W sieci o książkach – badanie czytelnictwa

LubimyCzytać
13.04.2017

Zapraszamy Was do udziału w drugiej edycji badania czytelnictwa! Będziemy bardzo wdzięczni, jeśli poświęcicie 5 minut na udzielenie odpowiedzi w ankiecie, którą przygotowaliśmy wspólnie z Polską Izbą Książki. Badanie jest oczywiście anonimowe, a jego wyniki zostaną przedstawione w maju na Warszawskich Targach Książki 2017.

Badanie zostało zakończone. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w naszym badaniu!

Reklama

komentarze [106]

Sortuj:
795
559
15.06.2018 10:04

Podobno dawniej, gdy w większości domów brakowało telewizorów, wiele
chwil upływało ludziom na czytaniu. To oczywiście zamierzchła
przyszłość, która niektórym zdaje się niewyobrażalną. Obecnie osoby w
średnim wieku, młodzi dorośli, młodzież i dzieci nie znają świata bez
mediów. Zdrowe nawyki spędzania czasu wolnego odchodzą w niepamięć. W zamian wybieramy prostsze rozrywki.
...

więcej

128
0
25.04.2017 10:37

A jak zaznaczyć to, że kupuję na stoiskach i w przecenianych, bo tam częściej trafiam na to, co mi podchodzi treściowo?... Formalnie może wychodzę na skąpiradło, ale czasami naprawdę ma się ochotę poczytać Arystofanesa itp.


651
45
21.04.2017 20:08

dość długa


298
38
21.04.2017 19:56

Przyznam, ze wybor jednokrotnego wyboru jesli chodzi o to na czym spedzam najwiecej czasu, jest bezsensowny. Spedzam tyle samo czasu na laptopie, czy czytniku, czy telefonie. Wzielam udzial w ankiecie, bo jest przedstawiona na stronie, z ktorej korzystam niemal codziennie, ale zauwazylam, ze jest przeznaczona tylko dla osob mieszkajacych w Polsce. Szkoda. Moglaby byc opcja...

więcej

108
80
20.04.2017 09:00

Wycena kultury na podstawie kg, to już lekka przesada. Kiedyś się kupowało książki na metry (żeby zapełnić meblościankę), a teraz zaczniemy przeliczać na kilogramy? Ile ma stron? Nie ma znaczenia. Za arcydzieło, które ma 20 stron wydam stówę, a na gniota z 800 stronami szkoda mi nawet piątaka. Tak samo mamy oceniać sztuki teatralne, filmy? Na długość? A obrazy na wielkość...

więcej

836
236
20.04.2017 16:55

książki w twardej oprawie i o dużej liczbie stron z założenia kosztują więcej ze względu na ilośc zużytego materiału, a nie jakość treści.


108
80
21.04.2017 07:30

Olga, i tak, i nie. Koszt druku to jakieś 5-7zł, za twardą oprawę dochodzi jakieś 2zł, książki nadprzeciętnie grube mogą kosztować jakieś 10zł. Księgarnia bierze 10-15zł. Reszta to koszt transportu i prowizja autora oraz wydawnictwa + VAT. Cena końcowa wychodzi więc 35-40zł. Zużyty materiał stanowi zaledwie kilka procent ceny (w cenie druku jest też marża drukarni, która...

więcej

836
236
21.04.2017 08:54

ale ja wiem, co się składa na koszt książki i nie o tym był mój post (; po prostu odniosłam się do tego, że czasami za 800 stron nie dasz 5 zł i ustalanie ceny po grubości książki nie ma sensu. zgadzam się z tym, ale zauważam, że to po prostu kwestia techniczna.


0
1428
22.04.2017 07:56

Oj, mnie też to śmieszy, ale spotkałam się z tym naprawdę. W taniej książce to było. Najpierw kupiłam sobie 'Faraona": 12 zł albo 8 zł (nie pamiętam). Jeszcze brakuje mi 'Potopu' do Trylogii, więc się spytałam po ile jest. Pani mi na to, że po 18 (czyli drożej niż pozostałe książki z półki), bo 'o, pani zobaczy jaka to gruba książka! Warta 18 zł'. No i jeszcze nie kupiłam...

więcej

471
49
20.04.2017 02:27

To czego mi zabrakło w tej ankiecie to niższego progu cenowego na ebooki, na przykład do 10 czy 15 zł.... w końcu to tylko plik-taka wersja testowa... jeśli przeczytana pozycja mi się spodoba to i tak będę chciała ją kupić w wersji papierowej.... i co ma wspólnego to pytanie o to czy więcej czasu spędzam przed komputerem czy smartfonem? to znaczy, może ktoś wie jaki miałby...

więcej

346
130
19.04.2017 09:53

Jednolita cena na wszystkie książki to nie jest wyjście bo są książki świetne, które pomimo znajomości fabuły można czytać po kilka razy a są (i to w zdecydowanej większości) książki jednorazowe - większość kryminałów czy romansideł to jednorazówki. Tutaj ceny są zdecydowanie za wysokie!


4076
579
19.04.2017 11:12

Nikt nie zamierza wprowadzać jednolitej ceny na wszystkie książki. Cokolwiek by mówić o proponowanej ustawie, aż tak debilna nie jest :D
Ustawa ma narzucić jednolitą cenę we wszystkich punktach sprzedaży przez określony czas dla konkretnego tytułu a nie dla wszystkich wydawanych książek. Totalnej urawniłowki nie da się wprowadzić na jakikolwiek towar.


346
130
19.04.2017 19:39

to uff :)


642
20
18.04.2017 21:04

Pytanie, ile powinna kosztować książka, jest co najmniej dziwne. Czyżby autor ankiety nie słyszał o równowadze rynkowej? Równie dobrze można pytać, ile powinna ważyć Ziemia, albo ile osób powinno mieszkać w Warszawie.


2
0
18.04.2017 00:22

Część pytań była trochę dziwna np. to z jakim urządzeniem spędzam najwięcej czasu - u mnie i chyba u większości osób pracujących umysłowo będzie to komputer, ale co to ma do rzeczy, jeśli chodzi o zachowania czytelnicze?

Tak samo z wydawnictwami - mam namierzone wydawnictwa typu vanity publishing i z zasady odrzucam wszystkie ich książki.

No i jeszcze trochę głupio...

więcej

1031
394
21.04.2017 09:17

10 zł? Przecież to by była kradzież!
Weź pod uwagę, że ankietę tworzyły i zatwierdzały osoby, które twierdzą, że książki w Polsce są tanie a pułap cenowy dla beletrystyki wynoszący 40zł jest niski. Przy takim nastawieniu te 25 złoty to jak za darmo.
Dla mnie, delikatnie mówiąc irytujące podejście.


439
315
17.04.2017 19:41

Z całkowicie egoistycznego punktu widzenia: uważam, że żaden towar, nawet tak bardzo ceniony przeze mnie jak książka, nie powinien stanowić zbyt dużego procenta moich zarobków oraz obciążać budżetu domowego. Dopóki Polacy zarabiają dużo mniej niż na zachodzie ("mniej" w tym sensie, że mogą kupić mniej za przeciętną polską pensję niż np. Niemiec za swój przeciętny zarobek),...

więcej

zgłoś błąd