forum Oficjalne Konkursy

Najdziwniejsze kłamstwo – wygraj książkę „Prawda. Krótka historia wciskania kitu”.

LubimyCzytać
utworzył 17.03.2020 o 14:13

Żyjemy w wieku „postprawdy”. Prezydent Stanów Zjednoczonych nie zawraca sobie głowy prawdziwością swoich słów (rekord pobił dzięki szczególnie intensywnemu tsunami bredni, kiedy w ciągu 120 minut wygłosił 125 fałszywych stwierdzeń, czyli więcej niż jedno na minutę!). Płaskoziemcy i antyszczepionkowcy już nie wierzą ekspertom. Internet zmienił nasze codzienne życie w dezinformacyjne pole bitwy. Ale czy „złoty wiek“ prawdy rzeczywiście kiedykolwiek istniał? Czy naprawdę ludzie kiedyś nie kłamali? Tom Phillips, redaktor serwisu fullfact.org zajmującego się sprawdzaniem faktów, każdego dnia zmaga się z zalewem bzdur. I rzuca sarkastyczne spojrzenie na przekonanie, że kłamstwo w debacie publicznej pojawiło się wczoraj. Z właściwym sobie humorem pokazuje, że zawsze mieliśmy tendencję do zmyślania i że dzisiejsza fakenewsowa histeria jest tylko najświeższą wersją starej dobrej umiejętności ludzi do rozsiewania kłamstw gdziekolwiek się da. Imponujące kłamstwa i kłamcy, których aż chce się szanować!

Wiadomo, kłamać nie wolno i jest to brzydki nawyk. Ale komu choć raz nie zdarzyło nawet delikatnie minąć się z prawdą, niech pierwszy rzuci kamień. Jakie jest najdziwniejsze lub najśmieszniejsze kłamstwo jakie zdarzyło się wam usłyszeć? A może to właśnie wy jesteście jego autorem?



Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.


Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Prawda. Krótka historia wciskania kitu - Jacek Skowroński
Prawda. Krótka historia wciskania kitu

Autor : Tom Phillips

Nowa książka autora bestsellera „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko”. Tym razem przeczytacie o prawdziwe – a raczej o wszystkich genialnych sposobach wciskania kitu, jakie ludzkość wymyśliła przez wieki... Żyjemy w wieku „postprawdy”. Prezydent Stanów Zjednoczonych nie zawraca sobie głowy prawdziwością swoich słów (rekord pobił dzięki szczególnie intensywnemu tsunami bredni, kiedy w ciągu 120 minut wygłosił 125 fałszywych stwierdzeń, czyli więcej niż jedno na minutę!). Płaskoziemcy i antyszczepionkowcy już nie wierzą ekspertom. Internet zmienił nasze codzienne życie w dezinformacyjne pole bitwy. Ale czy „złoty wiek“ prawdy rzeczywiście kiedykolwiek istniał? Czy naprawdę ludzie kiedyś nie kłamali? Tom Phillips, redaktor serwisu fullfact.org zajmującego się sprawdzaniem faktów, każdego dnia zmaga się z zalewem bzdur. I rzuca sarkastyczne spojrzenie na przekonanie, że kłamstwo w debacie publicznej pojawiło się wczoraj. Z właściwym sobie humorem pokazuje, że zawsze mieliśmy tendencję do zmyślania i że dzisiejsza fakenewsowa histeria jest tylko najświeższą wersją starej dobrej umiejętności ludzi do rozsiewania kłamstw gdziekolwiek się da. Imponujące kłamstwa i kłamcy, których aż chce się szanować! Od Wielkiej Mistyfika­cji Księżycowej (kiedy nowojorska gazeta „Sun” wzbudziła sensację, publikując cykl artykułów o sławnym astronomie sir Herschelu, który odkrył na Księżycu zaawansowaną cywilizację), przez humbug o wannach, po grasującego w Croydon seryjnego zabój­cę kotów – wiele z tego, co czytaliśmy o wydarzeniach dzie­jących się na świecie, było totalną bzdurą. Przed wami nie­prawdopodobne opowieści o mitycznych krainach i badaczach niekoniecznie będących w miejscach, o których pisali. Albo historie o manipulacjach na wielką skalę dzięki rozpowszechnianiu teorii spiskowych lub o nieudanych próbach tuszowania katastrof czy o propagandzie z czasów wojny – czyli cała niecna sztuka politycznej ściemy! Przeczytajcie o maniach, lękach i zbiorowych histeriach pro­wadzących do wiary w absurdalne rzeczy – jak widmowe statki po­wietrzne czy niezwykle rozpo­wszechnione przekonanie, że ktoś próbuje kraść mężczyznom penisy – które przekładają się czasem na zupełnie rzeczywiste tragedie… na przykład powodują polowania na czarownice. Okazuje się, że jeśli chodzi o życie w prawdzie, to sami jeste­śmy swoim największym wrogiem. Ta książka opowiada o tym, jak ludzkość przez stulecia oszukiwała samą siebie. Stawia też istotne pytanie: Czy istnieje szansa, byśmy w przyszłości zdecydowali się porzucić kłamstwo?

