Logika ogólna

filozofia, etyka
Wydawnictwo Naukowe PWN
2010-01-01
2010-01-01
logika logika ogólna logika formalna

Na półkach: , , , , ,

Logika ogólna Grzegorza Malinowskiego jest książką niewątpliwie ambitną. W 200 stronach zmieścił 15 rozdziałów traktujących nie tylko o formalnych kwestiach logiki, ale poruszył również zagadnienia z historii logiki. Kwestie związane z historią logiki są bardzo przyjemne. Niewiele podręczników do logiki porusza tę kwestię. Bardzo ciekawe jest również rozróżnienie na syntaktyczne i semantyczne kwestie związane z działaniami logicznymi. Mam wrażenie, że ta kwestia również jest często pomijana w innych opracowaniach.

Na tym jednak plusy się kończą. Książka jest bardzo chaotyczna. Chce zrobić zbyt wiele rzeczy na raz. Notacji jest zbyt dużo i ciężko ją ogarnąć. Jest to książka o bardzo wysokim progu wejścia. Wygląda jakby była napisana od logika dla logików. Rozumiem, takie pozycje też są potrzebne, niemniej tytułowanie takiej książki „Logika ogólna” jest nieco mylące. Myślę, że dużo lepszym tytułem byłaby „Logika dla średniozaawansowanych” bo nie wiem na ile wysoki jest mój poziom wiedzy logicznej. Sądzę, że co najmniej średniozaawansowany i sądzę, że właśnie między innymi do mnie jest ta książka skierowana.

W swoim opisie „Kultury logicznej w przykładach” Teresy Hołówki mówiłem, że jest to książka o wysokim progu wejścia. Myślę, że „Logika ogólna” ma wyższy. Kultura wymaga co najwyżej znajomości notacji logicznej i podstaw KRZ i KRP, co jest do ogarnięcia po podstawowym wykładzie z logiki formalnej, na którym się nie spało. „Logika ogólna” natomiast wymaga już pewnego obycia w kulturze logicznej i wyrobienia logicznej intuicji.

Dodaj cytat z książki Logika ogólna