Elitarni. Zobacz Navy SEALs w akcji

Znak Literanova
2012-11-05
2012-11-05
978-83-240-2289-2
foki navy seals wojsko amerykańskie

Okładka książki Na linii ognia. Navy SEAL na wojnie James D. Horfischer, Marcus Luttrell
Na linii ognia... James D. Horfischer...
Okładka książki Gangster. Prawdziwa historia agenta FBI, który przeniknął do mafii Joaquin Garcia, Michael Levin
Gangster. Praw... Joaquin Garcia, Mic...
Okładka książki Komandos Richard Marcinko, John Weisman
Komandos Richard Marcinko, J...

Fajna pozycja dla miłośników Navy SEALS, ale to album nie wiele do czytania

Fajna pozycja dla miłośników Navy SEALS, ale to album nie wiele do czytania

Ciekawy album, super zdjęcia !!!
Polecam !!!

Ciekawy album, super zdjęcia !!!
Polecam !!!

Ta książka jest w rzeczywistości albumem ze świetnymi zdjęciami. Autorzy ksiazki różnymi sposobami docierali do publikowanych fotografii, a efekt końcowy zawarty na 160 stronach, robi bardzo dobre wrażenie. Samego tekstu, poza opisem credo Sealsów, krótkich opisów ćwiczeń podczas kursu i służby, uzbrojenia, a także operacji "Trójząb Neptuna" jest niewiele. Na końcu książki, autorzy stwierdzają, iż mają nadzieję, że album będzie ciekawym uzupełnieniem książek o NAVY SEAL. Po przerobienie kilku pozycji o tej formacji przyznaję, że spełnia tę rolę. Moją pierwszą książką z tej tematyki był "Snajper" Howarda Wasdina (świetna książka). Kolejną "Komandos" Roberta O'neilla (to on zastrzelił Bin Ladena i warto poczytać). Następną "Navy Seals" Scotta McEwena i Richarda Minitera (tylko dla fanów tej formacji). "Komandos" Richarda Marcinko już czeka na półce na swoją kolej zupełnie tak jak "Nieustraszony" Erica Blehma, a "Cel Snajpera" Chrisa Kyle'a już do mnie zmierza. W między czasie przerobiłem też "Szkołę zabójców" Brandona Webba (świetna lektura o snajperach). Te zdjęcia w pełni oddają realizm tej formacji i w pewien sposób pomagają "poczuć" wojskową rzeczywistość. Jednym ze smaczków Elitarnych, bylo dla mnje zdjecie, gdzie podczas hell weeku, rekruci stoją w nocy na tle hotelu Corronado. W X 2017 również stałem w tym samym miejscu. Wtedy nie zdawałem sobie sprawy z tego w jak "sławnym" miejscu stoję. Polecam ten album każdemu, a fanom jednostek specjalnych w szczególności.

Bardziej album do oglądnięcia niż książka do poczytania, ale bardzo ładne zdjęcia cieszące oko. Dla fanów wojska pozycja obowiązkowa.

Zapraszamy na www.niestatystycznypolak.blogspot.com

Jest to bardziej album fotograficzny niż książka, ale dla miłośników jednej z najlepszych jednostek specjalnych na świecie czyli amerykańskich SEAL-sów stanowi świetne źródło informacji.
Czym jest i jak powstawał „Trident”, jak wyglądają treningi SEAL”s jak brzmi motto, a właściwie bardziej „wyznanie wiary” żołnierzy tej jednostki, jak wygląda sprzęt, którym posługują się „Foki” podczas akcji bojowych.
Dla mnie, jako pasjonata nurkowania, najmocniejszym fragmentem tej pozycji jest następujący cytat, dotyczący szkolenia … z ratownictwa wodnego.

„…Szkolenie związane z pływaniem obejmuje podczas pierwszej fazy naukę ratownictwa wodnego. Doholowanie tonącego w bezpieczne miejsce bywa szczególnie trudne, gdy robi on wszystko, żeby zatopić ratownika: tę sytuację znakomicie symuluje instruktor w mundurze zamierzający uwiesić się całym swoim ciężarem na kursancie…Uczestnicy BUD/S uczą się też oddychania wyłącznie przez usta z wypełnioną wodą maską nurkową na nosie i oczach [to jest jeszcze spoko, ale dalej jest naprawdę ciekawie – wtręt mój :-D]
Inne ważne ćwiczenie to drownproofing czyli podtapianie – ze związanymi stopami i rękami (dłonie związane są za plecami) trzeba przepłynąć 100 metrów, wykonać cykl dwudziestu zanurzeń i wynurzeń, wyłowić leżącą na dnie basenu maskę…Czym ją chwycić ? Oczywiście zębami….”
Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie to absolutny hardcore, a to tylko próbka tego, co muszą przejść „Foki” aby móc przypiąć „Tridenta" do bluzy mundurowej:-D
Świetne fotki, zacne plenery oraz hektolitry potu i adrenaliny :)

