Bajki i przypowieści

Wolne Lektury
2012-08-22
2012-08-22
przypowieści morał bajki

Klasyczny zbiorek fraszkowanych pouczających utworów. Zawsze z morałem i to bardzo celnym. Czasem chwalą, ale zazwyczaj ganią za głupotę, próżność, zakłamanie i wiele innych przywar ludzkich. Czyta się szybko i są zrozumiałe mimo przestarzałego języka. Trafne i przyjemne utworki stanowiące punkt początkowy dla rozmyślań na temat natury ludzkiej. Czy to nie jest aktualne?:

"Dewotce służebnica w czymsiś przewiniła,
Właśnie na ten czas, kiedy pacierze kończyła.
Obróciwszy się przeto z gniewem do dziewczyny,
Mówiąc właśnie te słowa: <... I odpuść nam winy,
Jako my odpuszczamy> biła bez litości.
Uchowaj, Panie Boże, takiej pobożności!"

Jak dobrze wrócić do dzieciństwa. Większość z tych bajek moja babcia opowiadała mi z pamięci. Później, kiedy już umiałem czytać chętnie wracałem do tych niezwykle mądrych „wierszyków”. Te bajki, to cudowni nauczyciele życia.

Mają przekaz - pokazują głównie wady ludzi, ale wszystkie są tak do siebie podobne (zmieniają się tylko postaci) że nie rozumiem, po co Krasicki tyle tego pisał

Niestety ostatnio nie mam szczególnie dobrego czasu sprzyjającego czytaniu "dla przyjemności", stąd sięgam ostatnio tylko po mniej zobowiązujące pozycje. Tym razem trafiło na zbiorek "Bajki i przypowieści" Ignacego Krasickiego. Miało to być tylko jako próba dla nowego czytnika, a skończyło się na przeczytaniu (niezbyt długiej) całości. Generalnie, mądra i sympatycznie napisana klasyka. Najbardziej zaskoczyła mnie aktualność trzech z nich: "Wilk pokutujący", "Chleb i szabla" i "Pszczoła i szerszeń". Nie pamiętałem ich z lat szkolnych... A może wtedy jeszcze do nich nie dorosłem? Czasem wracać do lektur po latach...

Bajki w ciętym ironicznym stylu.

Bajki w ciętym ironicznym stylu.

Klasyka

Klasyka

Niesamowite i pouczające książki pisane po staropolsku. Myślę że każdy może się czegoś z niej nauczyć. Krasicki pokazuje że nawet bajki czegoś uczą.

Sympatyczne i proste w odbiorze bajki z morałem, które oprócz,że śmieszą to także uczą. Jeśli komuś podobały się "Fraszki" Kochanowskiego to bajki są dla niego pozycją obowiązkową :)

Bajki, w których ukazane jest to, że bycie zarozumiałym, przemądrzałym, głupim i słabym może przynieść szkodę, a zyska ten, który jest skromny, rozsądny, mądry i silny. Dobre, pobudzają do refleksji,ostrzegają przed nieszczęściem, są pochwałą rozumu.

• Klasyka
  • PWN POLSKIE
  • 2017

Dodaj cytat z książki Bajki i przypowieści