100 najważniejszych wskazań dla świata

Okładka książki 100 najważniejszych wskazań dla świata Jan Paweł II (papież)
Okładka książki 100 najważniejszych wskazań dla świata
Jan Paweł II (papież) Wydawnictwo: Wydawnictwo M religia
religia
Wydawnictwo M
2014-01-01
2014-01-01
Jan Paweł II sekwencje wskazówki

Na półkach: , , , , , ,

Książek będących zbiorem różnych myśli świętego Jana Pawła II jest na naszym rynku bardzo dużo. Jednak przeglądając większość z nich można odnieść wrażenie, że wybrane fragmenty papieskich przemówień i dokumentów jest jakby wyjęta z całego chaosu duchowego testamentu Jana Pawła II. Poza tym większość tego typu książek zawiera według mnie zbyt obszerne fragmenty tekstów na dany temat, co przyczynia się do tego, że czytelnikowi tak naprawdę umyka kwintesencja całego przesłania.
Pojawienie się na rynku książki „100 najważniejszych wskazań dla świata”, zawierającej 100 fragmentów z całości papieskiego nauczania przyjęłam z aplauzem, a zarazem zaczęłam się zastanawiać, czy książka licząca zaledwie 100 stron w wystarczający sposób przedstawi chociaż ułamek tego, co chciał nam przekazać Jan Paweł II.
Pozycję otwiera dosyć obszerny wstęp autorstwa pani Joanny Maryon – Golonki. Bardzo ucieszył mnie fakt, że nie jest to kolejna próba gloryfikacji osoby Jana Pawła II na siłę, a pokazanie jego wielkości w oczach wielkich osobliwości tego świata oraz niektórych znanych Polaków. Wśród przytoczonych wypowiedzi znajdziemy opinie wyrażone m.in. przez papieży Benedykta XVI i Franciszka, Michaiła Gorbarczowa, Margaret Thatcher, Georga W. Busha, Dalejlamę, Lecha Wałęsę, a także Tadeusza Mazowieckiego, Leszka Buzka, Marię Komorowską, czy też Krzysztofa Kolbergera. Dzięki takiemu zabiegowi pokazanie niezwykłości Jana Pawła II wydaje się jeszcze bardziej autentyczne i szczere.
Najważniejszym elementem książeczki jest jednak podzielenie zgromadzonych tekstów według sześciu kategorii: Rodziny jako formy społecznego zaangażowania, miłości bliźniego, czyli podstawy relacji społecznych, między etosem a ekonomią, dylematami współczesności, w kręgu wielkiej polityki oraz Homo culturalis(czyli człowiek kultury).
Już po tytułach rozdziałów można się zorientować czego będą dotyczyć prezentowane w nich teksty. Tak jak to już wcześniej napisałam – autorzy publikacji ograniczyli się do umieszczenia tylko najważniejszych fragmentów dotyczący tych zagadnienia, bez zamieszczania całego dokumentu, z którego jest on pobrany, dzięki czemu czytelnik nie jest zarzucony informacjami, które wykraczają poza omawiany zakres. Plusem wszystkich fragmentów jest to, że nie sprawiają one wrażenia wyrwanych z kontekstu, redakcja zadbała bowiem o odpowiednie „wycięcie” w tekście. Dla chcących poszerzyć swoją wiedzę zostało podane źródło, z którego zaczerpnięto dany fragment.
Nie liczyłam ile zostało zamieszczonych fragmentów tekstów nauczania papieskiego, mam więc nadzieję, że jest ich faktycznie 100. Bardzo spodobała mi się kolorystyka okładki publikacji – ciemny odcień, a także brak jakiejkolwiek ilustracji doskonale nadawały jej wyjątkowości. Dodatkowym atutem książki jest jej duża czcionka, co w zestawieniu z niewielkimi rozmiarami(jak już wcześniej napisałam, składa się ona z niecałych 100 stron) oraz układem tekstu na stronach sprawia, że czyta się ją naprawdę szybko. Mnie osobiście lektura zajęła jakieś 2 godziny. Niewątpliwie wpłynął na to również odpowiedni wybór tekstu, nie wymagający zastanawiania się nad znaczeniem słów, co nie oznacza, że czytelnik nie powinien zastanowić się nad czytaną treścią.
„100 najważniejszych wskazań dla świata” to niewątpliwie bardzo ciekawa książka, która pozwala jeszcze głębiej poznać istotę nauczania świętego Jana Pawła II. Teksty zostały bardzo dobrze dobrane, co nie oznacza, że nie zamieściłabym innych. O gustach się jednak nie dyskutuje, dlatego ta książka bardzo dużo zyskuje w moich oczach.

• Etyka, filozofia, religia 👼🏻
  • 2014 rok