Ukrzyżowany w majestacie prawa. Osoba i proces Jezusa z Galilei

Okładka książki Ukrzyżowany w majestacie prawa. Osoba i proces Jezusa z Galilei Weddig Fricke
Okładka książki Ukrzyżowany w majestacie prawa. Osoba i proces Jezusa z Galilei
1996-01-01
838573239X
Krystyna Krzemieniowa
Jezus Jezus historyczny

Z podstawowym twierdzeniem książki, iż bezpodstawne jest przerzucanie odpowiedzialności z Piłata na Izraelitów, w pełni się zgadzam. Zbyt oczywiste by się spierać.
I Tacyt i Józef Flawiusz zgodnie piszą „skazany na śmierć przez Piłata”.

Szkoda jednak, że Fricke domieszał do tego szereg spraw bądź błędnych bądź w najlepszym razie zbędnych, zupełnie jakby zależało mu na zamąceniu tematu.
Np. twierdzenie „Sanhedryn miał prawo wydawać wyroki śmierci, które nie wymagały zatwierdzenia przez namiestnika rzymskiego” wzięte z powietrza. A przynajmniej sprzeczne ze źródłami. Wyłączne uprawnienia namiestnika do „ius gladii” opisał Joachim Gnilka („Jezus z Nazaretu. Orędzie i dzieje”),biblista, którego Fricke ceni, jak wynikałoby z przedmowy.

Dalej pisanie jakoby wszystkie późniejsze prześladowania Żydów, z hitlerowskimi włącznie, miałyby wynikać z przekonania chrześcijan o winie Izraela za śmierć Chrystusa - że co niby? W III Rzeszy „karano” żydowskość bez wzgędu na wyznanie, a „światopoglądem” SSmanów na pewno nie było chrześcijaństwo (Andrzej Jóżef Kamiński „Koszmar niewolnictwa”). Pogromy robione przez Czerwoną Armię w 1920 czy późniejsze polowania na „syjonistów” w krajach komunistycznych - o czym Fricke ani się zająknie - też miały „chrześcijański” rodowód?
Autor sam sobie przeczy, słusznie podkreślając okrucieństwo Imperium, ni stąd ni zowąd sugeruje jakoby prześladowania chrześcijan za Nerona Tacyt czy Swetoniusz sami sobie „wymyślili”, „z nienawiści do chrześcijan”.

Do tego wplątuje „rozważania” o tym który Sobór jakie podejmował uchwały w sprawie kultu, dogmatów et caetera - w ogóle bez związku z tematem.
I że „Che Guevara wyglądał podobnie do Chrystusa” co nie przeszkadza ileś stron dalej odkrywać, że „brak danych jak Chrystus wyglądał”.
I temuż podobnież.

„Książka ta polecana jest” ciekawe przez kogo?

chyba jako przykład czegoś marnie napisanego

„burzy ona ustalony na przestrzeni wieków spójny obraz”

na to by cokolwiek „burzyć” napisana została za mało dorzecznie

I Tacyt i Józef Flawiusz zgodnie piszą „skazany na śmierć przez Piłata”.

Kto nie boi się samodzielnie dociekać oraz ma odwagę zmierzyć się z dociekaniami innych ludzi - niech przeczyta !

SPIS TREŚCI [ s. 5-6 ]

Wstęp do wydania polskiego [Prof. dr teol. Uta Ranke-Heinemann] 7

Przedmowa 9

Wprowadzenie 13

CZĘŚĆ PIERWSZA – OSOBA 19

1. Źródła historyczne i ich wartość 21
Autorzy i kanon 21 * Głośmy Dobrą Nowinę 27 * Nurty i przemiany w pierwotnym chrześcijaństwie 29

2. Jezus biblijny 35
Przegląd czterech ewangelii 35 * Opowiada apostoł Paweł 44 * Świadkowie i teorie zmartwychwstania 53

3. Kwestia historyczności Jezusa 57
Milczenie kronikarzy 57 * Badania historyczne nad Jezusem 68 * Uprawniony dowód poszlakowy 70

4. Jak, kiedy i gdzie urodzony 78
Zrodzony z dziewicy? 78 * Dzień i rok narodzin 82 * Gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz 83 * Rzeź niewiniątek za króla Heroda 85 * Gwiazda betlejemska 86 * Miejsce urodzenia 87 * Nazarejczycy i proroctwo 92

5. Przodkowie i rodzina 95
Drzewa genealogiczne w ewangeliach św. Mateusza i św. Łukasza 95 * Życie rodzinne – napięcia 96

6. Jezus nadal nieznany 102
Spekulacje na temat wyglądu zewnętrznego 103 * Jezus przypuszczalnie nie był ascetą 104 * Obrońca społecznej sprawiedliwości? 108

CZĘŚĆ DRUGA – MERITUM 113

7. W sprawie relacji o Męce Pańskiej 115
Cel: Jerozolima 115 * Wjazd do miasta 118 * Czy spełniły się proroctwa? 121 * Niepewna data śmierci 124 * Brak świadków 128 * Zaparcie się Piotra 131

8. Rzymianie, nie Żydzi 133
Kara śmierci przez ukrzyżowanie 133 * Legenda wokół prawa egzekutywy 136 * Rzekomy buntownik 140 * Podstawa aresztowania i nakaz aresztowania? 145 * Judaszowa zdrada? 148 * Aresztowanie w Getsemane 154 * "Małe" przesłuchanie w Ewangelii św. Jana 157 * Współdziałanie żydowskiego establishmentu? 159 * Nieznany grób patrioty 164 * Publicyści pod presją polityczną 167

9. Rzekomy proces przed Sanhedrynem 177
Sąd i sędzia przewodniczący 177 * Niekonsekwencje w przebiegu procesu 179 * Liczne naruszenia obowiązującego prawa 181 * Nieomal uniewinnienie 185 * Czy jesteś Chrystusem, Synem Boga? 189 * Pytanie i odpowiedź, które przesądziły o wyniku procesu 193 * Mesjaniczność i synostwo Boże 196 * Kwestia Mesjasza w ówczesnej interpretacji 203 * Czy zastosowanie paragrafu o "bluźnierstwie wobec Boga" jest pod względem prawnym błędne? 208

10. Przypadki złamania Prawa przez Jezusa poza oskarżeniem? 212
Naruszenie sabatu? 214 * Odrzucenie przepisów o czystości? 216 * Bluźniercze uroszczenia? 218

11. Cierpiał pod Ponckim Piłatem 220
Sytuacja uwięzionego 220 * Gotowość na śmierć czy wola życia? 229

12. Prokurator i Żydzi 234
Przeświadczenie o winie zbiorowej 234 * Sędzia jako poczciwiec 242 * Kim był Barabasz? 246 * Jeszcze o Piłacie 250

Epilog 253

Przedmowa 9

Wprowadzenie 13

CZĘŚĆ PIERWSZA – OSOBA 19

1. Źródła historyczne i ich wartość 21
Autorzy i kanon 21 * Głośmy Dobrą Nowinę 27 * Nurty...

• 4) Ateizm
  • Analiza krytyczna religii
  • NASZ KSIĘGOZBIÓR DOMOWY
  • Teologia, religia, wierzenia, mitologie, krytyczna analiza, religioznawstwo, świadectwa wiary, pisma mistyczne, ufolodzy, sekty, masoneria
  • CHRZEŚCIJAŃSTWO
  • 💣 Antyreligia

Dodaj cytat z książki Ukrzyżowany w majestacie prawa. Osoba i proces Jezusa z Galilei