Sztuka życia i przetrwania

Okładka książki Sztuka życia i przetrwania Hans-Otto Meissner
Okładka książki Sztuka życia i przetrwania
Hans-Otto Meissner Wydawnictwo: Bellona poradniki
1990-01-01
83-11-07814-9
Adam Sznaper
survival sztuka przetrwania poradnik

Książka ma już przeszło 30 lat tym niemniej niektóre rady w niej zawarte są ponadczasowe. Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z bushcraftem/survivalem z pewnością dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy. Zawsze warto mieć taką pozycję w swojej biblioteczce, nigdy nie wiadomo jakie czasy nastaną i z jakimi trudami życia codziennego (brak wody pitnej/brak pożywienia) przyjdzie nam się mierzyć. Oczywistym jest, że postęp technologiczny, jaki dokonał się na świecie w ostatnich 30 latach jest ogromny. Z tego powodu wiele wskazówek przekazywanych przez autora może wydawać się wręcz absurdalnych (odzież ze skór zwierzęcia itp.). Trzeba zatem pewne fragmenty książki traktować z przymrużeniem oka ;) Mimo wszystko polecam!

Jest to książka po prostu wspaniała, która rozpaliła swego czasu moją ośmioletnią wyobraźnię równie mocno jak „Robinson Cruzoe” albo „Biały kieł”, ucząc mnie, że:
- węże można jeść, byle najpierw obciąć im głowę,
- alkohol (najlepiej osiemdziesięcioprocentowy rum) należy popijać tylko wieczorem, bo w ciągu dnia powoduje zmęczenie,
- „traperską brodę” zapuszczają przeważnie nowicjusze, żeby imponować innym, sprawiając wrażenie, że znosili tak ogromne trudy, że nie mogli się ogolić,
- nie ma nic groźniejszego niż ranny nosorożec,
- jeśli zostawi się w strumieniu truchło łosia, następnego dnia będzie przy nim mnóstwo ryb, które można wyłapać i zjeść.

Pokazując mi pięć sposobów zawieszania garnka nad ogniem i dziesięć typów szałasów, „Sztuka życia i przetrwania” jednocześnie odmalowała romantyczną wizję nieulękłego człowieka, który poskramia naturę przede wszystkim dzięki zdrowemu rozsądkowi i pomysłowości. A chociaż różne rdzenne ludy zdarza jej się określić mianem „dzikich”, co współczesne oko razi, to jednocześnie o umiejętnościach owych „dzikich” wypowiada się z dużym szacunkiem i uznaniem, piętnując za to cywilizację, która czyni ludzi nieporadnymi w obliczu przyrody.

Bo tylko będąc blisko natury, człowiek w pełni czuje swoje nad nią zwycięstwo. Wystarczy, że uda mu się rozpalić ognisko wśród siąpiącej mżawki, a już może czuć się panem stworzenia.

(przeklejone z: http://straszna-nisza.blogspot.com/2016/10/kocham-zwierzeta-dlatego-lubie-je.html)

- węże można jeść, byle najpierw obciąć im głowę,
- „traperską brodę” zapuszczają przeważnie...

Książka jednocześnie przygodowa i edukacyjna. W gawędowej formie przedstawia różnego rodzaju sytuacje wymagające wiedzy o przetrwaniu i sposobów zdobycia pożywienia, wody, polowania, ogrzewania się w najróżniejszych warunkach środowiskowych. Obecnie trąci trochę myszką, gdyż nawiązuje do sposobów i technik kojarzących się raczej z czasami "gorączki złota" na Alasce niż współczesnością. Nie tracą jednak uroku historie ludzi z całego świata, którzy przeżyli w trudnych warunkach.

Czyta się jak dobrą książkę przygodową, ale zawiera chyba wszystkie informacje, dzięki którym można przetrwać, a nawet nieźle żyć, w najtrudniejszych warunkach na ziemi (ode mnie minus za szczepienia, ale to już kwestia indywidualnych decyzji i poglądów).

Poza okładką, nie pasującą za chińskiego boga do tej tematyki (mym skromnym zdaniem oczywiście) książka godna polecenia. Niby to poradnik survivalowy, ale czyta się jak stare dobre książki podróżnicze. Opisy technik survivalowych, budowanie chaty, polowanie, łowienie; przeplatane są opowieściami o ludziach, którzy znaleźli się w takich kryzysowych sytuacjach i poradzili sobie, bądź też nie (i dlaczego nie). Metody łowów myśliwych z różnych stron świata (na kozice bądź goryle),bardzo ciekawe poglądowe rysunki. Polecam.

Książka napisana w czasach "przed Bearem Gyrllsem". Książka, którą tak naprawdę to powinno się mieć zawsze przy sobie, wyjeżdżając w daleką podróż (właściwie w każdą podróż, bo nigdy nie wiadomo... jak pisze autor). Jest tu tak duża ilość przydatnych informacji, że nie sposób tego spamiętać po jednokrotnym przeczytaniu.A czyta się ją świetnie - porady przeplatane są opisami rzeczywistych przypadków. Dodatkowo opisy zawarte w książce uzupełnione są przydatnymi rysunkami (bo czasem nie bardzo wiadomo jak ma wyglądać to co autor opisuje w tekście - a w końcu od tego może zależeć nasze życie).
Generalnie - świetna książka sensacyjno - przygodowo - poradnikowa, w której opisane porady i sytuacje mogą nam się kiedyś przydać (oby nie).

• Survival
  • Popularnonaukowe