P.Rosiak (nie) daje się czarnej śmierci

Okładka książki P.Rosiak (nie) daje się czarnej śmierci Barbara Catchpole
Okładka książki P.Rosiak (nie) daje się czarnej śmierci
Barbara Catchpole Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: P.Rosiak literatura dziecięca
52 str. 52 min.
literatura dziecięca
P.Rosiak
Zielona Sowa
2013-01-01
2013-01-01
52 min.
powieść dziecięca angielska

Czy spektakl jest śmieszny? Na pewno dla urwisów, z głowami przepełnionymi pomysłami na nowe psikusy i psoty. Sporo tu chłopięcego humoru, który kiedyś gdzieś tam zmienia się w męski dowcip powodujący więdnięcie uszu płci pięknej. Nad przygodami Prosiaka będą więc rechotać i syn i tata. Bo Piotrek uwielbia bród, smród i chaos.

1970

P.Rosiak kieruje się dewizą - "im większy brud, tym dłużej pożyjecie". W związku z tym, robi wszystko, aby żyć długo i szczęśliwie. Pewnego razu dowiaduje się od swojego przyjaciela, iż tego dnia w szkole odbędzie się szczepienie. Główny bohater jest przerażony, ponieważ bardzo boi się igieł, dlatego postanawia schować się, aby szczepienie ominęło go. Jednak po lekcji historii, na której jednym z tematów była rozprzestrzeniająca się niegdyś dżuma, P.Rosiak poczuł przeogromną chęć zaszczepienia się, ściśle powiązanego z uniknięciem śmierci. Kiedy decyduje się na ten odważny czyn, okazuje się, że nie jest to możliwe.

Piotr Rosiak jest rudowłosym chłopcem, charakteryzującym się odstającymi uszami oraz głową przepełnioną pomysłami, które nie zawsze należą do najrozważniejszych. Jak wielu chłopców w jego wieku, przejmuje się wszystkim, zarówno tym, co dotyczy go, a także sprawami, które zupełnie nie powinny zaprzątać mu głowy. Tytułowy bohater zawsze ma dobre intencje, jednak często okazuje się, że to za mało. Jego pomysły rzadko zdobywają aprobatę członków rodziny, szkolnych kolegów i nauczycieli, a także pani dyrektor.

Seria P.Rosiak zawiera, jak na razie, sześć krótkich opowiadań o perypetiach dwunastoletniego, dość krnąbrnego chłopca. Książeczki są idealne dla dzieci w wieku około 9-12 lat, chociaż jestem pewna, że spodobają się także tym starszym, a także młodszym. Pragnę jedynie zaznaczyć, że w przypadku mniejszych dzieci warto byłoby, aby to starsza osoba czytała kilkulatkowi albo przynajmniej była obecna podczas tej czynności, gdyż młodsze dzieciaki mogą traktować treść danej pozycji zbyt dosłownie. Starszaki nie powinny mieć trudności z wyłapaniem pewnej dozy ironii czy sporej dawki żartu w danej opowieści, ale młodszym warto o tym napomknąć.

Książki z tej serii czyta się szybko i przyjemnie. Atutem są liczne ilustracje, które w jasny sposób obrazują treść opowieści. Każda część przygód P.Rosiaka zawiera 52 strony, zatem nawet dzieci są w stanie przeczytać całą książkę za jednym zamachem, nie męcząc się i nie nudząc. Z pewnością dzieciom spodobają się karty, które znajdują się w każdej książeczce - po skompletowaniu ich można spędzić mile czas, grając w karty z członkami rodziny bądź kolegami.

Polecam tę serię nie tylko chłopcom, ale także dziewczynkom - starszym dzieciom, jak również młodszym. Naprawdę jest to lektura godna uwagi, przy której można spędzić miłe chwile. Wiek głównego bohatera pozwala dzieciakom na utożsamienie się z P.Rosiakiem, któremu daleko do idealnego chłopca. Mimo to, bohater jest rozbrajającym, życzliwym i niezwykle pogodnym chłopcem, którego da się lubić. Dajcie mu szansę, a na pewno nie pożałujecie! :)

• Dodatkowe
  • Przeczytane/podebrane dzieciom