rozwińzwiń

Dociekanki małej Janki

Okładka książki Dociekanki małej Janki Irena Szafrańska-Nowakowa
Okładka książki Dociekanki małej Janki
Irena Szafrańska-Nowakowa Wydawnictwo: Novae Res literatura dziecięca
84 str. 1 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Wydawnictwo:
Novae Res
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
84
Czas czytania
1 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379421138
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1333
1111

Na półkach: ,

Naukę najważniejszych emocji, odczuć scalających społeczeństwo i prawidłowe w nim funkcjonowanie należy rozpocząć jak najwcześniej. Empatia, radość z życia, bezinteresowność, pomoc słabszym oraz wewnętrzny spokój powinny stanowić fundamenty relacji międzyludzkich. Nie ma znaczenia czy mamy tu na myśli funkcjonowanie w rodzinie – najważniejszej i najmniejszej komórce społeczeństwa, ale także w sposobie zachowywania się względem przyjaciół, znajomych, kolegów w pracy a także całkiem obcych osób, spotykanych przypadkiem, mijanych na ulicy, widzianych sporadycznie.

Wdrażania w życie tak ważnych zachowań powinniśmy podjąć się od najmłodszych lat, najlepiej wówczas, kiedy nasza psychika dopiero się kształtuje i jest podatna, wrażliwa na otaczający świat. Dziecko chłonie emocje, obserwuje i słyszy więcej aniżeli przypuszczamy. Ma bardzo podzielna uwagę i potrafi reagować nie tylko na sygnały werbalne, ale potrafi z tych sygnałów wychwycić emocje. Dlatego tak ważna jest komunikacja przeprowadzana rzeczowo, spokojnie, bez zbędnych uniesień. Bez krzyków, bez wymuszania, ale partnerska, konkretna wymiana zdań. Ważne, abyśmy widzieli w dziecku partnera do rozmowy a nie tylko wykonawcę poleceń.

Po co ta dygresja? A po to, aby uzmysłowić przyszłym rodzicom (bo mamy i tatusiowie już zapewne to wiedzą),że dziecko czuje. Że dziecko przeżywa. I że to, jakim człowiekiem będzie w przyszłości zależy w bardzo dużej mierze od nas – rodziców, opiekunów, dziadków, wychowawców. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich, rozsądnych i wartościowych lektur, które niosą przekaz, uwrażliwiają, wskazują drogę i na prostych przykładach potrafią odróżnić dobro od zła. Sugerują, ale nie "podają na tacy". Dziecko samo musi dostrzec, że dana osoba postąpiła źle, bo... że takie zachowanie jest niegrzeczne, bo... że ta dziecko płacze, bo zachowaliśmy się względem niego tak a nie inaczej.

Dociekanki małej Janki to zbiór kilku opowiadań - wydarzeń z życia uroczego przedszkolaka – Janeczki. Oczami Janki widzimy świat z perspektywy malucha. Rzucamy się w świat wyobraźni, ale jednocześnie bacznie obserwujemy otaczający nas świat – ten przyziemny, rzeczywisty. Dziewczynka dostrzega (a wraz z nią i my),że nie wszystko ma na świecie kolor rożnowy, że zdarzają się sytuacje, których nie można zrozumieć. Wówczas z wyjaśnieniem spieszą jej najbliżsi – mama, tata, babcia, dziadek. Janka poznaje takie słowa jak rasizm, akceptacja, niepełnosprawność. Dowiaduje się czym jest honor, kultura, troska i dobroć. Poznaje różnicę miedzy chłopcem a dziewczynką.

Towarzysząc Jance w jej zwyczajnym dniu obserwujemy czym jest rodzina, jak wielki wpływ na życie dziecka mogą mieć konkretne wydarzenia, akty dobroci, ale także i akty agresji – niezrozumiały brak akceptacji niewynikający ze strachu lub niewiedzy aniżeli mający uzasadnienie w konkretnych wydarzeniach.

