Czy kleszcze mogą inspirować pisarzy?

LubimyCzytać LubimyCzytać
04.07.2022

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) może dotyczyć każdego z nas. Już co szósty kleszcz może być zakażony KZM, które w konsekwencji może być groźne dla naszego mózgu. By przyciągnąć uwagę osób z grup ryzyka, powstały dwa fikcyjne opowiadania, dla których inspiracją były historie kliniczne pacjentów zakażonych wirusem KZM. Ich autorami są popularni pisarze – Marta Guzowska i Leszek Talko.

Czy kleszcze mogą inspirować pisarzy?

W opowiadaniu autorstwa Marty Guzowskiej „Nierozsądny” poznamy kobietę, która podstępnie doprowadza do ukłucia przez kleszcza swojego kochanka, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami. 

(...) Przyplątało się porażenie splotu barkowego, obustronne. Nie mógł unosić rąk, nawet utrzymać głowy prosto. Bywały takie dni, kiedy nie mógł oddychać bez przenośnego respiratora. W gardle miał dziurę po tracheotomii. Schudł, stracił te swoje wspaniałe mięśnie. Seksowne kurze łapki zniknęły w fałdach obwisłej, szarej skóry. Zostały tylko oczy, ale teraz już nie takie piękne. Czasami nie miał nawet siły unieść powiek.

W opowiadaniu „Ten szósty” felietonista i publicysta Leszek Talko przedstawia z kolei perspektywę nieoczekiwanego sprawcy.

Znam miejsca, które wam się podobają. Mówicie na nie „łono przyrody”. Niech będzie i tak. Lubicie tam spacerować, czasem siadać, nawet się kłaść. A ja po prostu cierpliwie czekam. Bo wiecie: cierpliwość w moim fachu to absolutna podstawa. A poza tym zabójcy muszą znać swoje ograniczenia. Nie dałbym rady was dogonić, muszę więc poczekać, aż sami do mnie przyjdziecie.

Przeczytaj opowiadania:

Opowiadanie „Ten szósty” Leszka Talko dostępne jest TUTAJ.

Opowiadanie „Nierozsądny” Marty Guzowskiej przeczytasz TUTAJ.

Kampania „Nie igraj z kleszczem”

Fikcyjne historie opisane przez autorów mają za zadanie zwrócić uwagę osób z grup ryzyka na niebezpieczeństwo związane z zakażeniem wirusem kleszczowego zapalenia mózgu. Mało kto bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że KZM jest najczęściej raportowaną przyczyną wirusowych neuroinfekcji w Polsce, a przebieg choroby może wyglądać bardzo różnie. U części osób zakażenie może skończyć się niegroźnymi objawami podobnymi do grypy, u innych – spowodować stałe zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym. Najpoważniejsze powikłania KZM obejmują porażenia i niedowłady, a wirus może prowadzić nawet do śmierci. 

W podniesieniu świadomości na temat KZM ma pomóc zainaugurowana właśnie kampania edukacyjno-społeczna „Nie igraj z kleszczem – wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu”. Kampania jest skierowana wszystkich, którzy w okresie wiosenno-letnim, prowadząc aktywności na łonie natury (także w obrębie miast) i narażeni są na ukłucia przez kleszcze.

Odbiorcami kampanii są również osoby, które w czasie wiosenno-letnim podróżują w rejony występowania zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. W grupie ryzyka są także ci, którzy swój wolny czas spędzają w miejscach, gdzie występują kleszcze. Do tej grupy zaliczyć można grzybiarzy, rodziców małych dzieci, ogrodników, biegaczy, właścicieli psów. 

Celem kampanii jest dostarczanie rzetelnych i wiarygodnych informacji na temat kleszczy i przenoszonych przez nie chorób odkleszczowych, w szczególności wirusa KZM, a także profilaktyki zakażeń w postaci szczepień ochronnych. 

W ramach projektu prowadzone są spotkania edukacyjne, realizowane projekty badawcze oraz akcje informacyjne we współpracy z mediami i partnerami. Dostępna jest także edukacyjna strona www.kleszcze.info.pl, zawierająca kompendium wiedzy na temat kleszczy i zagrożeń z nimi związanych, porady dotyczące postępowania oraz przydatne informacje dla osób prowadzących aktywny tryb życia wśród zieleni lub wybierających się w tereny zagrożone kontaktem z kleszczem.

Organizatorami kampanii jest Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej i Pfizer, partnerami kampanii jest Fundacja Aby Żyć oraz Medicover.

Materiał informacyjny kampanii „Nie igraj z kleszczem. Wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu”.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 04.07.2022 12:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post