rozwińzwiń

Anielska kompania. Skromny żywot Fra Angelico

Okładka książki Anielska kompania. Skromny żywot Fra Angelico Laurent Dandrieu
Okładka książki Anielska kompania. Skromny żywot Fra Angelico
Laurent Dandrieu Wydawnictwo: W drodze sztuka
124 str. 2 godz. 4 min.
Kategoria:
sztuka
Wydawnictwo:
W drodze
Data wydania:
2016-01-29
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-29
Liczba stron:
124
Czas czytania
2 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379060276
Tagi:
Fra Angelico malarstwo
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
338
221

Na półkach:

Żywot malarza-dominikanina znanego jako Fra Angelico został opisany przez Laurenta Dandrieu w niewielkiej książce, którą moglibyśmy nazwać książeczką tak, jak niewielki klasztor w Fiesole, w jaki przebywał Fra Angelico, był nazywany klasztorkiem (conventino). Pomimo niewielkiego rozmiaru biografia malarza-mnicha dostarcza nam wielu informacji zarówno o jego życiu artystycznym, jak i duchowym.Laurent Dandrieu przybliża nam żywot Fra Angelico od jego urodzenia i lat młodości, kiedy jeszcze nazywał się Guido di Piotro, przez lata klasztorne, gdzie przyjął imię zakonne Giovanni, aż do jego śmierci w Rzymie.

Szczególnie ciekawie autor opisuje przejęcie klasztoru San Marco przez dominikanów z rąk zakonników św. Sylwestra, których dyscyplina uległa znacznemu rozluźnieniu. Za wstawiennictwem Kosmy i Wawrzyńca Medyceuszy, papież Eugeniusz IV usunął sylwestranów z ich klasztoru (bullą z 21 stycznia 1436 roku). Kosma Medyceusz przekazał też 10.000 florenów na restaurację klasztoru.
Fra Angelico zabrał się do malowania fresków, które ozdobiły części wspólne klasztoru oraz każdą z 44 cel.
Jeden z fresków w celach przedstawia pokłon Trzech Króli.

Znane jest przywiązanie Kosmy Medyceusza do postaci Trzech Magów. (…) Jest więc naturalne, że w zarezerwowanej dla niego celi tematem fresku był Pokłon Trzech króli.

Co ciekawe, jak podkreśla L. Dandrieu, w czasie kiedy Fra Angelico dekorował cele mnichów, w zakonie mieszkał inny znany dominikanin – Savonarola.

Żyjąc w klasztorze tak mistrzowsko przez niego [Fra Angelico] udekorowanym i mając przed oczyma jego freski podczas codziennej medytacji, Savonarola nie powie nigdy ani jednego słowa na temat Fra Angelico.

Swoistym domknięciem życia artysty jest ogłoszenie go błogosławionym przez św. Jana Pawła II. Stało to się w 1984 roku, a błogosławiony Fra Angelico jest patronem artystów, a zwłaszcza malarzy. Na chwałę Boga – jak podkreślił nasz papież.

Żywot malarza-dominikanina znanego jako Fra Angelico został opisany przez Laurenta Dandrieu w niewielkiej książce, którą moglibyśmy nazwać książeczką tak, jak niewielki klasztor w Fiesole, w jaki przebywał Fra Angelico, był nazywany klasztorkiem (conventino). Pomimo niewielkiego rozmiaru biografia malarza-mnicha dostarcza nam wielu informacji zarówno o jego życiu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2594
795

Na półkach: , , , ,

Książka jest szkicem , który ma nam przybliżyć sylwetkę Guido di Pietro da Muguell znanego jako Fra Angelico . Warto przeczytać tą książkę aby poznać Fra Angelico nie tylko jako wspaniałego malarza, ale dominikanina, który całe życie poświęcił służbie Bogu i ludziom. Poznajemy też historię klasztoru w którym żył i tworzył. Jego obrazy nie miały zachwycać, ale pomagać w modlitwie i medytacji. Główne jego dzieła powstały w macierzystym klasztorze wyłącznie dla jego braci i nikt oprócz nich ich nie oglądał. Przez 12 lat przyozdobił freskami 40 cel zakonnych, a także krużganków i innych sal, który miał przybliżać świat duchowy. Ciekawa książka, chociaż żal, że aby poznać jego dzieła trzeba sięgnąć po inne publikacje.