Autorka w prosty, jasny sposób uczy, wskazuje i odpowiada na pytania, na które niejednokrotnie odpowiedzi nie zna nawet dorosły. O ile piękniejszy byłby świat, gdyby Dociekanki małej Janki przeczytał w młodości każdy z nas. O ile więcej ciepła, bezinteresownej dobroci byłoby na świecie pełnym uprzedzeń, podziałów klasowych i rasowych.

Książeczka jest adresowana z pewnością do dzieci w wieku przedszkolnym albo wczesnoszkolnym. Aby zrozumieć pewne pojęcia potrzeba bowiem obserwacji nie tylko zachowań logicznych i dobrych, ale trzeba mieć świadomość, że gdzieś niedaleko czai się groźny świat, troszkę niezrozumiały i troszkę straszny. Z odcieniami szarości i czerni. Innymi słowy dziecko nie może nadal tkwić w bańce ochronnej, którą stworzyli dlań rodzice.

Pozycja warta uwagi. Może stanowić doskonałą pomoc dydaktyczną. Prosty język, jasny przekaz ale i motywator do myślenia, poszukiwania odpowiedzi. Dziecko musi się wysilić i zastanowić, dlaczego tak ważna jest pomoc osobom starszym, samotnym, czym jest niepełnosprawność i dlaczego warto adoptować pieska ze schroniska.

Jedyne, co nie trafia w mój gust, to szata graficzna. Obrazki zdecydowanie nie są najmocniejsza stroną książeczki. Mój zmysł estetyczny nie aprobuje zbyt "dorosłych" rysunków. Ale to bardzo subiektywna ocena;)

http://prawieblogoksiazkach.blogspot.com/2017/03/dociekanki-maej-janki-irena-szafranska.html

Naukę najważniejszych emocji, odczuć scalających społeczeństwo i prawidłowe w nim funkcjonowanie należy rozpocząć jak najwcześniej. Empatia, radość z życia, bezinteresowność, pomoc słabszym oraz wewnętrzny spokój powinny stanowić fundamenty relacji międzyludzkich. Nie ma znaczenia czy mamy tu na myśli funkcjonowanie w rodzinie – najważniejszej i najmniejszej komórce...

więcej Pokaż mimo to

avatar
280
178

Na półkach: , ,

O tym, że dzieci muszą zbadać wszystko empirycznie wiedzą wszyscy. W pewnych sferach jednak istotne jest ukształtowanie ich światopoglądów za sprawą rodziców, którzy powinni cierpliwie tłumaczyć im podstawowe elementy dobrego zachowania, odpowiadać na liczne pytania „dlaczego”, albo po prostu zapewniać je o swojej miłości. Najlepiej jednak uczyć się przez zabawę. Wspierać poznawanie świata w jak najprzyjemniejszy sposób, a wiadomo, że czytanie dzieciom jest sprawą priorytetową.

W książeczce „Dociekanki małej Janki” Ireny Szafrańskiej–Nowakowej poznajemy elementarne zasady, do których zbliżyć powinno się każde dziecko. Czasem w grę wchodzi oswojenie podopiecznych ze śmiercią, a czasem budowanie relacji interpersonalnych. Dzieci nie rozumieją, dopóki ktoś jasno i rzeczowo nie wyjaśni im powodów takiego, a nie innego zachowania. Autorka m.in. opowiada nam historię Boba, kolegi Janki z piaskownicy, który z dnia na dzień przestał pojawiać się na podwórku. Dlaczego? Ano dlatego, że dwóch łysych panów przezywało i przeganiało Boba oraz jego czarnoskórą mamę. Janka widziała te zdarzenie, ale kompletnie nie potrafiła zrozumieć, dlaczego ktoś nie toleruje rodziny kolegi, kiedy każde dziecko może i ma prawo bawić się w piaskownicy na równi z innymi maluchami. Gdy Janka zadaje pytania, z odsieczą przychodzi jej mama, która stara się spokojnie przekazać mnóstwo skompresowanych wiadomości do głowy swojej córki. Jeżeli tak zachowywałaby się większość rodziców, nieważne czy opowiadając o azjatyckich korzeniach, czy o przykrych incydentach spotykanych w życiu codziennym, wiele dzieci miałoby poprawnie ukształtowany światopogląd. Ich wrażliwość wzięłaby górę nad środowiskiem, które nie zawsze nasiąknięte jest pozytywnymi emocjami.

