Adwent i Boże Narodzenie - dzieci poznają

Okładka książki Adwent i Boże Narodzenie - dzieci poznają Beata Legutko, Marta Wielek
Okładka książki Adwent i Boże Narodzenie - dzieci poznają
Beata LegutkoMarta Wielek Wydawnictwo: Wydawnictwo M religia
religia
Wydawnictwo M
2014-01-01
2014-01-01

Już niedługo będziemy obchodzić narodziny małego Jezusa, na które czekamy cały rok, na tę radosną chwilę która napełni nas siłą i uczuciem bliskości z Nim. Ale nim będzie nam dane cieszyć się tą chwilą musimy się na nią przygotować, razem z całą rodziną włączając w to dzieci - ten okres nazywamy adwentem. Adwent to dla nas specjalny czas na przygotowanie się do tej radosnej chwili, na Boże Narodzenie.

Na co dzień zabiegani, zapracowani, bez chwili wytchnienia - ciągle o czymś myślący, praca, dom, szkoła - nie mamy czasu by znaleźć chwilę na wyciszenie się, na rozmowę, na pobycie z rodziną, na radość i siłę którą daje nam jej bliskość. Może właśnie czas Adwentu będzie dla nas tym czasem aby spowolnić swój bieg, by znaleźć czas na wspólne z rodziną przygotowanie się na Boże Narodzenie, by radość z narodzin Jezusa była dla całej rodziny czasem autentycznej radości i spokoju.

Jak przygotowujemy się na narodziny Pana Jezusa? Czy dzieci uczestniczą w tych przygotowaniach razem z nami? Ta książka może być dla nas drogowskazem i pomocą, jak wspólnie z dziećmi przeżyć Adwent i przygotować się na Boże Narodzenie. Książka zawiera nie tylko informacje, ale jest także poradnikiem z propozycjami domowych katechez i zabaw na czas Adwentu oraz Wigilii i Bożego Narodzenia.

Część I - Adwent
Rozpoczyna się ściągą dla rodziców - co to jest Adwent, skąd wywodzi się nazwa, na co w tym czasie oczekujemy i jak możemy się przygotować na narodziny Jezusa. Mamy wspomnienie o: roratach (specjalne Msze Św. na które przychodzą dzieci z lampionami),pieśniach, modlitwach, dekoracjach które mają nam pomóc w przygotowaniu się na Boże Narodzenie. Mamy również krótki słowniczek z wybranymi hasłami i ich objaśnieniami by było nam łatwiej je zapamiętać.
"Wprowadzenie dzieci w Adwent" to rozdział gdzie dowiemy się jak celebrować Adwent, jakimi sposobami go przeżywać. Przeczytamy tu o: celebracji niedziel, o rozmowach z dziećmi i czytaniu fragmentów Pisma Świętego oraz autorki podpowiadają nam jakimi sposobami zachęcić dzieci do wspólnego przeżywania Adwentu. Nie tylko dowiemy się o sposobach ale również dostaniemy instrukcje jak je zrobić np: wieniec adwentowy, lampion na roraty, kalendarz adwentowy, koperty z zadaniami, tablica dobrych uczynków, schodki dla dzieciątka, oraz szopka dzień po dniu - której elementy dołączone są do książki. Ciekawostką dla mnie było Drzewo Jessego, którego wspólne przygotowanie z dziećmi pozwoli nam nie tylko na przygotowanie się na Boże Narodzenie ale również pozwoli nam na lepsze poznanie Biblii i historii zbawienia.
Część pierwsza kończy się rozdziałem "Ewangeliarz Adwentowy" - mówiąca o czterech niedzielach Adwentu. "Pierwsza niedziela mówi o czujnym oczekiwaniu na Pana. Druga przedstawia napomnienia św. Jana Chrzciciela dotyczące przygotowania drogi. Trzecia opisuje przybliżanie się czasu, kiedy zjawi się Chrystus. Czwarta niedziela mówi już wprost o tajemnicy Wcielenia Słowa, przedstawiając obrazy zwiastowania Józefowi (rok A),Maryi (rok B) i Elżbiecie (rok C)." [1] Mamy tu rozpisane cztery niedziele adwentu do każdego roku A, B lub C, z fragmentami Pisma Świętego, myśli głównej oraz sposobu prezentacji dla dzieci by ich zainteresować, oraz zachęcić do rozmowy.

Część II - Wigilia i Boże Narodzenie
Całość skonstruowana jest tak jak i część I. Na początku ściąga dla rodziców i słowniczek dotyczący Wigilii i Bożego Narodzenia, następnie wprowadzenie dzieci w okres Bożego Narodzenia (celebracja) oraz propozycje przeżywania z dziećmi Wigilii i okresu Bożego Narodzenia (który trwa ok. 2 tygodni) np: błogosławienia sianka i świecy, kolędy, kolędnicy, przygotowanie jasełek i szopki bożonarodzeniowej, kontynuacja zadań adwentowych, ozdoby choinkowe - to nic że choinka już stoi ubrana, zawsze można ją przyozdobić nowymi własnoręcznie zrobionymi ozdobami.
Podobnie jak w pierwsze części książki druga kończy się Ewangeliarzem - z tym że czytania na okres Bożego Narodzenia są takie same dla każdego roku liturgicznego (A, B, C) z wyjątkiem Niedzieli w oktawie Bożego Narodzenia - św, Rodziny oraz Niedzieli chrztu Pańskiego wtedy czytania rozpisane są na roki liturgiczne. Pod każdą mszą mamy fragment z Pisma Świętego, główne myśli i sposób prezentacji by zachęcić dzieci do słuchania i uczestnictwa.

Jak już wspomniałam wcześniej do książki dołączona jest szopka bożonarodzeniowa którą możemy sami złożyć, posiada 29 elementów do złożenia i może służyć nam za kalendarz Adwentowy. Gdzie dzień po dniu będziemy budować naszą szopkę, a w ostatnim włożymy małego Jezusa do żłóbka. Całość jest na dwóch kartonach gdzie po kolei wypychamy elementy szopki, które według własnych pomysłów możemy pokolorować kredkami czy też pomalować farbami, lub zostawić w takim stanie jak jest - to już zależy od naszej pomysłowości.

Całość prezentuje się bardzo ciekawie, autorki zawarły w książce nie tylko ciekawe informacje dotyczące Adwentu i okresu Bożego Narodzenia, ale podzieliły się również wieloma ciekawymi propozycjami wspólnego spędzenia tego czasu z dziećmi - jak choćby przepis na świąteczne pierniki. Do zainteresowania ich sprawami liturgii, oczekiwania na radosne chwile, do chwili zadumy i wprowadzenia ich w świat naszej wiary, do jej wspólnego przeżywania razem.
Uważam że to książka nie tylko dla rodziców, można być ciocią, wujkiem, babcią, starszym rodzeństwem czy też osobami pracującymi z dziećmi i wykorzystać tę książeczkę. Ja gorąco Wam ją polecam, naprawdę interesująca i z ciekawymi propozycjami na wspólne wyczekiwanie Bożego Narodzenia.

[1] B. Legutko, M. Wielek "Adwent i Boże Narodzenie - dzieci poznają" Wydawnictwo M, rok 2014, str. 47

Dodaj cytat z książki Adwent i Boże Narodzenie - dzieci poznają