Lekcja programowania. Najlepsze praktyki
- Kategoria:
- informatyka, matematyka
- Seria:
- Kanon Informatyki
- Tytuł oryginału:
- The Practice of Programming
- Wydawnictwo:
- Helion
- Data wydania:
- 2011-08-22
- Data 1. wyd. pol.:
- 2011-08-22
- Liczba stron:
- 270
- Czas czytania
- 4 godz. 30 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324632268
- Tłumacz:
- Łukasz Piwko
Twórz zgodnie z trzema zasadami stanowiącymi kanon dobrego oprogramowania Prostota - czyli kod prosty i łatwy w obsłudze Ogólność - czyli kod działający dobrze w różnych sytuacjach i adaptujący się do nowych warunków Przejrzystość - czyli kod łatwy do zrozumienia zarówno przez ludzi, jak i maszynyCzy zdarzyło Ci się kiedykolwiek:* pominąć oczywisty błąd w programie i spędzić cały dzień na szukaniu go?* próbować wprowadzić sensowne zmiany w programie napisanym przez kogoś innego?* przepisać program od nowa, bo nie dało się go zrozumieć?Jeśli tak, w przyszłości na pewno chciałbyś tego uniknąć! Takie problemy dla zbyt wielu programistów są niestety chlebem powszednim. Dzieje się tak między innymi dlatego, że testowanie, diagnostyka, przenośność, wydajność czy styl programowania są często traktowane po macoszemu przez osoby tworzące oprogramowanie. A świat rządzony przez olbrzymie interfejsy, wciąż zmieniające się narzędzia, języki czy systemy nie sprzyja podstawowym zasadom tworzenia dobrego kodu - prostocie, ogólności i przejrzystości.Programowanie to coś więcej niż samo pisanie kodu. W książce "Lekcja programowania. Najlepsze praktyki" znajdziesz opis wszystkich zagadnień, z którymi styka się programista - od projektowania, poprzez usuwanie usterek, testowanie kodu czy poprawę jego wydajności, po problemy związane z poprawianiem oprogramowania napisanego przez innych. Wszystko zostało oparte na zaczerpniętych z realnych projektów przykładach, napisanych w językach C, C++, Java i innych.Tylko tutaj znajdziesz omówienia następujących zagadnień: Styl: pisanie kodu, który dobrze działa i przyjemnie się czyta Projektowanie: wybór algorytmów i struktur danych najlepiej nadających się do określonego zadania Interfejsy: kontrolowanie relacji między składnikami programów Usuwanie błędów: szybkie i metodyczne wyszukiwanie błędów Testowanie: zapewnianie niezawodności i poprawności oprogramowania Wydajność: maksymalizowanie szybkości działania programów Przenośność: pisanie programów, które działają wszędzie bez żadnych zmian Notacja: wybór języków i narzędzi, które pozwalają maszynie zrobić więcejStwórz swój własny kod w najlepszym stylu!
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 13
- 5
- 3
- 2
- 2
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Książka powinna mieć raczej tytuł "Lekcja programowania w C, C++, trochę w Javie i w kilku innych językach programowania, które zostały omówione nie wiedzieć czemu".
Ząb czasu nie oszczędził tej pozycji, część opisanych praktyk stała się wręcz antywzorcami. Zastanawiające jest to, że polska wersja została wydana po ponad dekadzie - wydaje się, że już wtedy nie miała zbyt wielkiej wartości merytorycznej. Ciężko jest też wydedukować dla kogo jest ta książka. Sam tytuł jak i pierwsze kilka rozdziałów sugeruje, że dla osób z niskim poziomem wiedzy programistycznej. Jednak później poziom skomplikowania rośnie z każdym rozdziałem na tyle, że osoba początkująca z pewnością w pewnym momencie zrezygnuje.
Szkoda czasu, tym bardziej że można sięgnąć po "Czysty Kod". "Lekcja programowania" nie wniesie nic do mojego życia zawodowego, poza poczuciem zmarnowania czasu na lekturę.
Książka powinna mieć raczej tytuł "Lekcja programowania w C, C++, trochę w Javie i w kilku innych językach programowania, które zostały omówione nie wiedzieć czemu".
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZąb czasu nie oszczędził tej pozycji, część opisanych praktyk stała się wręcz antywzorcami. Zastanawiające jest to, że polska wersja została wydana po ponad dekadzie - wydaje się, że już wtedy nie miała zbyt...