Jak uratować małe księgarnie?

LubimyCzytać LubimyCzytać
10.11.2017

Książka to nie produkt jak kosmetyki czy artykuły spożywcze, a mała, niesieciowa księgarnia jest nie tylko punktem sprzedaży książek, lecz także centrum kultury, prowadzonym często przez ludzi z pasją, którzy potrafią doradzić w wyborze lektury. Z myślą o takich księgarniach rusza strona WiedzaKsięgarza.pl, portal merytorycznego wsparcia, cyfrowy poradnik online, a zarazem platforma wymiany dobrych praktyk między księgarzami.

Jak uratować małe księgarnie?

W każdej księgarni szukam ręki księgarza lub księgarki, która wybiera najważniejsze, najciekawsze książki, niekoniecznie muszą to być najnowsze pozycje. - mówi Justyna Sobolewska, dziennikarka pisząca o książkach i recenzentka literacka - Najbardziej mnie urzeka to, że księgarze to ludzie z entuzjazmem, którzy chcą animować życie wokół książek. – dodaje.

Tymczasem sytuacja małych księgarni z każdym dniem jest coraz trudniejsza. W Polsce działa ok. 150 niezależnych, autorskich księgarni. Liczba księgarń systematycznie zmniejsza się, przede wszystkim z powodów ekonomicznych. Oprócz ogólnej tendencji spadku zainteresowania książką, decydujący wpływ mają zbyt wysokie czynsze, silna konkurencja dużych podmiotów detalicznych (sieci księgarskie, sieci marketów i supermarketów), a także „wojny cenowe” wywołane przez największych graczy na rynku. – czytamy w raporcie „Polski rynek książki 2015”, opracowanym przez Piotra Dobrołęckiego z Biblioteki Analiz.

Jesteśmy przekonani, że książka – mimo rozwoju mediów cyfrowych – nadal pozostaje najważniejszym elementem kultury, a dobrze prowadzona księgarnia – najlepszym miejscem dla czytelników szukających lektury z legalnego źródła. – mówi Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura, która organizuje projekt.

WiedzaKsięgarza.pl w pigułce

Celem projektu WiedzaKsięgarza.pl jest poszerzenie wiedzy księgarzy poprzez porady, szkolenia i warsztaty online. Cyfrowy poradnik udostępnia poradniki tematyczne z zakresu m.in. marketingu i promocji, zdobywania funduszy, animacji kulturowej, rynku książki, prawa i edukacji. WiedzaKsięgarza.pl to także sieć kontaktów, która zrzesza małe księgarnie i jest przestrzenią do wymiany dobrych praktyk stosowanych w branży księgarskiej (do „bazy dobrych praktyk” zgłosiło się już około 100 księgarni). We współpracy z ekspertami cyfrowy poradnik dostarcza wiedzę wspierającą księgarzy w promocji czytelnictwa i trudnej konkurencji na rynku zdominowanym przez wielkie sieci księgarskie.

Jak Legalna Kultura wspiera księgarnie:

  • tworzenie wirtualnych poradników we współpracy z ekspertami pisarzami, wydawcami i blogerami książkowymi,
  • wymiana dobrych praktyk i doświadczeń znanych na rynku księgarskim,
  • tworzenie sieci kontaktów dla małych księgarni,
  • dostarczanie know-how z zakresu promocji czytelnictwa i rynku książki w Internecie (prawo w księgarni, media społecznościowe) oraz w lokalnych społecznościach (animacja kulturalna),
  • promocja małych, lokalnych księgarni z całej Polski,
  • przygotowanie gotowych rozwiązań edukacyjnych (scenariusze lekcji szkolnych w księgarniach).

Fundacja Legalna Kultura prowadzi społeczną kampanię edukacyjną promującą korzystanie z legalnych źródeł kultury oraz postawę świadomego uczestnictwa w kulturze. W tym czasie Fundacja prowadziła pięć projektów, m.in. Otwarte Drzwi do Kultury, Kultura Na Widoku czy W czerni kina. Dzięki współpracy z ambasadorami i partnerami nasza kampania dotarła do setek tysięcy czytelników, widzów i słuchaczy. Sercem działalności jest strona www.legalnakultura.pl, na której działa jedyna w Polsce Baza Legalnych Źródeł Kultury.

