Małżeństwo, przemyśl to! Miłość na całe życie jest możliwa

Okładka książki Małżeństwo, przemyśl to! Miłość na całe życie jest możliwa Bogna Białecka
Okładka książki Małżeństwo, przemyśl to! Miłość na całe życie jest możliwa
Bogna Białecka Wydawnictwo: Dębogóra poradniki
poradniki
Dębogóra
2012-01-01
2012-01-01
małżeństwo rodzina miłość

Okładka książki Gender – projekt nowego człowieka? Bogna Białecka, Jacek Kowalski, Witold Miedziak
Gender – proje... Bogna Białecka, Jac...
Okładka książki Noga z gazu. 104 porady jak zachować czystość Bogna Białecka, Adam Pawłowski
Noga z gazu. 1... Bogna Białecka, Ada...

O istnieniu tej pozycji dowiedziałam się na jednej z facebookowych katolickich grup. Była polecana jako idealna książka na czas narzeczeństwa, pozwalająca na lepsze przygotowanie do wspólnego małżeńskiego życia.
No cóż… Zachwycona z pewnością nie jestem. Wręcz przeciwnie – bardzo zawiodłam się na tej książce. Rozpocznę jednak od plusów, a w zasadzie plusa. Są to tematy, które mogą się przydać do dyskusji we dwoje wraz z dodatkową listą pytań. Chociaż część z podpowiedzi do wspólnych rozmów jest nie do końca adekwatna. Przykładowo jedne z pierwszych dotyczą podejścia do możliwości dokonania aborcji czy seksu z osobą spoza małżeństwa w zależności od różnych okoliczności.
W ogóle „Małżeństwo, przemyśl to!” jest nadzwyczaj pełne zagadnień seksu i konkubinatu, co wydaje mi się trochę nie na miejscu odnośnie czytelników. Jeśli ktoś sięga po książkę, mającą pomóc w przygotowaniach do sakramentu małżeństwa, raczej nie potrzebuje rozbudowanych argumentów o szkodliwości takiego podejścia.
Autorka usilnie stara się przekonać swojego odbiorcę, że małżeństwo jest bardzo dalekie od romantycznej przygody, podkreślając jego (często nadmiernie uwypuklone) trudy. Nie zachęciło mnie to do wzmożonej pracy nad relacją (a taki miał być zapewne cel). Poczułam się raczej zniechęcona do świata z wyobrażeń autorki i lektury jej książki.
Całość jest napisana dość ostrym nieprzyjemnym tonem. Postawa patrzenia z góry na młodych zakochanych i wciskanie swoich wizji – coś, czego bardzo nie lubię.

Bardzo pożyteczna lektura dla wszystkich chcących wstąpić w sakramentalny związek małżeński.

Książka skierowana ciut bardziej do kobiet (pisana nieco bardziej z kobiecej perspektywy),ale warto, żeby również mężczyźni do niej sięgneli. Książka pisana przez panią psycholog. Autorka powołuje się na różne badania udzielając wskazówek dotyczących małżeństwa, komunikacji, analizy swoich zachowań. Celem książki jest sprowokowanie czytelnika do zastanowienia się, czym jest dla niego małżeństwo, i jak je widzi.

Książek-poradników nie powinno się recenzować, bo potem nagle okazuje się, iż po przeczytaniu jednej pozycji w danej tematyce od razu stajemy się ekspertami. Jak również, że mamy prawo wyrażać poglądy w tej dziedzinie. Jednak nie mnie oceniać od strony merytorycznej treść książki. Ja po przeczytaniu tej pozycji jestem niezwykle podbudowany. Wiele z zagadnień w niej poruszonych dopiero przede mną, jednakże uznałem, że warto dowiedzieć się coś więcej, poszerzyć swoje horyzonty, wyrobić swoje zdanie. I pod tym względem ten poradnik jest czymś naprawdę rewelacyjnym. Czytelnik sam na sobie może sprawdzić jakie ma podejście do roli małżeństwa, jak widzi swoją przyszłość, jaki jest teraz, jaki chciałby być w przyszłości, co mógłby odmienić w swoim życiu żeby kiedyś odpowiednio dostosować się do nowej roli. Książka porusza szeroki przekrój zagadnień na temat związku i małżeństwa, autorka przedstawia swoje poglądy w sposób przejrzysty i oparty na konkretnych przykładach. Nie mamy tutaj przypadkowych opinii, są fakty, często potwierdzone bogatą statystyką i licznymi porównaniami. Książka sama w sobie nie odpowiada na pytania, ona je zadaje i domaga się dialogu z czytelnikiem i odpowiedzi z jego strony. Pytania są mądrze zadane, zmuszają do refleksji czytającego. Pokazują, że nie zawsze mamy rację, że czasem warto pochylić się nad drugą osobą, nad jej problemami, ale również radościami. Ukazuje różne aspekty życia w narzeczeństwie i małżeństwie, dzięki czemu Ci którzy wchodzą dopiero w ten etap życia mogą się odpowiednio przygotować, a Ci którzy już mają pewne doświadczenia, mogą znaleźć porady jak pracować nad sobą i swoim związkiem. Książka godna pochwały i polecania, każdemu kto chce się zagłębić w psychologię związku i zrozumieć złożone zagadnienia. Serdecznie polecam.

pouczająca.

pouczająca.

• Poradniki
  • Pedagogika/Psychologia
  • KRESY - zbieram dla Polaków na Kresach
  • Psychologia
  • Dzieci
  • Książki 2015

Dodaj cytat z książki Małżeństwo, przemyśl to! Miłość na całe życie jest możliwa