rozwińzwiń

Templariusze

Okładka książki Templariusze Malcolm Barber
Okładka książki Templariusze
Malcolm Barber Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Rodowody Cywilizacji
Tytuł oryginału:
The New Knighthood. A History of the Order oh the Temple
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1999-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
8306027167
Tłumacz:
Robert Sudół
Tagi:
templariusze muzułmanie Francja Ziemia Święta zakony rycerskie średniowiecze mediewistyka
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
42 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
134
133

Na półkach: ,

Bardzo porządne kompedium wiedzy o historii zakonu templariuszy. Co prawda dość dużo tu szczegółów, ale bardzo dobrze i sensownie opisanych. Autor podchodzi do tematu z naukowym dystansem, doskonale radzi sobie ze źródłami naukowymi, analizuje je i segreguje według wiarygodności. Mierzy się także z teoriami spiskowymi na temat zakonu. Dodatkowo wskazuje, że nie wszystko w historii templariuszy może być w stu procentach wyjaśnione z powodu braku źródeł. Polecam miłośnikom historii.

Bardzo porządne kompedium wiedzy o historii zakonu templariuszy. Co prawda dość dużo tu szczegółów, ale bardzo dobrze i sensownie opisanych. Autor podchodzi do tematu z naukowym dystansem, doskonale radzi sobie ze źródłami naukowymi, analizuje je i segreguje według wiarygodności. Mierzy się także z teoriami spiskowymi na temat zakonu. Dodatkowo wskazuje, że nie wszystko w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
184
132

Na półkach: , ,

Piątek trzynastego, czyli dzień pechowy, przynajmniej uznawany za feralny w większości krajów europejskich. Czy na pewno dlatego, że to właśnie w piątek 13 października roku 1307 aresztowano Templariuszy? Czy to po prostu jeden z mitów, który przypisany jest do zakonu? Mitów jakich wiele, począwszy od tajemnicy powstania Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, nagłego i szybkiego rozwoju, po jeszcze gwałtowniejszy upadek.
Co oznacza pieczęć – dwóch jeźdźców na jednym koniu?
Co się stało z flotą zakonu?
O co tak naprawdę chodziło z Baphometem (przedstawienie dziwacznej głowy można i dziś spotkać w ruinach komandorii i zamków Templariuszy)?
I wreszcie – dlaczego właśnie Portugalia, kraj gdzie zakon de facto przetrwał (przekształcony w Zakon Rycerzy Chrystusa) rozpoczęła erę wielkich odkryć?
Na te, i wiele innych pytań Malcolm Barber w „Templariuszach” nie udziela odpowiedzi. Bo pewnie prawidłowych nikt nigdy nie znajdzie, jeśli w ogóle gdzieś są. Ale i bez rozstrzygnięcia kwestii, ile prawdy jest w legendzie, „Templariusze” to znakomita dzieło o tych „historycznych” dziejach zakonu.
I jeszcze lepszy przewodnik!
Przewodnik po miejscach, w których ślady Templariuszy; zamki, komandorie, kościoły; przetrwały do dziś. Dzięki tej książce, informacjom w niej zawartym, mapkom zobaczyłem kilkanaście miejsc we Francji, Hiszpanii czy Portugalii, które nie znajdują się na turystycznych szlakach, często nie ma ich w „zwykłych” przewodnikach. Dopóki Europa stoi otworem przed nami – koniecznie (do Syrii niestety nie zdążyłem).
PS.
Czytelnikom "wychowanym" na "Kodzie Leonarda da Vinci" czy szukającym wcześniej wiedzy o zakonie w książce "Święty Graal, święta krew" "Templariuszami" Barbera mogą być zawiedzeni.
PPS.
No tak, jest jeszcze tajemnica skarbu, ale tę wyjaśnił Zbigniew Nienacki w książce „Pan Samochodzik i Skarb Templariuszy”. Co by nie mówić o Nienackim, że postać kontrowersyjna, że „ubek” itd., pisać książki dla młodzieży potrafił. A właściwie – uczyć zamiłowania do historii.

Piątek trzynastego, czyli dzień pechowy, przynajmniej uznawany za feralny w większości krajów europejskich. Czy na pewno dlatego, że to właśnie w piątek 13 października roku 1307 aresztowano Templariuszy? Czy to po prostu jeden z mitów, który przypisany jest do zakonu? Mitów jakich wiele, począwszy od tajemnicy powstania Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
267
82

Na półkach: ,

Książka dla laika okropna. Czytałam tylko jedną pozycję o wyprawach krzyżowych i to jakoś 2 lata temu, chciałam sobie odświeżyć temat i dowiedzieć się czegoś o samych Templariuszach. Nie przebrnęłam przez nawet 60 stron. ilość nazw, nazwisk i dat na jednej stronie... jest nie do ogarnięcia dla mnie. Pozycja przeznaczona dla osób studiujących temat i bardziej obytych. Bardzo trudno skupić się kiedy autor skacze po miejscach i czasie.

