28 kwietnia: jak świętować Dzień Terry’ego Pratchetta?

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
28.04.2022

28 kwietnia 1948 roku urodził się Terry Pratchett, jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców prozy fantastycznej. Pamięć pisarza możemy z pewnością uczcić, czytając jedną z książek z bogatego dorobku brytyjskiego twórcy. Niezwykle ciekawe sposoby wspomnienia artysty proponują też opiekunowie jego literackiej spuścizny.

28 kwietnia: jak świętować Dzień Terry’ego Pratchetta? Flickr/Steve James

Powiedzieć, że był uznanym twórcą, to nie powiedzieć nic. Terry Pratchett to człowiek instytucja – odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury, z nadanym mu w 2008 roku angielskim tytułem honorowym Sir. W latach 90. powieści Pratchetta były najlepiej sprzedającymi się książkami w Wielkiej Brytanii. Do dziś pozostaje jednym z najchętniej czytanych twórców na wyspach. Na całym świecie jego proza rozeszła się w kilkudziesięciu milionach egzemplarzy.

Młody Pratchett, pasjonujący się kosmosem posiadacz teleskopu, który marzył o zostaniu astronomem, szybko zainteresował się brytyjską i amerykańską prozą science fiction. Pierwsze opowiadanie opublikował w gazetce szkolnej. Miał wtedy 13 lat.

Choć swą pierwszą powieść, „Dywan”, napisał jako 17-latek, zadebiutował z nią dopiero w roku 1971. Pierwsza książka ze „Świata Dysku”, znaku rozpoznawczego Pratchetta, serii obejmującej ponad 40 tomów, ukazała się w 1983 roku. Od tego momentu brytyjski pisarz kończył średnio dwie książki rocznie. „Świat Dysku” to satyra na aspekty współczesnej rzeczywistości, pełna wyjątkowego humoru, z którego do dziś znany jest Pratchett.

Książki pisarza przeczytało ponad 33 tysiące użytkowników naszego serwisu. Chęć ich przeczytania wyraziło z kolei blisko 100 tysięcy. „Kolor magii”, otwierający tom „Świata Dysku”, oceniono 11 tysięcy razy, ze średnią notą 7,1.

Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi co roku.

– Terry Pratchett, „Kosiarz”

Dzień Terry’ego Pratchetta

Z okazji rocznicy urodzin mistrza prozy fantasy odpowiednim wyborem będzie z pewnością sięgnięcie po książkę z wyjątkowo bogatej twórczości Terry’ego Pratchetta. Pewne urozmaicenie proponują jednak opiekunowie spuścizny pisarza. Wśród sugerowanych aktywności znajdziemy: wypicie ulubionego drinka autora, wspomożenie jednej z jego ulubionych organizacji charytatywnych czy zjednoczenie się w mediach społecznościowych.

Toast za Terry’ego

Ulubionym drinkiem artysty było bananowe daiquiri. „Więc dlaczego nie zafundować sobie inspirowanego koktajlem mlecznym banana daiquiri na jego cześć?”, czytamy na oficjalnej stronie internetowej Pratchetta. Do jego przygotowania będą nam potrzebne:

  • 4 banany, posiekane
  • 2 gałki lodów waniliowych
  • 500 ml mleka półtłustego
  • 100 ml śmietanki kremówki, ubitej
  • ¼ szklanki rumu kokosowego (opcjonalnie)

Do blendera wrzucamy banany, lody waniliowe i mleko. Ubijamy je na gładką masę, a następnie przelewamy do szklanki. By smak był jeszcze bliższy ulubionemu napojowi Terry’ego Pratchetta, możemy dodać ¼ szklanki rumu kokosowego. Do dekoracji możemy użyć chipsów bananowych lub wisienek. „Podawaj od razu z kolorową słomką i nie zapomnij wznieść toast za Terry’ego Pratchetta – w końcu ten napój wymyślono na jego cześć!”, czytamy. Zdjęcie z napojem możemy opublikować w mediach społecznościowych, z hashtagiem #AToastToTerry. Najlepsze z nich zostaną udostępnione na stronie internetowej oraz facebookowym profilu pisarza.

Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi.

– Terry Pratchett, „Maskarada”

Wspomóż ulubione organizacje pisarza

Artykuł zachęca też do wspomożenia ulubionych organizacji charytatywnych Pratchetta, w tym Alzheimer’s Research UK i brytyjskiego Towarzystwa Alzheimera. Pisarz sam cierpiał na tę chorobę, która z wolna odbierała mu możliwość tworzenia oraz normalnego funkcjonowania. Z tego też powodu pod koniec życia stał się orędownikiem legalizacji eutanazji.

Pratchett wspierał też organizację Orangutan Foundation UK, pomagającą zagrożonym orangutanom. Co ciekawe, jedną z najpopularniejszych postaci ze „Świata Dysku” jest bibliotekarz z Biblioteki Niewidocznego Uniwersytetu – czarodziej w ciele orangutana. Warto wspomóc też organizację RICE (The Research Institute for the Care of Older People; tłum. Instytut Badawczy Opieki nad Osobami Starszymi), która skupia się na pogłębianiu wiedzy i leczeniu choroby Alzheimera i innych form demencji.

Opiekunowie dorobku Terry’ego Pratchetta proponują ponadto, by 28 kwietnia za pośrednictwem mediów społecznościowych podzielić się swoim ulubionym cytatem, książką, postacią, adaptacją prozy pisarza lub po prostu wspomnieniem brytyjskiego twórcy. Całość należy opatrzyć hashtagiem #TerryPratchettDay.

– Chciałem powiedzieć (...) że na tym świecie jest chyba coś, dla czego warto żyć.
Śmierć zastanowił się przez chwilę.
KOTY, stwierdził w końcu. KOTY SĄ MIŁE.

– Terry Pratchett, „Czarodzicielstwo”

Zebraną w naszym serwisie listę przeszło 3 tysięcy wyjątkowych cytatów autorstwa Terry'ego Pratchetta znajdziecie TUTAJ.

[kw]


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Nimbra 28.04.2022 16:10
Czytelniczka

No jak to jak?
- KUFLEM PIWA W TAWERNIE "POD ZAŁATANYM BĘBNEM", i zaprawde gardło sobie podrzynam tą sugestią.
- Uk!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 28.04.2022 14:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post