Najnowsze artykuły
- Artykuły5 książek na nowy tydzień. Co przeczytać w październiku?LubimyCzytać2
- ArtykułyNagroda Literacka Nike 2024 dla wybitnej poetki. Urszula Kozioł laureatkąKonrad Wrzesiński4
- Artykuły7 gotyckich powieści na mgliste dniKonrad Wrzesiński35
- Artykuły„Psychoza”, „Lśnienie”, „Zagłada domu Usherów”, czyli różne oblicza motywu szaleństwa w literaturzeMarcin Waincetel18
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Agnieszka Kozioł
0
0,0/10
Pisze książki: czasopisma
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
0,0/10średnia ocena książek autora
26 przeczytało książki autora
5 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Nowa Fantastyka 319 (4/2009) Mike Resnick
6,5
Opowiadania zagraniczne
„Żona zimy” Elizabeth Hand
Proekologiczna opowieść. Akcja dzieje się w małym amerykańskim miasteczku, gdzie miejscowy odludek o pseudonimie Zima bierze sobie za żonę tajemniczą kobietę. W tym samym czasie pewien biznesmen planuje kontrowersyjną wycinkę drzew. Postacie są bardzo dobrze zarysowane – w szczególności Zima i jego małżonka – lekko odsunięci od reszty społeczeństwa, ale jednocześnie przyjaźnie nastawieni do wszystkich ludzi. Także sama fantastyka jest tu podana bardzo delikatnie i czytelnik nie może być do końca pewnym czy na pewno doszło do manifestacji sił nadprzyrodzonych. Atmosferę niezwykłości dodatkowo współtworzy miejsce akcji czyli gęste stare lasy i wielkie jeziora. To, co nie podobało mi się, to czarny charakter – bardzo przerysowany biznesmen bez jakichkolwiek cech pozytywnych. Trochę tworzyło to czarno-biały obraz. Oprócz tego również finał pozostawia wiele do życzenia – moim zdaniem za bardzo upraszcza cały konflikt. Ogólnie jednak warto przeczytać dla stylu autorki.
„Akt wiary” Mike Resnick
Roboty i wiara. W przyszłości w pewnym kościele pracuje robot obdarzony sztuczną inteligencją. Pewnego dnia zaczyna interesować się religią. Tekst przywodzi na myśl stare utwory autorstwa Isaaca Asimova przedstawiające mechaniczne istoty z bardziej ludzkiej strony. Tutaj mamy refleksję na temat tego, czym jest wiara i, a także dostajemy typową metaforę nietolerancji. Nie są to tematy nowe w literackiej fantastyce, ale i tak potrafi skłonić do refleksji.
„Empatia” Agnieszka Kozioł
Pogoń za złodziejem ciał. W bliżej niesprecyzowanym świecie fantasy łowca rusza śladem istoty umiejącej przenosić swoją świadomość z jednego człowieka do drugiego. Poruszany tu jest problem tożsamości. Po każdym przejściu z ciała do ciała, istota natychmiast zaczyna się identyfikować z danym człowiekiem, podzielać jego poglądy czy żyć jego życiem. Nie jest to przy tym demon starający się krzywdzić ludzi, ale istota poszukująca własnej tożsamości i gdyby ją zostawić w spokoju, to zapewne nikomu nic by się nie stało. Również łowca nie jest jednoznacznym potworem ścigającym przypadkowe istoty, ale honorowym człowiekiem z poczuciem winy, którym również targają pewne wątpliwości. Bardzo ciekawy tekst i polecam.
„Epoka marmuru” Zbigniew Wojnarowski
Bunt pomników. W wyniku nieudanego eksperymentu wszystkie pomniki na świecie ożywają, a ludzie ulegają coraz większym deformacjom. Mamy tutaj oryginalną postapokalipsę i próby stworzenia nowego społeczeństwa przez pomniki. Pomysł jest dziwaczny, ale jak już się połapie w konstrukcji świata przedstawionego, to zaczyna być interesująco. Szczególnie finał przywodzący na myśl powieść „Jestem legendą” bardzo zapada w pamięć. To, co może trochę przeszkadzać w tekście, to dosyć niejasny początek – nie ma żadnego wprowadzenia i dopiero później czytelnik dostaje wyjaśnienie. Ogólnie jednak dobre opowiadanie.
Publicystyka
„Nakręć sobie „Star Treka”” Arkadiusz Grzegorzak
Artykuł o fanowskich filmach rozwijających uniwersum „Star Treka”. Czytelnik poznaje tutaj historię tej fanowskiej działalności – w niektórych brali udział nawet aktorzy z oryginalnych seriali. Ciekawostką jest, że również Polacy przygotowywali się do własnego fan filmu. Bardzo dobry tekst i przy okazji wynotowałem sobie parę tytułów.
„Świnie w kosmosie” Michał R. Wiśniewski
Historia parodii. Moim zdaniem jest to zbyt szeroki temat na jeden artykuł, przez co większość tematów zostaje zaledwie liźniętych, a ogólnie dostajemy trochę tekst o wszystkim i o niczym. Chyba najlepiej wypada początek artykułu dotyczący pierwszych parodii – wtedy było ich jeszcze niewiele i można było objąć całość zjawiska. Moim zdaniem nie do końca trafiony artykuł.
„Zapomniana powieść z lamusa czyli szalony wynalazca i tańczący robot” Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
Przybliżenie treści zaginionej powieści „Tajemniczy fordanser” Tadeusza Dolęgi-Mostowicza. Jak to zawsze bywa w tych artykułach, dostajemy dosyć szczegółowe streszczenie fabuły, a także poznajemy historię powstania tego utworu. Tym razem powieść była bardzo trudno dostępna, więc czapki z głów dla autorów tekstu. Polecam.