Najnowsze artykuły
- ArtykułySą osoby, którym dopiero zbrodnia przynosi ukojenie – Janne Aagaard o „Morderstwach nad Bałtykiem”Anna Sierant1
- ArtykułyPoznańskie święto kryminału. Nadchodzi Festiwal GrandaLubimyCzytać1
- ArtykułyFestiwal Literatury Azjatyckiej w Warszawie – listopadowe wydarzenie pełne kulturalnych atrakcjiLubimyCzytać4
- ArtykułyZmarł jeden z najważniejszych arabskich pisarzy. Mówił o sobie jako o „Palestyńczyku z wyboru”Anna Sierant2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Stanton A. Coblentz
Źródło: en.wikipedia.org/wiki
Znany jako: Stanton Arthur Coblentz
6
5,0/10
Pisze książki: fantasy, science fiction
Urodzony: 24.08.1896Zmarły: 06.09.1982
Amerykański pisarz sf. Debiutował powieścią The Sunken World: A Romance of Atlantis (lato 1928 Amazing Stories Quarterly; książka 1948). Opublikował ponad 20 powieści (mniej więcej połowa z nich MOGŁA zostać napisana po wojnie),w tym jedną wyłącznie, jak się wydaje, po włosku: Crisi sul pianeta Krong (1982),a także wiele opowiadań w pulpowych magazynach. Mimo że był przestarzały i staroświecki, jego przedwojenne magazynowe powieści zostały wydane po wojnie, miały wznowienia i wiele przekładów. Na uwagę zaloguje lost race fantasy When the Birds Fly South (1945),której akcja toczy się w Afganistanie. Względną popularność jego twórczości zapewniło wyczucie tzw. sense of wonder, ale dodać należy, że równocześnie chętnie posługiwał się też satyrą, co w przedwojennej amerykańskiej pulpowej sf nie było częste.
5,0/10średnia ocena książek autora
2 przeczytało książki autora
4 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
A Galaxy Trilogy, Vol. 1 Star Ways, Druids' World, and The Day the World Stopped
Poul Anderson, Stanton A. Coblentz
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2007
Najnowsze opinie o książkach autora
After 12.000 Years Stanton A. Coblentz
5,0
„After 12,000 Years” Coblentza pojawiła się na rynku trzy lata przed "Nowym wspaniałym światem", czyli epokowym dziełem Aldousa Huxleya. Można spekulować, czy Brytyjczyk czytał „Amazing Stories Quarterly” i w ten sposób zapoznał się z pomysłem Amerykanina na ludzkość dalekiej przyszłości. Stosując zasadę ekonomii myślenia, czyli Brzytwę Ockhama, przyjmuję, że do powstania „Nowego wspaniałego świata” wystarczyły jednak w zupełności rozmowy w kręgu rodziny i znajomych. Podobnie widział sprawę M. D. Mullen, pisząc w 1975 r.: „choć powieść pod pewnymi względami antycypuje «Nowy wspaniały świat», a pod innymi «1984», to słabość stylistyczna czyni ją nieudaną satyrą społeczną, która nie wywołuje ani śmiechu, ani przerażenia – a przynajmniej nie powinna ich wywołać u żadnego wyrafinowanego czytelnika.”
Więcej o autorze i książce tutaj:
https://esensja.pl/ksiazka/publicystyka/tekst.html?id=34978