Sprawdź, jacy jesteśmy!
Poznaj najnowsze wyniki
V. badania czytelników w sieci

Badanie "Czytelnicy w sieci" organizujemy we współpracy z Polską Izbą Książki od 2016 roku.

Wiedzą o swoich przyzwyczajeniach i gustach dzielą się z nami tysiące użytkowników serwisu Lubimyczytać.pl.

W ciągu pięciu edycji, ankiety zostały wypełnione w sumie ponad 60 tysięcy razy.

To największe tego typu badanie w skali kraju
Dla porównania, raport Biblioteki Narodowej "Stan czytelnictwa w Polsce w 2020 roku" został stworzony na podstawie wywiadów przeprowadzonych na łącznej, ogólnopolskiej próbie ponad 2 tysięcy respondentów. Tymczasem najnowszą, anonimową ankietę "Czytelnicy w sieci" wypełniono w kwietniu tego roku prawie 14 tysięcy razy.
Zależy nam, żeby badanie było przeprowadzone merytorycznie i mogło sprostać najwyższym standardom jakości, dlatego jego wieloletnim opiekunem jest dr Paweł Kuczyński, socjolog z warszawskiego Collegium Civitas.
Pytania układamy wspólnie, a wiele z nich proponują nam czytelnicy i czytelniczki. Podczas każdej edycji ankieta zawiera część pytań, które pozostają takie same od lat. Na ich podstawie obserwujemy kształtujące się trendy. Część pytań zmiennych natomiast dostosowujemy do aktualnej sytuacji rynkowej. I tak na przykład w edycji 2021 interesowało nas, jak pandemia wpływa na wybory czytelnicze, a w tym roku dodaliśmy zestaw pytań dotyczących księgarń stacjonarnych niesieciowych i sieciowych.

Zawsze dzielimy się wynikami ankiet i wnioskami, które z nich płyną. To dla nas ważne, żeby branża książkowa oraz czytelnicy i czytelniczki mieli łatwy dostęp do zebranej przez nas wiedzy.

Udanej lektury!

Wyniki badań - wszystkie edycje

Powiązane artykuły: