Czerwone buciki

Okładka książki Czerwone buciki Hans Christian Andersen
Okładka książki Czerwone buciki
Hans Christian Andersen Wydawnictwo: Wolne Lektury Seria: Wolne Lektury baśnie, legendy, podania
10 str. 10 min.
2012-08-14
10 min.
Cecylia Niewiadomska
andersen baśń

Okładka książki O wilku i siedmiu koźlętach Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Aleksandra Michałowska
O wilku i sied... Jacob Grimm, Wilhel...
Okładka książki Stoliczku, nakryj się! Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Grzegorz Kasdepke
Stoliczku, nak... Jacob Grimm, Wilhel...
Okładka książki Dzielny ołowiany żołnierzyk Hans Christian Andersen, Aleksandra Michałowska
Dzielny ołowia... Hans Christian Ande...

"Czerwone Buciki" to klasyczna baśń autorstwa słynnego duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena. Ta niesamowita opowieść opowiada historię małej dziewczynki, która marzy o posiadaniu pięknych, czerwonych butów, które zobaczyła w sklepie. Jednakże, gdy w końcu dostaje te buty, jej życie przybiera nieoczekiwany obrót.

Andersen, jak zwykle, mistrzowsko prowadzi czytelnika przez historię, wplatając w nią elementy magii, emocji i nauki moralnej. "Czerwone Buciki" poruszają tematy takie jak chciwość, próżność i konsekwencje naszych działań. Główna bohaterka, dziewczynka zafascynowana czerwonymi butami, podejmuje decyzje impulsywne i egoistyczne, co prowadzi do tragicznych skutków.

Jednym z najbardziej interesujących elementów tej baśni jest sposób, w jaki Andersen zręcznie łączy rzeczywistość z elementami fantastycznymi. Choć "Czerwone Buciki" opowiadają o marzeniach i pragnieniach, które są powszechne w dzieciństwie, to jednak przekazuje również ważne przesłanie o odpowiedzialności za swoje czyny i konsekwencjach decyzji.

Język użyty przez Andersena jest poetycki i malowniczy, co sprawia, że czytanie tej baśni jest prawdziwą przyjemnością. Opisy świata przedstawionego są barwne i sugestywne, co pomaga czytelnikowi wczuć się w atmosferę opowieści.

Podsumowując, "Czerwone Buciki" Hansa Christiana Andersena to arcydzieło literatury dziecięcej, które porusza ważne tematy w sposób przystępny dla najmłodszych czytelników. Ta klasyczna baśń wciąż zachwyca swoją uniwersalną mądrością i pięknem, stanowiąc nieodłączną część dziecięcej literatury na całym świecie.

Andersen, jak zwykle, mistrzowsko prowadzi czytelnika...

Średnia baśń w ładnym stylu.

Średnia baśń w ładnym stylu.

Jest to jedna z tych baśni Andersena które zdecydowanie nie przeczytałabym dzieciom, opowiastka ta jest przepełniona moralizatorskimi treściami które najpewniej miały sprawić że dzieci nie będą podważać słów dorosłych, albo nie będą zakładać niestosownych rzeczy do kościoła. W gruncie rzeczy chodzi o to jak bardzo zgubna może być chęć pragnienia.

Religijny bełkot. Niby miał być tutaj jakiś morał, ale ja wyniosłam z niego tylko informację o tym, że dorośli potrafią mieć bul dópy do dzieci o byle pierdołę (bohaterka założyła czerwone buty do kościoła, no straszna tragedia się stała, nie ma co xD).

Przestroga dla dzieci, że trzeba być grzecznym i słuchać starszych. Duży aspekt wychowawczy i pedagogiczny.

C, jak Czerwone Buciki.
Z cyklu AA - Arcyokrutny Andersen.

Na spotkanie z Czerwonymi Bucikami czekałem od dłuższego czasu, nastraszyła mnie nimi bowiem moja luba, która z dzieciństwa wyniosła traumatyczne wspomnienie o tej bajce. Za lekturę brałem się więc podwójnie rozochocony!
Pozwólcie, że teraz to ja Was nastraszę, drodzy czytelnicy!

Bajka opowiada o małej, ubogiej dziewczynce, która, po latach chodzenia na bosaka, dostawszy czerwone pantofelki, czyni z nich istną obsesję, która od tej pory jej towarzyszy. Z myślami zaprzątniętymi parą pięknego obuwia ignoruje kilka wydarzeń w swoim życiu: śmierć matki, Pierwszą Komunię, etc.
Spotyka ją za to okrutna kara - założywszy pewnego razu czerwone buciki, odkrywa, że nie może ich już zdjąć! Nie może też przestać tańczyć! I tańczy tak i tańczy przez dni i tygodnie całe aż w końcu, spotkany w środku ciemnego lasu kat, wyświadcza jej przysługę i ODRĄBUJE JEJ NÓŻKI! Zastępują je drewniane protezy.
Odrąbane nóżki wraz z bucikami, nie dają jednak bohaterce spokoju - prześladują ją i tańczą, nie pozwalając zbliżyć się do kościoła, gdzie ta mogłaby odpokutować i znaleźć ulgę...
Czy jej się to uda? Polecam sprawdzić osobiście!

Bajka ta powinna mieć na okładce naklejkę "12+", w żadnym wypadku nie należy czytać jej dzieciom! Zmieniły się bowiem role bajek - nieczęsto spotyka się dziś straszącą i makabryczną bajkę, nieczęsto spotyka się bajkę bez happy endu. Myślę, że lepiej poszukać innej motywacji do pobożnego i dobrego życia swoich pociech!
Bajka, może i nieodpowiednia dla dzieci, dla dorosłego czytelnika może jednak okazać się całkiem przyjemną (pominąwszy groteskową wręcz makabrę) przez swój mroczny i niepokojący klimat - odcięte nogi, anioł z mieczem w drzwiach kościoła... To na pewno Andersen a nie Poe? Nie widzę wielkich różnic między Czerwonymi Bucikami a Hop-Frogiem. Ba! Te pierwsze straszą nawet bardziej!

P.S. Polecam poszperanie w internecie i odnalezienie hasła "TANECZNA PLAGA" - bajka w świetle tejże zyskuje dodatkowy kontekst!

C, jak Czerwone Buciki.
Z cyklu AA - Arcyokrutny Andersen.

Pozwólcie, że teraz to ja Was nastraszę, drodzy czytelnicy!

Bajka opowiada o małej, ubogiej...

Wyjątkowo poruszyła mnie ta bajka.

Wyjątkowo poruszyła mnie ta bajka.

Być może nieco drastyczna dla małych dzieci, ale za to z bardzo wyraźnym morałem.

Zaczynało się naprawdę ciekawie, ale czym dalej, tym gorzej niestety.

Zaczynało się naprawdę ciekawie, ale czym dalej, tym gorzej niestety.

Cóż. Kiedyś czerwone buty nosiły prostytutki. A bajka o tym, do czego prowadzi posiadanie obsesyjnego pragnienia. Chyba juz passe w dzisiejszych czasach..

• Ebooki
  • Dzieciństwo
  • 2016
  • 2015
  • 2016

Dodaj cytat z książki Czerwone buciki