Najnowsze artykuły
- ArtykułyPowieść o zagrożeniach płynących ze Wschodu. Ryszard Oleszkowicz o „Zanim zabijesz moją śmierć”Marcin Waincetel1
- ArtykułyJakub Jarno. „Światłoczułość” to powieść opakowana w powieść, owinięta w listyRemigiusz Koziński2
- Artykuły„Kraj kobiet“ Grzegorza Gajka – przeczytaj fragment książki!LubimyCzytać1
- ArtykułyLiteracka Nagroda Nobla 2024. Han Kang laureatkąKonrad Wrzesiński29
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Emmanuel Sivan
1
6,9/10
Pisze książki: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Profesor historii islamskiej Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, autor The 1948 Generation (1991),Mythes Politiques Arabes (1995) i Radical Islam (1990),znany i popularny komentator prasowy.
6,9/10średnia ocena książek autora
18 przeczytało książki autora
30 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Radykalny islam Emmanuel Sivan
6,9
Jak dla mnie nie łatwa w odbiorze, mimo iż wcześniej miałam do czynienia z zagadnieniami islamu. Jednak tutaj Autor skoncentrował się przede wszystkim na tych czynnikach, które mają na uwadze radykalne obozy nawołujące do świadomej odbudowy islamu wśród zalewu zachodniej myśli, dążenia do konsumpcyjności, skupiania się na swoim "ja" zamiast całej wspólnocie i życiu z Bogiem, zamiast ucieczki w posiadanie.
Sivan podkreśla, jak ważne dla obecnego stanu mają zdarzenia lat 50 i 60-tych, które to zaważyły na dalszym postrzeganiu wiary przez muzułmanów. Mowa tu też o rewolucji sunnickiej i przewagi tej grupy wśród islamskiego wyznania, które jest najbardziej radykalne i dla nich praktycznie wszystko, co nie jest czynione w imię Boga jest przeciw niemu.
Treść posiada mnóstwo odwołań do materiałów źródłowych. Czasem całe strony są zapisane cytatami, ale myślę, że to akurat na korzyść, bo daje lepszy pogląd na cały obraz. W ten sposób książka nie jest tylko wydumanym słowem Autora, a przede wszystkim głosem różnych, czasem rozbieżnych opinii.
Nie mniej jednak czytając o innej wierze, problemach jakie się w niej rodzą i co jest ich przyczyną można odwołać to również do chrześcijaństwa. Bo jak się okazuje, to co wspólne chyba w dzisiejszym świecie we wszystkich religiach, to odchodzenie od Boga na rzecz wygodnego życia, dążenia do tego, by mieć niż stawać się lepszym w myśl zasad przekazań własnej religii.