Dziennik okropności z przeszłości

Okładka książki Dziennik okropności z przeszłości
Terry Deary Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Strrraszna Historia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Strrraszna Historia
Dreadful Diary
Egmont Polska
2004-01-01
2004-01-01
Katarzyna Chodorowska-Zdebiak
historia strrraszna historia terry deary dziennik kalendarz kalendarium

Okładka książki Straszna I wojna światowa i totalnie straszna II wojna światowa Martin Brown, Terry Deary
Ocena 7,3
Straszna I woj... Martin Brown, Terry...
Okładka książki Ci niewiarygodni Inkowie Martin Brown, Terry Deary, Philip Reeve
Ocena 7,0
Ci niewiarygod... Martin Brown, Terry...

Dzienniki… to książka ciekawa pod kilkoma względami. Zrobiona jak kalendarz, wykonana a la kołonotatnik, na stornach parzystych prezentuje po jednej makabrycznej ciekawostce dla każdego dnia roku, na nieparzystych zostawiając miejsca na adnotacje właściciela. Uzupełniona dodatkowo w humorystyczne rysunki na pewno jest pozycją atrakcyjną.

Poza tym ciekawe fakty (kto był pierwszym pijanym kierowcą, kto pierwszy zginął w katastrofie lotniczej, jak ginęli znani i wielcy…), podane w humorystyczny i przystępny, zdecydowanie łatwiej przyswajany niż w szkole sposób, ale…

Właśnie. Z publikacją tą jest jeden poważny zgrzyt. Skierowana dla dzieci nie tylko jest makabryczna, ale pełna czarnego humoru nie najwyższych lotów. Porównania też nie są wyszukane, a całość przypomina programy pokroju Śmierć na 1000 sposobów. Brak w tym poszanowania dla ludzkiej tragedii, za dużo wykorzystywania śmierci w komercyjny sposób i przede wszystkim zbyt chore podejście do tematu. Jakby chciano na siłę znieczulić dzieci i młodzież na coś, na co powinny być uczulone. Jakby chciano zabić współczucie i poszanowanie dla życia i śmierci.

O wartości tej publikacji trudno jest coś powiedzieć, rozsądzić czy warto ja poznać czy nie. Własnemu dziecku bym jej nie dał i chyba niech to stanowi moje podsumowanie, choć wartości edukacyjnej nie mogę jej odmówić.
Opinia dostępna również na:http://ksiazkarnia.blog.pl/2014/07/02/dziennik-okrop…-z-przeszlosci/

Poza tym ciekawe fakty (kto był...

Książka zawiera bardzo dużo dat i informacji tak różnorodnych, że nie da się wszystkiego zapamiętać.

1973

Wszystkie książki z tej serii są świetne, zatem ta też się udała Deary'emu!!

Śmiałam się do rozpuku.
Momentami jednak książka jest nieco brutalna, dlatego Polecam starszym czytelnikom, nie dzieciom.

Wszystkie książki z tej serii są świetne, zatem ta też się udała Deary'emu!!

Śmiałam się do rozpuku.

Dodaj cytat z książki Dziennik okropności z przeszłości