Projekt jest realizowany przez Fundację Legalna Kultura w ramach programu Partnerstwo dla książki finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie www.wiedzaksiegarza.pl


komentarze [11]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Marlena 13.11.2017 10:17
Czytelniczka

Nie rozumiem, skąd ta gloryfikacja małych księgarni. Byłam w wielu i nigdy nie spotkałam w nich tych zapalonych entuzjastów książek, o których tak często piszecie, za to znudzone panie, które nie odpowiadają na "Dzień dobry" a i owszem, do tego wysokie ceny i asortyment, który w prawie 100% stanowiły podręczniki i lektury szkolne.
Przędsiębiorca, który nie potrafi być...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
ogarbejbe 13.11.2017 10:29
Czytelniczka

W mojej miejscowości rodzinnej jest mała księgarnia. Wiadomo internet czy duże podmioty dają im się we znaki, ale księgarnia daje sobie radę. Same nowości, nietypowe tytuły, które mogą zainteresować czytelnika, bo właściciel przede wszystkim wie wszystko na temat książek, które posiada, zna klietna, ma ogromną wiedzę i wchodząc do sklepu wiem, że od razu poleci mi coś co mi...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Rudzielec 13.11.2017 09:13
Czytelniczka

Kilka lat temu przerzuciłam się praktycznie całkowicie na e-booki. Do księgarni (obojętnie jakich) nie chodzę. Większość nałogowych czytaczy, nawet jeśli woli papier, kupuje w księgarniach internetowych, bo taniej i wygodniej. Pozostali kupują sporadycznie w empikach, czy marketach- przy okazji innych zakupów. Niestety, prawa rynku są jakie są. Każdy rodzaj biznesu musi...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Sofiofilia 13.11.2017 14:27
Bibliotekarz

Nie, nie lepiej. Nie ma powodu, by popularyzować jakiś styl życia za pomocą pieniędzy ludzi o innym stylu życia (a nawet za pomocą pieniędzy osób o tym samym stylu życia, ale niewyrażających zgody na ten proceder!). To dość aroganckie i oparte na wątłych podstawach. Większość ludzi, która już nawet czyta, czyta śmieciową literaturę. Ja, jako osoba czytająca dużo, wolałbym...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sofiofilia 12.11.2017 15:29
Bibliotekarz

"Jak uratować małe księgarnie?"
Czemu mielibyśmy to robić?

"Książka to nie produkt jak kosmetyki czy artykuły spożywcze"
Autorem musi być jakiś wybitny ekonomista. Mógłby rozwinąć tę zaskakującą myśl, proszę?

"Liczba księgarń systematycznie zmniejsza się, przede wszystkim z powodów ekonomicznych."
Czyli nie potrzeba ich aż tyle. Polecam się z tym pogodzić, tak jak z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
wiktona 13.11.2017 14:03
Czytelniczka

Dokładnie! Zgadzam się w pełni, bo tak jakby czynniki ekonomiczne miały wpływ tylko i wyłącznie na małe księgarnie i to one były najbardziej poszkodowane. Tak się dzieje ze wszystkimi działami gospodarki, gdzie mali przedsiębiorcy konkurują z sieciówkami i to naturalna kolej rzeczy. To samo się dzieje w przypadku aptek, czy nawet sklepików osiedlowych, które nie mają szans...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Sofiofilia 13.11.2017 14:23
Bibliotekarz

"To samo się dzieje w przypadku aptek"
Tutaj akurat "pomogła" pewna ustawa z tego roku...

"I nie pomogą tu żadne koła gospodyń wiejskich i pożal się poradniki małego sklepikarza/księgarza."
Trochę pomogą, bo nie dla każdego cena jest ostatecznym kryterium zakupu. Sam pracuję w małej, tematycznej księgarni i wcale się nie zapowiada na upadek :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Johny 10.11.2017 18:14
Czytelnik

Moim zdaniem wiele też zależy od samych kupujących i promocji mniejszych księgarni. Jak najlepiej konkurować z większymi ''sieciówkami''?

Klimat, klimat i ten właśnie księgarz, gdzie powiesz skrawek słów, a on wie o którą książkę chodzi. Nie chcę generalizować, że w takim Empiku czy innej księgarni nie pracują ludzie pasji. Opinię wystawiam z własnego doświadczenia.

Poza...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
czytamcałyczas 10.11.2017 15:56
Czytelnik

Była by tragedia,w moim mieście są dwie.Z,których korzystam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
mim_m 10.11.2017 11:32
Czytelnik

Być może małych księgarni nie da się uratować i znikną jak warsztaty pończoszników.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 10.11.2017 11:07
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post