rozwiń zwiń

Prastara legenda. Starożytna klątwa. Medyczna zagadka.

LubimyCzytać LubimyCzytać
17.01.2018

17 stycznia, nakładem wydawnictwa Agora ukazuje się książka Douglasa Prestona Zaginione Miasto Boga Małp, będąca opisem wyprawy z 2012, ktorej celem było odkrycie Ciudad Blanca - Białego Miasta.

Prastara legenda. Starożytna klątwa. Medyczna zagadka.

W 2012 roku, pisarz Douglas Preston dołączył do zespołu odkrywców szukających Ciudad Blanca (Białego Miasta), legendarnych ruin ukrytych w głębokiej dżungli we wschodnim Hondurasie. Miasto - znane również jako Zaginione Miasto Boga Małp - było dosłownie legendarne. Co prawda wielu samozwańczych odkrywców twierdziło, że do niego dotarło, to jednak żadne solidne dowody na to nie zostały nigdy przedstawione, jego istnienie zostało poddane w wątpliwość. Na drodze do miasta odkrywcy musieli mierzyć się z tropikalnymi chorobami, dzikimi zwierzętami, w tym jadowitymi żmijami, oraz licznymi lokalnymi klątwami.

Zespoł, do którego dołączył Preston miał jednak jedną, znaczącą przewagę nad swoimi poprzednikami - LIDAR. Nowoczesne urządzenie, które działa na podobnej zasadzie co radar, ale zamiast mikrofal wysyła światło. Wiązka była w stanie pokonać gęstą dżunglę w poszukiwaniu nierówności terenu, które mogły wskazywać na obecność stworzonych ręką człowieka budowli. Wynik przyszedł prawie natychmiast - wskazując położenie dwóch dużych skupisk budowli. Ich rozmiar i architektura sugerowała inną cywilizację, która rywalizowała z lokalnymi, bardziej potężnymi, Mayami.

Odkrycie miało swoje konsekwencje - rząd Hondurasu wykorzystał je do celów populistycznych, środowiska akademickie zarzuciły odkrywcom brawurowy styl Indiany Jonesa i szemrane naukowe metody. W obawie przed ciągle postępującą deforestacją, łupieżcami i łowcami skarbów postanowiono wykonać dalsze, tym razem naziemne, badania. Odkrywcy wkroczyli w dziką dżunglę i napotkali wszystkie niebezpieczeństwa, których się spodziewali, a także wiele takich, których nikt nie oczekiwał...

Jedna z najgłośniejszych książek non-fiction 2017 roku! Bestseller "New York Timesa" i "Wall Street Journal".

Prastara legenda. Starożytna klątwa. Medyczna zagadka. I pionierska ekspedycja w serce najbardziej niebezpiecznej dżungli świata.

Książkę Douglasa Prestona czyta się jak fabułę a niekiedy nawet jak science fiction. Tymczasem jest to dokument, świadectwo niesamowitej wyprawy w poszukiwaniu legendarnego miasta. Autor przybliża nam tajemniczą cywilizację, która - być może - była powiązana w swojej późniejszej fazie z Copan, państwem-miastem Majów. Ale to również rzecz o przyrodzie, która skłania autora do refleksji nad niefrasobliwością współczesnego człowieka, który bezrefleksyjnie niszczy naturę zagrażając egzystencji własnej i przyszłych pokoleń.

Elżbieta Dzikowska, podróżniczka

To świetnie napisana książka o przygodzie niczym z filmów o Indianie Jonesie! Są w niej poszukiwacze zaginionych miast i upadłe cywilizacje, kryjące się w nieprzebytych tropikalnych lasach. Strzegą ich nie tylko jadowite węże, ale też kartele narkotykowe, próbujące ukryć swoje ciemne interesy. Ale ta książka jest też o czymś ważniejszym - to ostrzeżenie, że ignorowanie zmian klimatu, niszczenie środowiska, a także zachłanność i oderwanie elit od społeczeństwa może doprowadzić do zagłady nawet najwspanialszą cywilizację. Dawno nie czytałem tak dobrej książki z tak wyraźnym przesłaniem.

Adam Wajrak, przyrodnik

Douglas Preston – amerykański pisarz, autor technothrillerów i horrorów, m.in. bestsellerowej serii pisanej z Lincolnem Childem o agencie FBI Pendergaście. Karierę zaczynał pracując dla Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w NY, uczył pisania na Uniwersytecie w Princeton. Autor kilku uznanych książek z literatury faktu m.in. "Cities of Gold" i "The Monster of Florence". Jego artykuły ukazały się m.in. w ”New Yorkerze”, ”Natural History”, ”National Geographic”, ”Harper's”, ”Smithsonian” i ”The Atlantic Monthly”.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 17.01.2018 12:45
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post