Gorliwość Boga. O walce trzech monoteizmów

Okładka książki Gorliwość Boga. O walce trzech monoteizmów Peter Sloterdijk
Okładka książki Gorliwość Boga. O walce trzech monoteizmów
Peter Sloterdijk Wydawnictwo: Aletheia religia
religia
Aletheia
2013-09-01
2013-09-01
Bogdan Baran

Książkę tą zacząłem dosyć sporym zgrytem, kiedy Sloterdijk odwołuje się do pytania Mühlmanna "czym jest transcendencja" - "zapoznaniem powolności" czyli po prostu jej warunkiem dostatecznym (a kontekst sugeruje, że także koniecznym) jest międzypokoleniowy fenomen. Zupełnie nie pasuje mi ta definicja (która przynależy raczej kulturze),która nie wyjaśnia niczego, ale później jest lepiej. Zdecydowanie rozdział 5 prezentuj najwyższy poziom, analizując binarną (lub wielowartościową) logikę dyskursu, która jest w konflikcie z totalizującą logiką monoteizmu "secundum non datur".
Warte są analizy i opinie odnośnie zarówno formułowania się monoteizmów, które poddane są właściwie tej samej krytyce. Może najwięcej do życzenia zostawia "czwarty pierścień Lessinga" czyli komunizm - Bierdiajew czy Voegelin dogłębniej wyjaśniali to samo już prawie sto lat temu.
Co do remediów autor jest wyjątkowo niekonkretny jak na niego, chce nieliteralnego powrotu do czasów przed Echnatonem będąc świadomym niemożliwości (i bezzasadności) powrotu do zwykłego politeizmu wchodzi w tony demograficzne i ekonomiczno-polityczne, konieczności ich mobilizacji.
Mimo wszystko styl Sloterdijka to czysta przyjemność, a prawdziwie inspirujące są tu drobne spostrzeżenia, (np. konceptualizacja religii pod kątem pojęcia "suprematyzmu" w wielości jego ujęć - nawiązanie do Malewicza było chyba zamierzone, bo nawet raz pojawia się subtelne odwołanie do czarnego kwadradu) a nie najbardziej wybijające się tezy. Na uprzyjemnienie wieczoru.

Książka w innowacyjny sposób omawia struktury i organizacje założeń religijnych. Dobrze jest mieć dystans do organizacji i obiektywnie patrzeć, ale tutaj pan Sloterdijk ma wyjątkowo wzniosły dystans

• Religia
  • Filozofia
  • Studia v.2
  • 2) Filozofia: Teksty źródłowe
  • Humanistyka
  • Nie posiadam

Dodaj cytat z książki Gorliwość Boga. O walce trzech monoteizmów