Regulamin
  • Konkurs trwa 17 - 23 marca włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce i posiadające konto na portalu lubimyczytać.pl.
  • Prace zamieszczane na serwerze portalu powinny spełniać następujące wymagania: Maksymalna waga ilustracji - 100 KB. Maksymalna szerokość - 300 px. Format pliku graficznego: .jpeg. Wymagania nie dotyczą grafik pochodzących z serwerów zewnętrznych
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane osobowe uczestnika (imię, nazwisko, adres korespondencyjny i numer telefonu) przetwarzane będą przez administratora serwisu lubimyczytać.pl w celu przeprowadzania konkursu, wysyłki nagród oraz analizy i statystyki . Dane osobowe zwycięzcy mogą zostać przekazane w celu wysyłki nagrody partnerowi konkursu - Wydawnictwu Albatros. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
  • Adres i numer telefonu zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [53]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
Fenunio 18.03.2020 12:03
Czytelnik

Jedną z najzabawniejszych historii z kłamstwem w roli głównej usłyszałam dawno temu od mojej babci. Rzecz działa się jeszcze przed II wojną światową. Babcia mieszkała w wioseczce zagubionej gdzieś pośród gęstwiny lasów. Aby dostać się do lekarza trzeba było wówczas pół dnia jechać wozem zaprzężonym w konia, toteż kobiety rodziły w chatach, a porody odbierane były przez tak...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
ogarbejbe 18.03.2020 11:51
Czytelniczka

Najdziwniejsze kłamstwo jakie słyszałam? "Kocham Cie" - słowa te mówił mój znajomy do mojej najlepszej przyjaciółki. Mimo tego, że na boku miał pannę. Do tej pory nie wierzę, że ktoś może kłamać w takiej kwestii i to publicznie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Yevoni 18.03.2020 10:59
Czytelniczka

Pszczółki są bardzo pracowitymi stworzonkami a produkowany przez nie miód jest słodkością nad słodkościami. Proces jego produkcji od zawsze stanowił dla mnie nie lada ciekawostkę. Zamiast jak porządne dziecko pójść z tym pytaniem do mamy powędrowałam do mojego taty... śmieszka.
Opowiedział mi on jak to pszczółki wchodzą do kwiatka i piją ten nektar, i piją i piją... Potem...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
FlapperGirl 18.03.2020 10:56
Czytelniczka

Najzabawniejsze kłamstwo, które usłyszałam? Kocham cię. Zaiste. Już, bo uwierzę. Do dziś, na to wspomnienie, moje brwi samoistnie układają się w litery "W" i "F". Zmarszczka między nimi układa się w "T" . Tylko tyle da się powiedzieć na temat niektórych kłamstw.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
MarKarlia 18.03.2020 09:48
Czytelniczka

Muszę przyznać, że w dzieciństwie miałam ogromny problem z ciągłym kłamaniem. Na szczęście wyrosłam z tego, ilość wypowiadanych przeze mnie kłamstw się ustabilizowała, ale wtedy mój licznik bujd z pewnością przebijał licznik prezydenta Stanów Zjednoczonych ;)
Były to przeróżne rzeczy, takie jak oszustwa, które miały przynieść mi jakąś korzyść (np. udawanie wymyślnych...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Agnieszka Żelazna 18.03.2020 07:53
Czytelniczka

Uczę w liceum.Więc do perfekcji musiałam opanować sztukę kompromisu,dialogu.W pewnych sytuacjach muszę uciekać się do podstępu a nawet kłamstwa,aby zdyscyplinować uczniów. Jednak moje małe kłamstewka,to "pikuś" w porównaniu do kłamstw serwowanych mi przez uczniów. Przykłady? Wpadają na lekcję dwie uczennice,mocno spóźnione,od których czuć smród papierosów.Na pytanie:...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Karolina 18.03.2020 00:52
Czytelniczka

Każdy z nas kłamie lub chociaż delikatnie mija się z prawdą w codziennym życiu. Wydaje mi się, że jeśli mielibyśmy wbudowany licznik kłamstw, wynik byłby dla nas samych zaskakujący, bo często robimy to automatycznie - w końcu pielęgnujemy tę umiejętność od najmłodszych lat. Najzabawniejsze są nieudolne jeszcze drobne oszustwa maluchów, jeszcze tak niewinnych i...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mili 17.03.2020 21:57
Czytelniczka

- I jak sernik? - pytam szanownego małżonka, w sumie nie dlatego, że jestem ciekawa czy mu smakuje, tylko dlatego, że jak robię coś w kuchni to jest prawdziwe święto. Chcę po prostu wiedzieć czy stworzyłam rzecz jadalną.
Nienawidzę gotować.
Ani piec.
Jednak rola matki i żony zobowiązuje do przynajmniej jednego normalnego posiłku w tygodniu.
Ów mąż szanowny, usiadłszy do...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Nygusia28 18.03.2020 19:19
Czytelniczka

Świetne! Niechęć do gotowania lub czasem nieumiejętność gotowania łączy kobiety w bólu niechęci do tej właśnie czynności :)) Ja osobiście nienawidzę gotować, choć umiem. Jednak zawsze gdy robię dwie rzeczy i tą drugą jest gotowanie - jest pewne że przypalę :))

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mili 19.03.2020 16:18
Czytelniczka

Dwie rzeczy w kuchni na raz - chylę czoła 😆

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Nygusia28 19.03.2020 19:06
Czytelniczka

Nie ma co chylić, bo słabo mi idzie!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Adiker 17.03.2020 21:01
Czytelnik

Kłamstwo jest jedną z tych rzeczy, które są wyssane z mlekiem matki. Ludzie od zawsze byli skorzy do głoszenia nieprawdy, dla własnych korzyści lub ominięcia srogiej kary. Jest to coś co podąża za nami jak cień.
W XXI wieku mamy idealne warunki do szerzenia najróżniejszych fakenewsów (tych dotyczących koronawirusa również). Nikt nie powiedział przecież, że internet jest...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 17.03.2020 14:13
Administrator

Prawda. Krótka historia wciskania kitu

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Prawda. Krótka historia wciskania kitu