Templariusze

Okładka książki Templariusze Malcolm Barber
Okładka książki Templariusze
Malcolm Barber Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
The New Knighthood. A History of the Order oh the Temple
Państwowy Instytut Wydawniczy
1999-01-01
1999-01-01
Robert Sudół
templariusze muzułmanie Francja Ziemia Święta zakony rycerskie średniowiecze mediewistyka

Bardzo porządne kompedium wiedzy o historii zakonu templariuszy. Co prawda dość dużo tu szczegółów, ale bardzo dobrze i sensownie opisanych. Autor podchodzi do tematu z naukowym dystansem, doskonale radzi sobie ze źródłami naukowymi, analizuje je i segreguje według wiarygodności. Mierzy się także z teoriami spiskowymi na temat zakonu. Dodatkowo wskazuje, że nie wszystko w historii templariuszy może być w stu procentach wyjaśnione z powodu braku źródeł. Polecam miłośnikom historii.

Piątek trzynastego, czyli dzień pechowy, przynajmniej uznawany za feralny w większości krajów europejskich. Czy na pewno dlatego, że to właśnie w piątek 13 października roku 1307 aresztowano Templariuszy? Czy to po prostu jeden z mitów, który przypisany jest do zakonu? Mitów jakich wiele, począwszy od tajemnicy powstania Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, nagłego i szybkiego rozwoju, po jeszcze gwałtowniejszy upadek.
Co oznacza pieczęć – dwóch jeźdźców na jednym koniu?
Co się stało z flotą zakonu?
O co tak naprawdę chodziło z Baphometem (przedstawienie dziwacznej głowy można i dziś spotkać w ruinach komandorii i zamków Templariuszy)?
I wreszcie – dlaczego właśnie Portugalia, kraj gdzie zakon de facto przetrwał (przekształcony w Zakon Rycerzy Chrystusa) rozpoczęła erę wielkich odkryć?
Na te, i wiele innych pytań Malcolm Barber w „Templariuszach” nie udziela odpowiedzi. Bo pewnie prawidłowych nikt nigdy nie znajdzie, jeśli w ogóle gdzieś są. Ale i bez rozstrzygnięcia kwestii, ile prawdy jest w legendzie, „Templariusze” to znakomita dzieło o tych „historycznych” dziejach zakonu.
I jeszcze lepszy przewodnik!
Przewodnik po miejscach, w których ślady Templariuszy; zamki, komandorie, kościoły; przetrwały do dziś. Dzięki tej książce, informacjom w niej zawartym, mapkom zobaczyłem kilkanaście miejsc we Francji, Hiszpanii czy Portugalii, które nie znajdują się na turystycznych szlakach, często nie ma ich w „zwykłych” przewodnikach. Dopóki Europa stoi otworem przed nami – koniecznie (do Syrii niestety nie zdążyłem).
PS.
Czytelnikom "wychowanym" na "Kodzie Leonarda da Vinci" czy szukającym wcześniej wiedzy o zakonie w książce "Święty Graal, święta krew" "Templariuszami" Barbera mogą być zawiedzeni.
PPS.
No tak, jest jeszcze tajemnica skarbu, ale tę wyjaśnił Zbigniew Nienacki w książce „Pan Samochodzik i Skarb Templariuszy”. Co by nie mówić o Nienackim, że postać kontrowersyjna, że „ubek” itd., pisać książki dla młodzieży potrafił. A właściwie – uczyć zamiłowania do historii.

Książka dla laika okropna. Czytałam tylko jedną pozycję o wyprawach krzyżowych i to jakoś 2 lata temu, chciałam sobie odświeżyć temat i dowiedzieć się czegoś o samych Templariuszach. Nie przebrnęłam przez nawet 60 stron. ilość nazw, nazwisk i dat na jednej stronie... jest nie do ogarnięcia dla mnie. Pozycja przeznaczona dla osób studiujących temat i bardziej obytych. Bardzo trudno skupić się kiedy autor skacze po miejscach i czasie.

Nie jest to zła pozycja, stąd nie daję oceny ale po prostu nie dla osoby, która z ciekawości chciałaby się zaznajomić z tematem.

„Templariusze” Barbera to pozycja rzeczowo opisująca powstanie, rozwój i upadek zakonu. Najciekawsze są opisy życia codziennego zakonu, rozwoju gospodarczego, sieci konwentów oraz wątków pop-kulturowych i mitów otaczających zakon. Miejscami wręcz pasjonująca!

W porównaniu z „Tragedią templariuszy” Haaga to pozycja bardziej zaawansowana, z większą ilością szczegółów. W zamian za to mamy dużo więcej na temat samego zakonu, gospodarki itp. Na przykład Haag właściwie całkowicie pomija kwestie bogactw templariuszy, a Barber daje dość szczegółowe wyjaśnienia, na przykład opisuje księgi rachunkowe, których fragmenty przetrwały do dziś. Haag jest dla odmiany chyba bardziej zaangażowany, Barber nieco bardziej chłodny w stosunku do zakonu i historii państw krzyżowców.

To moja pierwsza pozycja z serii „Rodowody Cywilizacji”, nie zawiodłem się. Polecam.

Dużo faktów historycznych, czasem zbyt suchych, ale za to obraz zakonu, jego początki i działalność są na szczęście obdarte ze wszystkich mitów.

"Templariusze" M. Barbera wydane w piwowskiej serii "Rodowody cywilizacji", jak cała zresztą seria, to rzeczowy rozprawa w oparciu o dokumenty. No zresztą nazwisko autora to też swego rodzaju gwarancja potraktowania tematu.
Bardzo ciekawe wątki polskie. Natomiast okres wojen krzyżowych trochę trudny do przebrnięcia, związane jest to z bardzo precyzyjnym omówienie zmieniających się sojuszy. Krótko wszyscy walczyli ze wszystkimi, a względy religijne nie zawsze były prane pod uwagę.
Bardzo ciekawy ostatni rozdział "Od klątwy Jakuba de Molay po Wahadło Foucaulta" w którym autor przedstawia całość mitów które powstały wokół Zakonu Templariusz, a to za sprawą zaginięcia głównego archiwum zakonnego. Szkoda tylko że zostajemy sprowadzeni na ziemie, bo czasem fajnie jest opowiadać o historii za sprawą "Królów przeklętych" - M. Druona.
Polecam wszystkim miłośnikom historii i wielkim czytelnikom Dana Browna.

Rzetelny opis dziejów zakonu Templariuszy bez zbędnego bicia piany i poszukiwania teorii spiskowych.

• Średniowiecze
  • Rodowody Cywilizacji