Książka „Dociekanki małej Janki” skierowana jest dla dzieci od piątego roku życia. Sądzę, że to idealna kategoria wiekowa, bowiem mamy wtedy do czynienia z okresem, w którym każdy maluch zaczyna przyswajać sobie pewne wartości, które mogą okazać się kluczowe w przyszłym życiu. Oczywiście cała historia rozpoczyna się, gdy to na świecie pojawia się mała Janka, a to także pozwoli innym dzieciom wyjść spoza oklepanego dzisiaj sloganu „przyniósł Cię bocian/znaleźliśmy Cię w kapuście”. Wraz z upływem lat, dzieci rozwijają się coraz szybciej, a więc i coraz wcześniej trzeba wyjaśnić im skąd się biorą małe szkraby w naszym otoczeniu.

Lekturę polecam i dzieciom i rodzicom. Książeczka zawiera nie tylko mądrości dla naszych milusińskich, ale i rady dla rodziców, jak powinni odpowiadać na trudne pytania swoich podopiecznych, czy bezpiecznie podejść do tematu. Sądzę, że książeczkę warto dopisać do „lektur obowiązkowych”. Zawiera ona mnóstwo cennych rad i wskazówek, a jak zawsze została wydana w cudownej formie. Wydawnictwo Novae Res wydało publikację w twardej oprawie, a na dodatek zadbało o wysokiej jakości papier, który przetrzyma nawet dziecięce próby podjęcia lektury. Całość z kolei podzielono na 19, czasem krótszych, czasem dłuższych rozdziałów, pięknie ujętych na 83 stronach.

Gorąco polecam „Dociekanki małej Janki”!

O tym, że dzieci muszą zbadać wszystko empirycznie wiedzą wszyscy. W pewnych sferach jednak istotne jest ukształtowanie ich światopoglądów za sprawą rodziców, którzy powinni cierpliwie tłumaczyć im podstawowe elementy dobrego zachowania, odpowiadać na liczne pytania „dlaczego”, albo po prostu zapewniać je o swojej miłości. Najlepiej jednak uczyć się przez zabawę. Wspierać...

więcej Pokaż mimo to

avatar
653
133

Na półkach: , ,

“Dociekanki małej Janki” to książeczka przeznaczona dla dzieci od 5. roku życia. Tytułowa Janka to ciekawa swojego otoczenia, pogodna, a przy tym bardzo wrażliwa dziewczynka. Już od momentu pojawienia się na tym świecie zastanawiała się, szukała odpowiedzi na nowo pojawiające się doświadczenia…

Janka poznała mamę po głosie. Już w brzuchu wiedziała, że jest to osoba, przy której jest i zawsze będzie bezpiecznie, przy której niczego jej nie zabraknie (jedzenia i pieszczot pod dostatkiem). Gdy Janka podrosła, to zaczęła odkrywać coraz więcej ciekawych rzeczy. Z tatą były najbardziej szalone zabawy. Czasem, w taki zwykły dzień, dziewczynkę ponosiła wyobraźnia i bywało przez to nieco ryzykownie, wiedziała jednak, że w innych przypadkach to cecha niezwykle przydatna (toż wszelkie twory kultury powstają właśnie dzięki niej – wyobraźni – w tym ukochane przez Jankę książki). To, że świat jest wielki, że mieszka w nim wiele, bardzo różniących się od siebie ludzi, Janka już wie. Wie również, że niektórzy się tej inności boją, nie rozumieją jej, przez co bywają okrutni. Na szczęście Janka i jej rodzina do takich osób nie należą. Co więcej, są czuli i wrażliwi na czyjeś nieszczęście i zawsze chętnie służą pomocą – ludziom czy też zwierzętom. Janka wie, że taka postawa, pełna dobroci, daje szczęście, tak osobie pomagającej, jak i tę pomoc przyjmującym. Dziewczynka potrafi znaleźć sobie zajęcie zarówno w domu, jak i na łonie natury (tym chętniej w towarzystwie dziadka) - wie, że wokół jest tyle ciekawych rzeczy, że nie ma czasu na nudę. W babci zaś odnalazła bratnią duszę – tak, tak, ona już wie, co to oznacza. Wie również, co znaczy troszczyć się o kogoś i pamiętać o tych, których już nie ma. A co najważniejsze, Janka nie ma problemu z akceptacją kogoś, kto różni się od niej. W końcu każdy jest ważny, bez względu na pochodzenie, wygląd, płeć… Danej komuś obietnicy również dotrzyma – nie ma zamiaru splamić swojego honoru. Janka ma koleżankę, która ma wielki talent – jest dumna i podziwia ją za to. Janka ma też za sobą już poważniejsze doświadczenia – musiała pomóc dziadkowi, który miał wypadek. Na szczęście wszystko w miarę dobrze się skończyło.

