Muza uczy się pisać. Rozważania o oralności i piśmienności w kulturze Zachodu

- Kategoria:
- językoznawstwo, nauka o literaturze
- Seria:
- Communicare - historia i kultura
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
- Data wydania:
- 2006-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2006-01-01
- Liczba stron:
- 160
- Czas czytania
- 2 godz. 40 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 8323503850
- Tłumacz:
- Paweł Majewski
Książka Muza uczy się pisać powstała krótko przed śmiercią autora jako podsumowanie [...] trzydziestu lat badań. Jest ona tym cenniejsza - i tym szersze ma zastosowanie dydaktyczne - że przedstawia, obszernie i wnikliwie sieć powiązań greckiej i refleksji nad nią z historią i problematyką kultury XX wieku i kultury Zachodu w ogóle.
z recenzji Grzegorza Godlewskiego
Muza uczy się pisać jest czymś w rodzaju testamentu intelektualnego, bardziej esejem niż pracą ściśle naukową. Autor rezygnuje w niej z drobiazgowej dokumentacji źródłowej i z relacjonowania stanu badań i dyskusji naukowych [...]. W zamian za to umieszcza problem greckiej oralności i piśmienności na tle całej nowoczesnej refleksji humanistycznej.
[...] głównym wkładem Havelocka do światowej humanistyki jest [...] próba odtworzenia procesu, w trakcie którego pierwotna oralność archaicznych Greków przekształciła się w dojrzałą piśmienność epoki hellenistycznej. [...]
W swoich rozważaniach nad oralnością i piśmiennością w starożytnej Grecji Havelock nie poprzestaje bynajmniej na zarysowaniu scenariusza ewolucji tych dwóch form istnienia kultury. Jego wnioski idą znacznie dalej i dotyczą zjawisk kulturowych najważniejszych dla Grecji a tym samym i dla całej kultury Zachodu.
ze Wstępu Pawła Majewskiego
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 31
- 16
- 2
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
Cytaty
Otóż jeżeli pojęcia takie jak "dusza" (psyche) czy "cnota" (arete) są przede wszystkim pochodnymi procesu alfabetyzacji (...),to oznacza, ż...
RozwińKrótko mówiąc, ludzie uczą się tradycji przez działanie, nie przez idee i zasady. Aby jej nauczać, społeczeństwa oralne korzystają z dogodne...
Rozwiń
OPINIE i DYSKUSJE
Ta książka stanowi krótkie przedstawienie przejścia, jakie w starożytnej Grecji dokonało się między kulturą oralną epoki archaicznej i w pełni już piśmienną kulturą epoki hellenistycznej. Havelock stawia tezę, że wprowadzenie i upowszechnienie pisma odegrało decydującą rolę w procesie wielkiego rozwoju cywilizacji greckiej: tak tłumaczy zjawisko dawniej zwane "cudem greckim". Brytyjski uczony pokazuje, jak stopniowo piśmienność wypierała oralność i jak wpłynęło to na całą grecką kulturę. Wiele miejsca poświęca archaicznej epice, Homerowi i Hezjodowi, a także autorom epoki klasycznej, którzy tak jak Platon wykazywali już wpływ kultury piśmiennej. Platon to w ogóle ciekawy przypadek, bo z jednej strony krytykował pismo, ale z drugiej był człowiekiem wyraźnie już przez pismo ukształtowanym. "Muza uczy się pisać" zachęca też do zapoznania się z innymi pracami Havelocka, sam zamierzam po nie sięgnąć w najbliższym czasie.
Tomasz Babnis
Ta książka stanowi krótkie przedstawienie przejścia, jakie w starożytnej Grecji dokonało się między kulturą oralną epoki archaicznej i w pełni już piśmienną kulturą epoki hellenistycznej. Havelock stawia tezę, że wprowadzenie i upowszechnienie pisma odegrało decydującą rolę w procesie wielkiego rozwoju cywilizacji greckiej: tak tłumaczy zjawisko dawniej zwane "cudem...
więcej Pokaż mimo to