Jelita

Okładka książki Jelita
Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Cykl: Dzieje Polski (tom 13) powieść historyczna
powieść historyczna
Dzieje Polski (tom 13)
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1979-01-01
1959-01-01
legenda herbowa powieść historyczna historia Polski Łokietek Wincenty z Szamotuł

więcej Więcej

Jeden z epizodów w życiu Władysława Łokietka, najazd Krzyżaków na Polskę i bitwa pod Płowcami. Zdrada wojewody poznańskiego i inne sfabularyzowane przez Kraszewskiego zapisy z kroniki Długosza.

Powieść historyczna z czasów Władysława Łokietka .Po podzieleniu Polski na dzielnice po śmierci Bolesława Krzywoustego w 1138 roku stara się on zjednoczyć ziemie polskie, ale zawadą jest zakon krzyżacki i wybucha wojna a konkretnie bitwa pod Płowcami w 1333r.

Jelita – nazwa i znak herbu jednego z bohaterów tej powieści - Floriana Szarego z Surdęgi i jego rodu. Oddanego królowi, prawego rycerza, nękanemu przez mściwego sąsiada – Nikosza Bąka. Jest też Wincz Toporczyk (Wincenty z Szamotuł) – dumny, grzeszący pychą możnowładca. Mówiący o sobie: „król mi oddał wielkorządy w Polsce, bo ja mu ten kraj dałem, jam mu go ocalił, jam...

Niezła książeczka - fajnie się czytało - dobre do czytania w czasie dojazdów do pracy.

• Historyczne
  • Powieść historyczna