Jak widzicie, Janka czerpie z wiedzy innych, ile tylko może. Uczy się każdego dnia, o tym, co w życiu ważne. Najbardziej spodobała mi się pewna sugestia zawarta przez autorkę, że tak naprawdę, poza własnymi doświadczeniami, wskazówkami starszych i mądrzejszych, najwięcej dowiadujemy się z książek – w nich jest bowiem zawarta cała wiedza (nic odkrywczego, ale jakże wartego przypominania). I Janka jest z tego powodu bardzo zadowolona, bo przecież bardzo lubi czytać! I ja Was zachęcam – czytajcie dzieciom książki! W tym godną polecenia pozycję autorstwa Ireny Szafrańskiej-Nowakowej. Jestem pewna, że ta ładnie oprawiona (choć nielicznymi ilustracjami) książeczka z pewnością uraduje każdego malucha.


http://napieknej.wordpress.com/2014/04/11/dociekanki-malej-janki-irena-szafranska-nowakowa/

“Dociekanki małej Janki” to książeczka przeznaczona dla dzieci od 5. roku życia. Tytułowa Janka to ciekawa swojego otoczenia, pogodna, a przy tym bardzo wrażliwa dziewczynka. Już od momentu pojawienia się na tym świecie zastanawiała się, szukała odpowiedzi na nowo pojawiające się doświadczenia…

Janka poznała mamę po głosie. Już w brzuchu wiedziała, że jest to osoba, przy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
935
897

Na półkach:

Irena Szafrańska-Nowakowa to autorka książki przeznaczonej dla dzieci od 5. roku życia, która składa się z kilkunastu krótkich historii, także z przesłaniem.

W jednej z historii możemy poczytać o tym, jak do przedszkola uczęszczała dziewczynka chora na serce, która nie mogła się przemęczać. Grupa jednak zaakceptowała ten fakt, gdyż swoją radość i uczucia do nich wyrażała poprzez uściski i całusy.

W kolejnym opowiadaniu możemy poczytać o tym, jak pewien chłopiec wraz z mamą o czarnym namaszczeniu skóry zostali wyproszeni z piaskownicy, gdyż byli tam niemile widziani...

Widać, że autorka ma prawdziwy talent do pisania takich historii. Całość widziana jest oczami małej Janki, która poznaje świat i interesuje ją wszystko, co ją otacza. Zauważa jednak, że nie wszystko jest takie, jakie być powinno, co możemy zauważyć chociażby na przykładzie dwóch powyższych historii.

Już od najmłodszych lat powinniśmy uczyć dzieci prawidłowego zachowania, tj. tolerancji dla osób chorych, czy o innym kolorze skóry, pomocy bliźnim, pomagania im, a nie patrzenia tylko na własne korzyści. Niestety, choć dzieci są często tego uczone to jako dorośli często zapominają o naukach młodych lat.