Zapraszamy na www.niestatystycznypolak.blogspot.com

Dla mnie trochę za mało treści, ciekawostek, wspomnień. Mimo że ta książka to przecież album, to jednak zawartą treść dobrze się czyta w obliczu załączonych zdjęć. Z drugiej strony jeśli założeniem było przygotowanie albumu to duży minus za sposób jego przygotowania: mianowicie wiele zdjęć zajmuje obie strony co powoduje nieczytelność tych zdjęć w środku, miejscu gdzie łączą się z grzbietem książki. Dlatego podsumowując myślę, że można było lepiej przemyśleć sposób wydania tego albumu.

Publikacja autorstwa Marcina Raka i Michała Romanka to album w całości poświęcony formacji Navy SEALs. Podzielona na osiem rozdziałów książka pokrótce opisuje zarówno historię „fok”, jak i wybrane techniki ich szkolenia. Swoje miejsce w "Elitarnych" ma również hell week, czyli najtrudniejsza część szkolenia, która ma miejsce pod koniec pierwszego miesiąca. To właśnie w tym tygodniu odpada największa liczba kandydatów. Bywa, że z danej grupy nie wytrzymuje nikt...

Więcej na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2015/09/marcin-rak-i-micha-romanek-elitarni.html

Album "Elitarni" przedstawia żołnierzy Navy SEALs w trakcie szkolenia i walki, a także pokazuje wykorzystywane przez nich sprzęt i uzbrojenie.
"Foki" uchodzą za elitę elit spośród jednostek specjalnych na całym świecie. Pozycja autorstwa Marcina Raka i Michała Romanka pozwala rzeczywiście spojrzeć na żołnierzy będących członkami tej formacji.
Znane przysłowie mówi, że jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów i tu znajdujemy tego potwierdzenie. Większość książek opisujących kulisy akcji oddziałów specjalnych nie zawiera żadnych zdjęć, a jeżeli już się trafią to raczej czarno-białe. Pozostawia to pewien niedosyt, który ten album może zniwelować. Na 168 stronach umieszczono grubo ponad 100 kolorowych zdjęć, często na dwóch stronach. Wewnętrzne okładki zawierają fotografie operatorów w mundurach polowych oraz wyposażeniu nurka wraz z krótkimi informacjami odnośnie ubioru i elementów wyposażenia.
Album jest podzielony na kilka części, które dotyczą poszczególnych etapów rekrutacji, szkolenia i służby SEALs-ów. Dzięki temu łatwiej jest zapoznać się z interesującymi nas aspektami.
Jednak zdjęcia to nie wszystko. Każdy rozdział zawiera także informacje dodatkowe np. odnośnie znaczenia poszczególnych elementów odznaki jednostki, czyli "trójzębu" oraz wypowiedzi byłych "Fok" czy też innych wojskowych. Jedną z istotniejszych jest ta należąca do admirała Erica Olsona, byłego dowódcy USSOCOM (dowództwo operacji specjalnych),odnosząca się do obecności kobiet w szeregach "specjalsów". Temat ten w zdecydowanie męskim środowisku jest pomijany, a nie powinien.
Plusem albumu są również zdjęcia ze wspólnych akcji z GROM-em, chociaż jest ich raczej niewiele. Skoro pozycja jest skierowana na polski rynek, autorzy mogli bardziej fakt takiego współdziałania wyeksponować.
"Elitarni" jest bardzo dobrym, "wizualnym" uzupełnieniem książek o szkoleniu i działaniach "Fok" m.in. "Cel snajpera"(http://czytalski.blogspot.com/2014/09/na-celowniku.html) czy w mniejszym zakresie "GROM.pl 2"(http://czytalski.blogspot.com/2014/07/z-jasnego-nieba-grom.html). Skierowany głównie do miłośników jednostek specjalnych pozwoli na ujrzenie tego, o czym przeważnie się tylko czyta.

Znane przysłowie mówi, że jeden...

Warto przeczytać.

Warto przeczytać.

Album daje do myślenia ile człowiek może wytrzymać nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Niezwykłe fotografie, choć lepiej możnaby rozwiązać kwestię czytelności na niektórych zdjęciach. Niesamowite doświadczenie z tak mało mi znanym światem.

• Militaria
  • Sprzedam