspólnego z infantylnością. Ujawnia tajemnice związane z ludzkim ciałem, nadaje abstrakcyjnej treści zrozumiały, namacalny kształt. Przybiera ona postać widzianych pod mikroskopem elementów organizmu, sytuacyjnych scenek, a także przekroju ludzkiego ciała. Niektóre ilustracje stanowią uzupełnienie rad Doktora Zdrowie, inne zaś objaśniają sposoby sprawdzenia tętna, czy też powierzchowne zapoznanie się z działaniem płuc.

Elementem, który wzbudza największe zainteresowanie, jest dwukolorowy ,,telewizorek. Przedmiot ten zasilają trzy baterie (1,5V),dobrze ukryte pod klapką, wymagającą rozpracowania śrubokrętem. Wystarczy nacisnąć biały guzik, skierować ,,rentgen” na specjalnie oznaczone obrazki, by wprawić je w ruch. Wizualny trik z pewnością przypadnie do gustu Waszym pociechom, które zechcą poznać sekret jego działania.

Poszczególne rozdziały przedstawiają zagadnienia dotyczące: szkieletu, trawienia, oddychania, działania mózgu, funkcji nerwów, serca oraz krwi, a także różnic, wynikających z odmienności płci i rasy. Dostarczają dziecku podstawowych informacji oraz zachęcają do poszerzania wiedzy we wspomnianym zakresie.

Gorąco polecam!

Dzieci zadają mnóstwo pytań. Wśród nich często pojawiają się też te dotyczące funkcjonowania ludzkiego ciała. Chcą wiedzieć chociażby co mają w brzuszku, dlaczego możemy ruszać rękami, zadają pytania odnośnie własnego wyglądu ale też komentują gdy spotykają ludzi różniących się od nich... Dzięki lekturze "Rentgen. Niezwykłe ciało" najmłodsi poznają odpowiedź na te najbardziej nurtujące je pytania, ale co ważne będą miały możliwość nie tylko przeczytania/wysłuchania, ale też zobaczenia kilku rzeczy dzięki dołączonemu do książki mini rentgenowi.

W lekturze znajdują się bardzo interesujące ilustracje obrazujące anatomię ciała człowieka, to jak wyglądamy w środku i na zewnątrz. Wszystko to wsparte jest o informacje wyjaśniające dlaczego i jak się poruszamy czy jak działa nasz organizm oraz o równie ciekawe Rady Doktora Zdrowie. Dzieci przyjrzą się szkieletowi człowieka, układowi oddechowemu, krwionośnemu, trawiennemu, mózgowi i nerwom oraz zrozumieją z czego wynikają różnice w naszym wyglądzie. Wiadomości naprawdę są ciekawe i konkretne bez zbędnych opisów. Moje dzieciaczki słuchały i oglądały z dużą uwagą. W końcu na kartach lektury znalazły obrazki z dziećmi takimi jak one ;)

Ciekawym dodatkiem do książki, który wzbudza ogromne zainteresowanie dzieci jest mini rentgen. Wygląda to w ten sposób, że na każdej rozkładówce znajdują się specjalne ilustracje do których należy przyłożyć rentgen. Po włączeniu urządzenia maluchy zobaczą układ szkieletowy w ruchu, zobaczą jak wyglądają płuca kiedy oddychamy, jak pracuje serce, żołądek lub jak zachowuje się nasze ciało gdy mózg wysyła mu komendę...

Publikacja mimo, że niezbyt gruba i raczej niepozorna, okazała się prawdziwą kopalnią informacji. Wiadomości w niej zawarte usatysfakcjonują każdego przedszkolaka, są raczej krótkie i hasłowe ale przedstawione w wyjątkowo przystępny i oryginalny sposób. Całość pięknie ze sobą harmonizuje i wypada po prostu rewelacyjnie. Pomysł na stworzenie takiej publikacji ogromnie mi się podoba a kartonówka okazała się dla całej naszej rodziny bardzo miłym zaskoczeniem. Najważniejsze, że podoba się dzieciom, chętnie z niej korzystają, nawet same.

Ogólnie więc książeczkę oceniam bardzo pozytywnie. Wiedza jaką dzięki niej zdobyły moje dzieci jest nieoceniona. Wspaniale jest bowiem uczyć się nowych rzeczy czerpiąc jednocześnie przyjemność z tej nauki. Po prostu polecam, bo warto ;)

Dodaj cytat z książki Rentgen. Niezwykłe ciało