Czy stać nas na czytanie książek?

Według statystyk Polacy nie są wielbicielami książek. GUS w maju opublikował dane, z których wynika, że 44 procent z nas nie czyta w ogóle. Co w takim razie zniechęca nas do czytania? Brak chęci, czasu czy może zwyczajnie ceny książek?

Na cenę egzemplarza książki składa się wiele czynników. Najwięcej pieniędzy pochłaniają wydatki na dystrybucję (hurtownika i księgarnie) czyli miejsca, gdzie gotowy produkt trafia, najmniej czytelnik wydaje na podatek VAT. Ale ten od maja wynosi 5 procent, mimo, że do tej pory książki nie były nim objęte. Księgarnie zarabiają nawet ponad 50 procent ze sprzedanego egzemplarza. W cenie książki zawarty jest także zysk wydawnictwa, gaża autora, promocja pozycji, skład, redagowanie, papier, grafika, korekta, łamanie. Średnio cena za książkę to wydatek rzędu 30 – 50 zł. Dystrybutorzy pobierają tak wysokie marże ponieważ książka jest trochę kłopotliwym artykułem do sprzedaży. Papier jest dość ciężki, trzeba więc włożyć sporo pracy podczas dystrybucji. Muszą być zachowane odpowiednie warunki przechowywania jak np. wilgotność powietrza. Książki łatwo ulegają uszkodzeniu i takie straty też muszą być wliczone w cenę – mówi Grzegorz Szczerba, właściciel księgarni internetowej czytajtanio.pl

Będzie tylko drożej?

Trudno powiedzieć, czy na tym rynku czekają nas w najbliższej przyszłości jakieś zmiany, a co za tym idzie, czy zwiększy się poziom czytelnictwa. Nie ma co ukrywać, im droższe książki tym mniej czytelników. Czytelnik oprócz zakupu książek nowych ma do wyboru także używane. Nie zapominać należy oczywiście o bibliotekach, do których przy wysokich cenach czytelnicy coraz częściej zaglądają. Naprzeciw drożyźnie wychodzą także producenci elektronicznych książek, czyli e-boków. Książki w wersji elektronicznej są z reguły tańsze niż te tradycyjne, jednak mimo początkowanego zainteresowania e-czytaniem, które w dobie iPodów wydaje się trendy, nie ma jakiegoś „szczególnego odejścia” od kartek papieru do „kartek na monitorze”. Patrząc na działania polityków raczej nie możemy liczyć na obniżenie cen książek. Podniesiony niedawno podatek VAT może ulec dalszemu zwiększeniu jeśli sytuacja budżetowa będzie się pogarszać. Receptą na tańsze zakupy książkowe mogą być zakupy używanych książek na Allegro czy w wyspecjalizowanych księgarniach z tzw. tanią książką – dodaje Grzegorz Szczerba.

Uczyć nawyku od dzieciństwa

W Polsce mamy około 50 wydawców, którym trudno mówić o dużej opłacalności bycia w tej branży. Rentowność wydawnictw waha się w granicach 5 – 10 procent. Żeby czytelnik zwrócił uwagę na jakąś pozycję, musi być ona eksponowana: pojawić się w katalogu księgarni, być wystawiona np. półce z napisem „Polecane” czy „Nowości”. To generuje dodatkowe koszty. Zarobek autora to z reguły 5 – 10 procent ceny okładkowej. Przedział ten jest wyższy u autorów popularnych. - Zamiłowanie do czytania wynosi się z dzieciństwa. Wyższa cena na pewno ogranicza popyt, ale książki nie są priorytetem na liście zakupowej przeciętnego Polaka. Jest jednak grupa "nałogowych czytelników", która kupuje dużo książek, zarówno drogich bestsellerów jak i przecenionych, wartościowych tytułów – podsumowuje nasz rozmówca.Reklama

komentarze [196]

Sortuj:
1271
4
04.09.2011 15:48

Darth_Morrigan: I teraz meritum: czemu biblioteka nie raczy zeskanować wielce cennego starodruku i nie udostępni go na stronie biblioteki? Prawa autorskie wygasły do niego gdzieś za Kazimierza Wielkiego, więc to nie argument, tylko po prostu cywilizacja jakoś nie może do nas dotrzeć, a cenne starodruki niszczeją pod paluchami takich jak ja barbarzyńców , którym zachciewa...

więcej

1152
109
04.09.2011 08:42

Czytanie e-booka na monitorze komputerowym czy telefonie to piekło jak dla mnie i moich oczu.

E-booki tylko na czytniku, komfort taki sam, jak przy czytaniu z papieru, nic nie świeci, nic nie męczy oczu.


4270
65
04.09.2011 07:10

@kareena
Czytnik i czytanie na kompie nie wyczerpuje wszystkich możliwości użycia e-booka...;) Szczegóły na PM, jak chcesz :)


811
168
04.09.2011 00:20

warto nadmienić ze komfort czytania ebooków w dużej mierze zależy od czytnika: na komputerze nie lubie czytac bo mnie to męczy, ale na czytniku który już nie ma świecącego ekranu - czyta sie jak zwykłą książkę. Ciagle pokutuje przekonanie, że wszystkie czytniki świecą, dlatego to napisałam :)


383
75
03.09.2011 21:29

To może wróćmy do głównego wątku. Czy stać nas na czytanie? Pewnie, że tak. Prawdą jest, że książki są dość drogie, ale na szczęście są biblioteki, a poza tym jeśli chodzi o książki papierowe to można trafić na różne ciekawe promocje i wyprzedaże, albo szukać okazji na allegro.
Jeśli zaś chodzi o e-booki, to jest kilka miejsc, gdzie e-booki można kupić naprawdę tanio....

więcej

811
168
03.09.2011 16:51

Ok, Macieju :) Czyli Grzesiek nie był do końca swego pewny (lub napisał retorycznie 'o ile się nie mylę' - ale to bez znaczenia teraz) i dlatego Lil na wszelki wypadek dała linka na potwierdzenie - tak lepiej? :)


0
1241
konto usunięte
03.09.2011 10:14

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


811
168
02.09.2011 23:30

Jak dla mnie Lil po prostu potwierdziła slowa Grzeska, które zostały poddane pod pewną wątpliwość "o ile sie nie mylisz" ;)


1152
109
02.09.2011 23:16

A może pogadacie sobie na priwie? Nie wiem, czy dla większej ilości osób interesującym jest czytanie waszej dyskusji...


0
1241
konto usunięte
02.09.2011 23:11

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


zgłoś błąd