W książce znajduje się kilka ilustracji, które prezentują się naprawdę ładnie. Są one bardzo kolorowe, wyraziste. Żałuję trochę, że jest ich tak mało, gdyż większa ilość z pewnością bardziej zachwyciłaby młodszych czytelników. Całość nie jest zbyt obszerna, liczy niecałe 90 stron, więc jej lektura nie zajmuje wiele czasu.

,,Dociekanki małej Janki" to książka ciekawa, którą powinien przeczytać każdy z nas, aby przypomnieć sobie o zapomnianych wartościach, o tolerancji w stosunku do innych osób, o tym, że inni mogą potraktować nas dokładnie tak samo, gdy my będziemy w takiej, a nie innej sytuacji. pamiętajmy o tym.

Moja ocena: 5,5/6

Irena Szafrańska-Nowakowa to autorka książki przeznaczonej dla dzieci od 5. roku życia, która składa się z kilkunastu krótkich historii, także z przesłaniem.

W jednej z historii możemy poczytać o tym, jak do przedszkola uczęszczała dziewczynka chora na serce, która nie mogła się przemęczać. Grupa jednak zaakceptowała ten fakt, gdyż swoją radość i uczucia do nich wyrażała...

więcej Pokaż mimo to

avatar
975
398

Na półkach: , , ,

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci postanowiłam po raz pierwszy pokusić się o opinię na temat lektury dla najmłodszych czytelników. Wybór padł na losy przesympatycznej dziewczynki, która uśmiecha się do nas z okładki książki Ireny Szafrańskiej- Nowakowej pt.: "Dociekanki małej Janki".

Tytułową bohaterkę poznajemy już na pierwszych kartach książki. Śledzimy jej narodziny i pierwsze kontakty z nową rzeczywistością. Najważniejszą jednak część opowieści o Jance stanowią przygody, które co i rusz przydarzają się małej, 5-letniej dziewczynce. Każde wydarzenie to kolejny rozdział, w którym Janka próbuje zrozumieć świat, ludzi i uczucia, jakimi kierują się inni.

Nie spodziewałam się, że w krótkiej książeczce dla dzieci można poruszyć tak wiele ważnych tematów. Rodzice i dziadkowie Janki uczą dziewczynkę, czym jest odpowiedzialność, tolerancja, szczęście, czy dobroć, nie zapominając przy tym o poruszeniu najważniejszych dla 5-latki problemów związanych z fizjologią. Wszystkie te barwne opowieści, opatrzone kolorowymi ilustracjami z pewnością znajdą swoich małych odbiorców.

Mimo, że od dawna zaliczam się do zacnego grona czytelników powyżej 5. roku życia, a problemy Janki już mnie nie dotyczą, to z ogromnym zaciekawieniem czytałam każdą kolejną historię z życia małej bohaterki. Rezolutna i bardzo bezpośrednia dziewczynka zrobiła na mnie pozytywne wrażenie, a rezultaty jej dociekań wypełniły mi kilka godzin spędzonych na lekturze tej książki. Teraz, gdy wiem, że Irena Szafrańska- Nowakowa stworzyła książkę dla dzieci, która nie tylko bawi, ale i uczy nasze maluchy, z czystym sercem mogę polecić ją wszystkim mamom, które z przyjemnością kupują książeczki dla swoich pociech. Gwarantuję, że dzieci będą zadowolone z nowej, literackiej koleżanki - Janki.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci postanowiłam po raz pierwszy pokusić się o opinię na temat lektury dla najmłodszych czytelników. Wybór padł na losy przesympatycznej dziewczynki, która uśmiecha się do nas z okładki książki Ireny Szafrańskiej- Nowakowej pt.: "Dociekanki małej Janki".

Tytułową bohaterkę poznajemy już na pierwszych kartach książki. Śledzimy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    9
  • 2014
    2
  • Posiadam
    2
  • Oliwia
    1
  • Basia przeczytała z mamą
    1
  • Egzemplarz recenzencki
    1
  • 📋 2021
    1
  • Blogosfera
    1
  • Sprzedam
    1
  • Lista
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dociekanki małej Janki


Podobne książki

Przeczytaj także