Wszystkie lajki Marczuka

Okładka książki Wszystkie lajki Marczuka Paweł Beręsewicz
Okładka książki Wszystkie lajki Marczuka
Paweł Beręsewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Plus Minus 16 literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Plus Minus 16
Wydawnictwo Literatura
2016-01-01
2012-01-01

wojenną opowieść o czynach 17-letniego Janka Marczuka
oraz współczesny konflikt pomiędzy Rafałem i Adamem, którzy kiedyś się przyjaźnili.

Jedną i drugą historię łączy gimnazjalny projekt na temat lokalnego bohatera.
Zespół Rafała podszedł do projektu tradycyjnie i opracował fabularyzowaną biografię Marczuka.
Zespół Adama sięgnął po media społecznościowe i niestandardowy „marketing”,
i zorganizował Marczukowi szeroko zakrojoną „kampanię reklamową”.

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez kilkunastu nauczycieli WOS-u wśród uczniów warszawskich gimnazjów były zupełnie inne na początku i na końcu owej „kampanii”.
Na pytanie, kim był Jan Marczuk nikt początkowo nie umiał odpowiedzieć.
Na koniec zaś wyniki przedstawiały się następująco:
Jan Marczuk był:
bohaterem z Choszczówki – 89%,
górnikiem – 1,2%,
wynalazcą coca-coli – 0,9%,
wujkiem Kaczora Donalda – 0,1%,
nie wiem – 8,8%.

Obie historie zaciekawiają, ta z okresu wojny nawet bardziej.
Pojawiają się pytania o odwagę, bohaterstwo, przyjaźń, prawdę,
manipulacje, zemstę, środki prowadzące do celu, potęgę internetu.

Jedną i drugą historię łączy gimnazjalny projekt na temat lokalnego bohatera.
Zespół Rafała podszedł do projektu tradycyjnie i opracował...

Zespół Adama sięgnął po media społecznościowe i niestandardowy „marketing”,
i zorganizował Marczukowi szeroko zakrojoną „kampanię reklamową”.

Na pytanie, kim był Jan Marczuk nikt początkowo nie umiał odpowiedzieć.
Na koniec zaś wyniki przedstawiały się następująco:
Jan Marczuk był:
bohaterem z Choszczówki – 89%,
górnikiem – 1,2%,
wynalazcą coca-coli – 0,9%,
wujkiem Kaczora Donalda – 0,1%,
nie wiem – 8,8%.

Obie historie zaciekawiają, ta z okresu wojny nawet bardziej.
Pojawiają się pytania o odwagę, bohaterstwo, przyjaźń, prawdę,
manipulacje, zemstę, środki prowadzące do celu, potęgę internetu.

Jedną i drugą historię łączy gimnazjalny projekt na temat lokalnego bohatera.
Zespół Rafała podszedł do projektu tradycyjnie i opracował...

W gimnazjum zostaje ogłoszony grupowy konkurs. Polega on na stworzeniu projektu, w ramach którego zostanie spopularyzowana postać miejscowego bohatera. Do konkursowego zadania przystąpiły dwie grupy i obie wybrały postać Jana Marczuka. Bohater to młody chłopak, który uratował wielu Żydów przed zagładą. Coraz częściej na Facebooku i innych komunikatorach można znaleźć informacje o Marczuku. O tej postaci wiedzą już wszyscy: uczniowie, nauczyciele, dyrektor, a nawet Kuratorium Oświaty i media. W całej Polsce aż głośno od prawdziwych informacji o Marczuku, ale także plotek o tej postaci. Kim tak naprawdę jest młody mężczyzna?
Autor powieść podzielił na dwa równoległe światy: ten z przeszłości – historię Jana Marczuka i ten teraźniejszy – codzienne wydarzenia z życia gimnazjum i jego uczniów.
Powieść Pawła Beręsewicza to bardzo ważna książka z niespodziewanym zakończeniem. Autor pokazuje czytelnikowi jak bardzo internet i media wpływają na przekształcanie prawdziwych wydarzeń, dorabianie innych historii do prawdziwych bohaterów i kreowania innego, równoległego i lepszego świata. Powieść watra przeczytania, nie tylko przez nastolatków, która uświadamia czytelnika o mocy mediów społecznościowych i internetu.

Gorąco polecam, jak zresztą wszystkie książki tego autora. Zawsze poprawia mi humor, a do tego jego książki są bardzo mądre. Niech Was nie zwiedzie, że "pozornie" pisze dla dzieci. Zarówno dziecko we mnie, jak i dorosły poczuli się przez autora usatysfakcjonowani.
W tej książce autor świetnie pokazuje na czym polegają media społecznościowe oraz PR.

Doskonała książka, by porozmawiać z młodzieżą o postawach, wpływie i sile Internetu i mediów. Można dyskutować o wirtualnym świecie i jego życiu, o bezpieczeństwie w Internecie, nawet o emocjach. Dobrze napisana, czyta się szybko i przyjemnie, A do tego historyczne odwołania, połączenie dwóch przestrzeni. Bohaterowie sympatyczni, ale nie sztuczni, posiadają tak zalety, jak i wady, są autentyczni.

Świetna książka, która daje dużo do myślenia.

Świetna książka, która daje dużo do myślenia.

Krótka historia przeznaczona dla młodzieży szkolnej, dzięki błyskotliwej kompozycji porusza tematy heroizmu, odpowiedzialności, potęgi mediów społecznościowych i fake-newsów.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

CIEKAWA ACZKOLWIEK NIE ZA BARDZO OGARNIAM O CO W NIEJ CHODZI WIĘC MOJA OCENA DOTYCZY CZYTAJĄCEGO🎧📖

1912

Sympatyczna czytanka dla młodzieży.
Na pierwszym planie rywalizacja dwóch szkolnych kolegów, w tle zapomniany lokalny bohater, a na deser przewrotna konkluzja z całkiem niegłupim przesłaniem.
Warto.

Sympatyczna czytanka dla młodzieży.
Warto.

Lubię tego autora. Pisze dobre książki dla młodzieży. Czasami lubię sobie posłuchać takich audiobooków, żeby wiedzieć, co polecić moim podopiecznym.

• Młodzieżowe
  • Wojna