Książka jest szkicem , który ma nam przybliżyć sylwetkę Guido di Pietro da Muguell znanego jako Fra Angelico . Warto przeczytać tą książkę aby poznać Fra Angelico nie tylko jako wspaniałego malarza, ale dominikanina, który całe życie poświęcił służbie Bogu i ludziom. Poznajemy też historię klasztoru w którym żył i tworzył. Jego obrazy nie miały zachwycać, ale pomagać w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
95
17

Na półkach: ,

Fra Angelico - genialny twórca, skromny człowiek, pobożny dominikanin. Z jego malarskich dzieł emanuje tyle światła i pokoju - który rodzi nadzieję... Piękna książka. Gorąco polecam.

Fra Angelico - genialny twórca, skromny człowiek, pobożny dominikanin. Z jego malarskich dzieł emanuje tyle światła i pokoju - który rodzi nadzieję... Piękna książka. Gorąco polecam.

Pokaż mimo to

avatar
380
156

Na półkach: , , ,

Jest to książka nieco przybliżająca sylwetkę Guido di Pietro da Mugello, zwanego pózniej Fra Angelico. Mowa o dominikaninie żyjącym na przełomie XIV i XV w., który został zapamiętany przez potomnych jako twórca wielu dzieł sztuki. Poza tym, że był kopistą ksiąg, malował obrazy, freski, miniatury. Jak na tamte czasy był twórcą bardzo utalentowanym. Jego fach został w odpowiednim czasie dostrzeżony i doceniony. Zakonnik cieszył się jako artysta niemałym zainteresowaniem. Otrzymywał liczne zlecenia również od samych papieży.
Jak sam autor wspomina:

"Fra Giovanni da Fiesole, zwany Angelico ze względu na dobroć duszy i piękno swych obrazów, był kapłanem-artystą, który przy pomocy kolorów potrafił wypowiedzieć mowę Słowa Bożego."

Skromny dominikanin miał też swój udział w innowacjach ówczesnej sztuki.Przykład przytoczony w książce to obraz ołtarzowy przedstawiający Marię z Dzieciątkiem otoczoną świętymi na tym samym panneau, zamiast jak chciała tradycja, rozdzielenia postaci na poszczególne skrzydła tryptyku. Powstał w ten sposób nowy typ ikonografii znany dziś jako "sacra conversazione".

Co ciekawe Fra Angelico malując obrazy, uwieczniał obok świętych postaci wizerunki konkretnych osób, znanych mu z życia codziennego. W tamtych czasach sztuka miała być kontemplowana to też powstałe malowidła, by zostały łatwiej przyswojone/zrozumiane przez obcujących z nimi wiernych, posiadały tło doskonale znane dla podziwiających je ludzi, odnosiły się do budowli bliskich samemu malarzowi.

Minusem książki jest brak zdjęć dzieł artysty. Jednak jak się dowiadujemy, niestety nie wszystkie się zachowały.
Poza krótką historią Fra Angelico możemy się dowiedzieć o zwyczajach w życiu zakonnym, które również wpływały na powstanie ówczesnej sztuki.

Jest to książka nieco przybliżająca sylwetkę Guido di Pietro da Mugello, zwanego pózniej Fra Angelico. Mowa o dominikaninie żyjącym na przełomie XIV i XV w., który został zapamiętany przez potomnych jako twórca wielu dzieł sztuki. Poza tym, że był kopistą ksiąg, malował obrazy, freski, miniatury. Jak na tamte czasy był twórcą bardzo utalentowanym. Jego fach został w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
198
156

Na półkach:

Historyczna miniatura o człowieku, który "przemienił sztukę w modlitwę". Głęboko poruszający szkic. Pochwała geniuszu i Boskości.

Historyczna miniatura o człowieku, który "przemienił sztukę w modlitwę". Głęboko poruszający szkic. Pochwała geniuszu i Boskości.

Pokaż mimo to

avatar
334
62

Na półkach:

Bardzo dobra. Polecam

Bardzo dobra. Polecam

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  14
 • Chcę przeczytać
  10
 • Posiadam
  4
 • 2019
  3
 • Religia
  2
 • Biografia/Pamiętnik/Wspomnienia
  1
 • #architektura, sztuka i muzyka
  1
 • L. włoska
  1
 • Sztuka
  1
 • Własne do przeczytania
  1

Cytaty

Więcej
Laurent Dandrieu Anielska kompania. Skromny żywot Fra Angelico Zobacz więcej
Laurent Dandrieu Anielska kompania. Skromny żywot Fra Angelico Zobacz więcej
Laurent Dandrieu Anielska kompania. Skromny żywot Fra Angelico Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także