Nie jest to zła pozycja, stąd nie daję oceny ale po prostu nie dla osoby, która z ciekawości chciałaby się zaznajomić z tematem.

Książka dla laika okropna. Czytałam tylko jedną pozycję o wyprawach krzyżowych i to jakoś 2 lata temu, chciałam sobie odświeżyć temat i dowiedzieć się czegoś o samych Templariuszach. Nie przebrnęłam przez nawet 60 stron. ilość nazw, nazwisk i dat na jednej stronie... jest nie do ogarnięcia dla mnie. Pozycja przeznaczona dla osób studiujących temat i bardziej obytych. Bardzo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
232
137

Na półkach:

„Templariusze” Barbera to pozycja rzeczowo opisująca powstanie, rozwój i upadek zakonu. Najciekawsze są opisy życia codziennego zakonu, rozwoju gospodarczego, sieci konwentów oraz wątków pop-kulturowych i mitów otaczających zakon. Miejscami wręcz pasjonująca!

W porównaniu z „Tragedią templariuszy” Haaga to pozycja bardziej zaawansowana, z większą ilością szczegółów. W zamian za to mamy dużo więcej na temat samego zakonu, gospodarki itp. Na przykład Haag właściwie całkowicie pomija kwestie bogactw templariuszy, a Barber daje dość szczegółowe wyjaśnienia, na przykład opisuje księgi rachunkowe, których fragmenty przetrwały do dziś. Haag jest dla odmiany chyba bardziej zaangażowany, Barber nieco bardziej chłodny w stosunku do zakonu i historii państw krzyżowców.

To moja pierwsza pozycja z serii „Rodowody Cywilizacji”, nie zawiodłem się. Polecam.

„Templariusze” Barbera to pozycja rzeczowo opisująca powstanie, rozwój i upadek zakonu. Najciekawsze są opisy życia codziennego zakonu, rozwoju gospodarczego, sieci konwentów oraz wątków pop-kulturowych i mitów otaczających zakon. Miejscami wręcz pasjonująca!

W porównaniu z „Tragedią templariuszy” Haaga to pozycja bardziej zaawansowana, z większą ilością szczegółów. W...

więcej Pokaż mimo to

avatar
341
42

Na półkach:

Dużo faktów historycznych, czasem zbyt suchych, ale za to obraz zakonu, jego początki i działalność są na szczęście obdarte ze wszystkich mitów.

Dużo faktów historycznych, czasem zbyt suchych, ale za to obraz zakonu, jego początki i działalność są na szczęście obdarte ze wszystkich mitów.

Pokaż mimo to

avatar
1632
453

Na półkach: , ,

"Templariusze" M. Barbera wydane w piwowskiej serii "Rodowody cywilizacji", jak cała zresztą seria, to rzeczowy rozprawa w oparciu o dokumenty. No zresztą nazwisko autora to też swego rodzaju gwarancja potraktowania tematu.
Bardzo ciekawe wątki polskie. Natomiast okres wojen krzyżowych trochę trudny do przebrnięcia, związane jest to z bardzo precyzyjnym omówienie zmieniających się sojuszy. Krótko wszyscy walczyli ze wszystkimi, a względy religijne nie zawsze były prane pod uwagę.
Bardzo ciekawy ostatni rozdział "Od klątwy Jakuba de Molay po Wahadło Foucaulta" w którym autor przedstawia całość mitów które powstały wokół Zakonu Templariusz, a to za sprawą zaginięcia głównego archiwum zakonnego. Szkoda tylko że zostajemy sprowadzeni na ziemie, bo czasem fajnie jest opowiadać o historii za sprawą "Królów przeklętych" - M. Druona.
Polecam wszystkim miłośnikom historii i wielkim czytelnikom Dana Browna.

"Templariusze" M. Barbera wydane w piwowskiej serii "Rodowody cywilizacji", jak cała zresztą seria, to rzeczowy rozprawa w oparciu o dokumenty. No zresztą nazwisko autora to też swego rodzaju gwarancja potraktowania tematu.
Bardzo ciekawe wątki polskie. Natomiast okres wojen krzyżowych trochę trudny do przebrnięcia, związane jest to z bardzo precyzyjnym omówienie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
655
116

Na półkach: ,

Rzetelny opis dziejów zakonu Templariuszy bez zbędnego bicia piany i poszukiwania teorii spiskowych.

Rzetelny opis dziejów zakonu Templariuszy bez zbędnego bicia piany i poszukiwania teorii spiskowych.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    150
  • Przeczytane
    61
  • Posiadam
    24
  • Historia
    7
  • Średniowiecze
    6
  • Chcę w prezencie
    3
  • Rodowody Cywilizacji
    3
  • Historyczne
    3
  • historia
    2
  • Teraz czytam
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Templariusze


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne