Kalendarz wydarzeń literackich: czerwiec

LubimyCzytać LubimyCzytać
30.05.2022

Kalendarz wydarzeń literackich stworzyliśmy po to, by przedstawić wam wszystkie informacje o ciekawych inicjatywach organizowanych dla miłośników i miłośniczek książek w danym miesiącu. Sprawdźcie, na jakie targi książki, spotkania autorskie, warsztaty czy dyskusje, a nawet spacery literackie śladami ulubionych autorów warto się wybrać w czerwcu.

Kalendarz wydarzeń literackich: czerwiec

Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki

Gdzie? Wrocław

Kiedy? 1–5 czerwca

Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki w roku 2022 odbędzie się aż w pięciu miastach – w Lublinie, Warszawie, Katowicach, Gdyni oraz we Wrocławiu. Do każdej z miejscowości wydarzenie zawita w innym miesiącu, w czerwcu do Wrocławia. W stolicy Dolnego Śląska na najmłodszych czytelników od 1 do 3 czerwca czekają m.in. takie atrakcje, jak warsztaty inauguracyjne z ambasadorką wydarzenia, Teresą Wilbik, a także warsztaty z Kristin Roskifte, autorką książki „Wszyscy się liczą”, oraz z Przemysławem Liputem, autorem „Miasta potwora”. Fanów powieści kryminalnych dla dzieci ucieszy zapewne wiadomość, że na Międzynarodowym Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki odbędzie się również spotkanie online z Jørnem Lierem Horstem. W festiwalowy weekend na osoby odwiedzające wydarzenie czeka m.in. gra miejska na podstawie komiksu „Światła północy” oraz spotkanie z jego autorką, Malin Falch. Nie zabraknie również Ostrych Dyżurów Literackich i międzykulturowych i rodzinnych warsztatów kulinarnych.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, a szczegółowy program można znaleźć na stronie: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/.

Targi Książki nad Odrą 2022

Gdzie? Kędzierzyn-Koźle

Kiedy? 2 czerwca

Podczas Targów Książki nad Odrą w Kędzierzynie-Koźlu swoje stoiska zaprezentuje 19 wydawnictw, odbędą się również spotkania autorskie. Kozielski rynek odwiedzą: Barbara Supeł, Dariusz Rekosz, Michał Zawadka, a także Magdalena Kordel, Antoni Piechniczek i Ewa Wachowicz. Wydarzeniu towarzyszy akcja „Płynne Czytanie”, w ramach której zorganizowane zostaną literackie rejsy po Odrze. W tym roku gościem „Płynnego Czytania” będzie Jerzy Zelnik. Na Targach Książki nad Odrą nie zabraknie również animacji dla dzieci oraz spotkania Kozielskiego Stowarzyszenia Twórców i Stowarzyszenia Samowydawcy.pl.

Wstęp na Targi Książki nad Odrą jest bezpłatny, a więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie https://www.mbpkk.pl/targi-ksiazki-nad-odra-2022/.

Jarmark Książki w Warszawie

Gdzie? Gmach Główny Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie

Kiedy? 9–12 czerwca

W naszym kalendarzu wydarzeń nie mogło też zabraknąć miejsca dla Jarmarku Książki – to odbywające się w samym sercu Warszawy połączenie targów z festiwalem literackim. Inicjatorem wydarzenia jest Instytut Kultury. W czerwcu podczas Jarmarku Książki swój dorobek zaprezentują wystawcy: Fundacja Duży Format, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Instytut Literatury, Instytut Pamięci Narodowej, Narodowe Centrum Kultury, Wydawnictwo Ossolineum, Instytut Książki, Biblioteka Narodowa, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Biblioteka Śląska, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Księgarnia Akademicka.

Na uczestników Jarmarku czekają również spotkania z autorami (m.in. Justyną Bargielską i Antonim Liberą), a także koncerty m.in. takich muzyków, jak Brzoska Kolektyw czy Zuza Wiśniewska. Podczas Jarmarku ogłoszeni zostaną również zwycięzcy czwartej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy”.

Udział w Jarmarku Książki jest bezpłatny. Pełen program wydarzenia dostępny jest na stronie www.jarmark-ksiazki.pl.

Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry

Gdzie? Wisła

Kiedy? 3–5 czerwca

Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry w tym roku będzie miał swoją drugą edycję. Powstał po to, by „zachować to, co najlepsze w twórczości pochodzącego z Wisły autora”, by wciąż zadawać pytania, na które i zmarły przed dwoma laty pisarz szukał odpowiedzi. Na wydarzenie zaproszono około 100 gości, odbędzie się 45 spotkań literackich. Odwiedzający Wisłę będą mogli posłuchać rozmów m.in. z Krystyną Kurczab-Redlich, autorką „Wowy, Wołodii, Władimira: Tajemnic Rosji Putina”, z Justyną Grondecką i Ludwiką Włodek o sytuacji w Afganistanie, z Katarzyną Tubylewicz i Agatą Romaniuk o różnych obliczach miłości, z Witoldem Szabłowskim o „Rosji od kuchni” i karmieniu dyktatorów, z Iloną Wiśniewską o „Migocie”.

Festiwal Słowa Granatowe Góry to nie tylko spotkania z twórcami, ale i spacery tematyczne (m.in. śladami Jerzego Pilcha) oraz trzy koncerty, w których wystąpią: Kuba Badach, Projekt OST (Opla, Stasiuk, Trzaska) i Fisz Emade Tworzywo.

Wstęp na wszystkie spotkania literackie jest bezpłatny, nie jest też konieczna żadna rejestracja, płatne będą natomiast warsztaty (przede wszystkim ze względu na niewielką ilość miejsc i konieczność ich zajęcia) oraz koncerty. Szczegółowy program Festiwalu jest dostępny na stronie: https://www.granatowegory.pl/.

Festiwal Ilustracji i Komiksu

Gdzie? Warszawa, Centrum Praskie Koneser

Kiedy? 4–5 czerwca

Warszawski Festiwal Ilustracji i Komiksu odbędzie się w tym roku po raz pierwszy. W ramach wydarzenia fani komiksów będą mogli uczestniczyć w spotkaniach z autorami i autorkami – Pragę odwiedzą m.in. Monika Laprus-Wierzejska, Wojciech Cichoń, Krzysztof Wyrzykowski, Meago i Maciej Kur, Maciej Kisiel. Na wydarzeniu nie zabraknie również wydawców, na chętnych czekają także warsztaty z rysunku klasycznego oraz warsztaty z rysunku z wykorzystaniem tabletów graficznych Wacom. Co więcej, na Festiwalu Ilustracji i Komiksu zostanie też zorganizowana giełda komiksów.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a informacje o nim można znaleźć na stronie https://www.facebook.com/Festiwal-ilustracji-i-Komiksu-FiiK.

Festiwal Kryminalny Magiel

Gdzie? Gostyń

Kiedy? 3–4 czerwca 2022

Celem organizatorów Festiwalu Kryminalny Magiel jest promocja dwóch odmian kryminału – historycznej powieści kryminalnej i kryminału retro. W tym roku na wydarzeniu pojawią się: Ryszard Ćwirlej, Krzysztof Beśka, Tomasz Duszyński, Michał Fajbusiewicz, Sławomir Koper, Renata Piątkowska, Patrycja Podrazik, Vincent V. Severski, Grzegorz Skorupski i Robert Ziółkowski. To jednak nie wszystko – oprócz spotkań autorskich na odwiedzających Festiwal czekają takie atrakcje, jak: warsztaty kryminalistyczne i komiksowe, pokaz technik kryminalistycznych w wykonaniu Powiatowej Komendy Policji z Gostynia, wystawy, gry plenerowe i planszowe, pokaz samochodów z czasów PRL-u, premiera komiksu „Kotek i kot. Tajemnica Nulachty” oraz filmu „Omerta”. W Gostyniu będzie też można udać się na koncert zespołu Frazier & Nowak, nastąpi również rozstrzygnięcie konkursu na Najlepszy Kryminał Retro 2021 oraz losowanie zwycięzców zabawy „Paszport Kryminalnego Magla”.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, więcej informacji o Festiwalu Kryminalny Magiel znajduje się pod tym linkiem: http://kryminalnymagiel.gostyn.pl/.

Festiwal Książki Opole 2022

Gdzie? Opole

Kiedy? 3–5 czerwca

Tegoroczny Festiwal Książki Opole będzie się składał z wielu różnych wydarzeń. Zorganizowane zostaną targi książki, które potrwają przez wszystkie festiwalowe dni – swoje stoiska otworzy osiemdziesiąt polskich wydawnictw. Na Festiwalu nie zabraknie również spotkań autorskich. Wśród gości znajdą się m.in. Remigiusz Mróz, Katarzyna Barlińska (vel P.S. Herytiera), Marcin Meller, Krystyna Kurczab-Redlich, Katarzyna Grochola, Katarzyna Bonda, Anna Gacek, Artur Domosławski, Katarzyna Tubylewicz, Jakub Ćwiek, Anna Ficner-Ogonowska.

Kolejną odsłonę Festiwalu Książki Opole 2022 stanowią warsztaty w Bibliotece Miejskiej, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Odbędą się m.in. trening superkoncentracji dla najmłodszych, zajęcia zorganizowane przez Loesje, warsztaty stoickie czy warsztaty ruchowo-rysunkowe. To jednak nie wszystko. Inną z atrakcji wydarzenia stanowią koncerty Waglewskiego i Pospieszalskiego, Eskaubei i Tomek Nowak Quartet ft. Mr Crime. Swój stand-up zaprezentuje Tomasz Jachimek.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny, a więcej informacji na ich temat można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia: https://festiwalksiazki.pl/.

Festiwal „Od czytania do działania”

Gdzie? Poznań, skłot Rozbrat, ul. Pułaskiego 21a

Kiedy? 4–5 czerwca

Festiwal „Od czytania do działania” to kameralne targi książki, debaty na tematy społeczne oraz spotkania autorskie. Wśród dostępnych na wydarzeniu tytułów pojawią się publikacje poruszające ważne kwestie społeczne, podpowiadające jak zbudować lepszy/inny świat. Co więcej, każda osoba chcąca wystawić na kiermaszu swoje własne książki może to zrobić bezpłatnie – dla każdego znajdzie się miejsce. Wystarczy tylko wysłać e-mail o tytule „kiermasz stoisko” na adres: bractwotrojka@gmail.com (w wiadomości należy też podać informację, ile miejsca będzie potrzebne do wystawienia książek).

Odwiedzający festiwal będą też mogli posłuchać rozmów z jego gośćmi. Znajdą się wśród nich m.in.: Przemysław Wielgosz, Kacper Pobłocki, Michał Rauszer, Jarosław Urbański oraz Wojciech Szot. W trakcie Festiwalu „Od czytania do działania” odbędą się także warsztaty komiksowe i koncert białoruskiej grupy Dzieciuki. Wstęp na wszystkie wydarzenia, poza koncertem, jest bezpłatny.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronach na Facebooku: https://www.facebook.com/events/324099343198741/ oraz https://www.facebook.com/events/746778913021918.

Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności

Gdzie? Gdańsk (Instytut Kultury Miejskiej, 100cznia, NOMUS. Nowe Muzeum Sztuki, księgarnia festiwalowa Marpress, Gdański Teatr Szekspirowski, Olivia Garden, WL4 Mleczny Piotr)

Kiedy? 9–11 czerwca

Kolejne wydarzenie z kalendarza, czyli Festiwal Europejski Poeta Wolności odbędzie się po raz siódmy, a w jego ramach zaplanowano m.in. spotkania z poetami i poetkami polskimi i zagranicznymi, a także interwencje artystyczne, wieczory z poezją, muzyką oraz Stocznią Gdańską w tle. Każdy z trzech dni Festiwalu odbędzie się pod innym hasłem. I tak hasłem pierwszego dnia jest: „To, co wspólne” (dyskusja o poetyckim pędzie do tworzenia antologii wierszy), kolejny dzień poświęcony będzie podmiotowi w wierszu i obecności autora lub autorki w swoim dziele, a w trakcie ostatniego dnia goście skupią się wokół kwestii przyszłości poezji i świata.

Serię spotkań z poetami i poetkami poprowadzą Zofia Król i Jakub Kornhauser. Na Międzynarodowym Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności pojawią się m.in.: Anna Adamowicz, Souzan Ali (Syria), Wojtek Blecharz, Iryna Ciłyk (Ukraina) Anja Zag Golob (Słowenia), Petr Hruška (Czechy), Jerzy Jarniewicz, Radek Jurczak, Kateryna Kałytko (Ukraina), Aneta Kamińska, Eka Kevanishvili (Gruzja), Marianna Kijanowska (Ukraina), Barbara Klicka, Jakub Kornhauser, Zofia Król, Luljeta Lleshanaku (Albania), Magdalena Kicińska, Aaiún Nin (Angola).

Zaplanowano też pasmo artystyczne, a 10 czerwca ogłoszone zostanie nazwisko Europejskiego Poety Wolności. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. W gali wręczenia nagrody można wziąć udział na podstawie zaproszenia wydawanego od 30 maja w kasie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie: www.europejskipoetawolnosci.pl.

Festiwal Literackie Objezierze

Gdzie? Objezierze

Kiedy? 10–11 czerwca

Festiwal Literackie Objezierze odbywa się w odnowionym zabytkowym domu kultury w Objezierzu, w gminie Oborniki w województwie wielkopolskim. To tutaj bywali Niemcewicz, Żmichowska, Kraszewski, to miejsce opisał Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”. W roku 2022 wydarzenie organizowane jest po raz drugi, jego gośćmi będą m.in.: Ałbena Grabowska, Robert Małecki, Magdalena Grzebałkowska, Łukasz Orbitowski, Joanna Jodełka, Sylwia Chutnik. W ramach Festiwalu Literackie Objezierze zaplanowano również warsztaty organizowane przez Wydawnictwo Miejskie Posnania, warsztaty z Kicią Kocią, koncerty, będzie też można wraz z przewodnikiem poznać najważniejsze zabytki Objezierza i wziąć udział w bookcrossingowej akcji „Książki na wolności”.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a więcej informacji o nim znajduje się na stronie https://literackieobjezierze.pl/.

Izabelińskie Spotkania z Książką

Gdzie? Izabelin

Kiedy? 10–12 czerwca

Izabelińskie Spotkania z Książką odbywają się w niedalekiej odległości od stolicy, a jednocześnie w niecodziennym sąsiedztwie prawdziwej puszczy. W tym roku to wydarzenie z czerwcowego kalendarza imprez literackich zostanie zorganizowane w dniach 10–12 tego miesiąca, a więcej informacji na ten temat pojawi się na stronie https://www.planetaizabelin.pl/.

Bieszczadzkie Lato z Książką

Gdzie? Lesk i Przemyśl

Kiedy? 15–16 czerwca

Bieszczadzkie Lato z Książką ma w tym roku już swoją 15. edycję. W Lesku i Przemyślu zagoszczą: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Michał Kleiber, Zygmunt Miłoszewski, Marek Przybylik, Wojciech Widłak, Jerzy Kisielewski, Michał Ogórek i Maciej Wierzyński, Lucyna Kirwil i Henryk Sawka.

Wstęp na Bieszczadzkie Lato z Książką jest bezpłatny. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia znajdują się na stronie http://www.bosz.com.pl/page/34/Bieszczadzkie-lato-z-ksiazka/.

Festiwal Fantastyki Pyrkon w Poznaniu

Gdzie? Poznań, Międzynarodowe Targi Poznańskie

Kiedy? 17–19 czerwca

Pyrkon to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku dla wszystkich miłośników fantastyki. Na jednym z największych tego typu festiwali w Europie pojawi się w tym roku 280 wystawców, będzie on również obfitował w wiele wydarzeń. Tegorocznymi gośćmi bloku literackiego na Pyrkonie będą m.in.: Andrzej Pilipiuk, Graham Masterton, Michał Gołkowski, Michał Protasiuk, Piotr W. Cholewa, Rebecca F. Kuang, Samantha Shannon, Victoria Holmes, Witold Vargas, Wojciech Siudmak. Pozostałe bloki na Pyrkonie to: blok serialowo-filmowy, blok fabularny (z takimi gośćmi jak m.in. Dredu, Mike Mason, Jason Durall, Kenneth Hite, Liz Danforth), strefa mangi i anime, strefa dziecięca (m.in. Rafał Kosik, Anna Sakowicz, Florentyna Domagała, Marta Kisiel, Sylwia Błach, Marcin Mortka), cosplay & gaming zone, strefa cosplay, blok komiksowy (m.in. Agnieszka Kamieńska, Bartosz Sztybor, Dogrom Stachowiak, Kamila Rudnicka, Katarzyna Niemczyk, Maciej Kur, Tomasz Spell) oraz blok naukowy i scena plenerowa.

W tym roku w programie Pyrkonu znalazło się ponad 900 wydarzeń (12% z nich odbędzie się w języku angielskim). Wśród atrakcji festiwalu warto wymienić: otwarty całą dobę Games Room, w którym będzie można zagrać (a także – nauczyć się grać) w planszówki, Strefę Gier Wideo z konsolami, najnowszymi i kultowymi tytułami, turniejami, showroomami, strefę Indie Games oraz Retro. W Fantastycznych Wioskach będzie można wziąć udział w wielu aktywnościach nawiązujących do historii, obejrzeć stroje, odbędą się wystawy, spektakle teatralne, pokazy filmowe, koncerty, sesje Q&A z gwiazdami fantastyki. Nie zabraknie również Maskarady, czyli wielkiego konkursu cosplay.

Wstęp na Pyrkon jest płatny, bilety można kupić na oficjalnej stronie festiwalu: https://pyrkon.pl/. W tym samym miejscu dostępny jest również szczegółowy program wydarzenia.

Big Book Festival

Gdzie? Warszawa, ul. Otwocka 14

Kiedy? 24–26 czerwca

W roku 2022 odbędzie się już 10., jubileuszowa edycja Big Book Festivalu. Tym razem wydarzenie zawita do przestrzeni Małej Warszawy – kompleksu kulturalno-biznesowego otwartego w dawnych fabrykach na legendarnych Szmulkach. Tej imprezie literackiej towarzyszyć będzie hasło „Do widzenia, do jutra!”. Skąd taki wybór? Hasło zostało zaczerpnięte z debiutanckiego filmu Janusza Morgensterna i określa moment, w którym znalazł się festiwal. Choć odbywa się on już po raz 10., nadal pozostaje młody i działa prężnie. W ramach Big Book Festivalu zaplanowano 40 wydarzeń scenicznych, dyskusji, warsztatów, happeningów. Wśród gości wydarzenia znajdzie się m.in. ośmioro autorów zagranicznych: Martin Caparrós, Sonia Faleiro, Georgi Gospodinow, Ulrich Hub, Gabriel Krauze, Hari Kunzru, Megan Nolan oraz Karin Smirnoff. Pojawią się również autorki i autorzy premierowych tytułów: Małgorzata Czyńska („Witkacy i kobiety”), Karolina Dzimira-Zarzycka („Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki”), Magdalena Melnyk („Meksyk, moja miłość. Historia Eleny Poniatowskiej”), Radek Rak („Agla. Alef”), Karolina Rogaska („Bez wstydu. Sekspraca w Polsce”), Juliusz Strachota („Buddaland”) oraz Wit Szostak („Szczeliny”) i Agata Tuszyńska („Żongler. Romain Gary”). Z okazji 10. urodzin Big Book Festivalu zorganizowany zostanie Duży Bal Literacki pt. „Jaką książką jesteś?” – wszyscy czytelnicy i czytelniczki mogą się przebrać za tytuł książki lub jej bohatera.

Co ważne, w tym roku wszystkie wydarzenia odbędą się WYŁĄCZNIE na żywo w Warszawie, nie będą transmitowane. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, a program Big Book Festivalu i więcej związanych z wydarzeniem informacji można znaleźć na stronie pod tym linkiem: https://bigbookfestival.pl/.

Non-fiction. Festiwal reportażu

Gdzie? Kraków (dokładna lokalizacja jest jeszcze ustalana)

Kiedy? 24–26 czerwca

Non-fiction. Festiwal reportażu to pierwsze w Polsce wydarzenie poświęcone w całości literaturze właśnie tego gatunku. Wstępnym tematem tegorocznej edycji jest DOM – ten utracony, rodzinny, ale i zły, dom, którego niektórzy ludzie nie mają. Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia pojawi się wkrótce na https://nonfiction.pl/.

Imieniny Jana Kochanowskiego

Gdzie? Warszawa, Ogród Krasińskich

Kiedy? 25 czerwca

Imieniny Jana Kochanowskiego, organizowane przez Bibliotekę Narodową, odbędą się już po raz 10. w sąsiadującym z siedzibą instytucji Ogrodzie Krasińskich. Tym razem na imieninach słynnego poety będzie gościć również inna twórczyni – Maria Konopnicka. Nie zabraknie też dyskusji o ukochanych książkach z dzieciństwa, o tym, co współcześnie oznacza: „być pisarką”, pojawią się również… krasnoludki, które staną się przedmiotem rozmowy Karoliny Głowackiej i Macieja Szymanowicza. Wystąpią Teatr Baj i zespół Czereśnie, tradycyjnie odbędzie się mecz poetycki, spektakl Teatru Improwizowanego Klancyk oraz dansing pod gwiazdami. Wykonana zostanie też „Pieśń Świętojańska o Sobótce”.

Na Imieninach Jana Kochanowskiego będzie można wziąć udział w spotkaniach autorskich, kupić książki w imieninowych cenach – szczegółowy program wydarzenia pojawi się wkrótce na https://www.bn.org.pl/projekty/imieniny-jana-kochanowskiego/2022.

Zainteresowani? Które z wydarzeń w czerwcowym kalendarzu literackim odwiedzicie?


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Arczi 05.06.2022 18:18
Czytelnik

Szkoda że u mnie w mieście  nie ma wydarzeń literackich 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
awita 30.05.2022 20:21
Czytelniczka

Na pewno wybiorę się na Big Book Festival - moje ulubione wydarzenie literackie! Z niecierpliwością czekam na spotkania autorskie: z Georgim Gospodinowem, Harim Kunzru, Radkiem Rakiem, Witem Szostakiem i Agatą Tuszyńską, autorką wyczekiwanej biografii Romaina Gary'ego.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jousna 30.05.2022 20:04
Czytelniczka

Ja wybieram się na Festiwal Książki do Opola  😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 30.05.2022 17:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
PaSta 18.12.2022 20:11
Czytelnik

Dziękuję za zaproszenie. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się